avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tara cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tara cu copil minor

M-am lovit de o problema destul de delicata. Am sa incerc sa scriu cat pot de telegrafic.

1. Vreau sa plec in vacanta cu ambii mei copii.
2. Nu m-am casatorit cu tatal primului meu copil, iar copilul este recunoscut, insa am hotarat sa poarte numele meu de fata.
3. Intentionez sa-mi fac un pasaport in care sa-i includ pe ambii copii - fiind minori

Problema apare aici... pot include copilul, fara declaratia tatalui, daca fac dovada ca acesta mi-a fost incredintat, ori singura sentinta pe care o am e aceea de stabilire a pensiei de intretinere pana la majorat.

Ce fac? Cum fac?... Aici m-am blocat...
Prin aceasta sentinta nu se subantelege ca eu cresc si educ copilul?
Specific faptul ca tatal copilului a parasit tara si nu s-a mai interesat de el de 8 ani, iar eu m-am casatorit si port alt nume acum.
Ce pot face?
Multumesc

Adica vreti sa spuneti ca aveti o hotarare de stabilire a pensiei de intretinere fara ca in aceeasi hotarare sa aveti si incredintarea minorului ?
Daca este asa trebuie sa cereti prin justitie incredintarea minorului.
Inteleg faptul ca, copilul a fost recunoascut de tata si de aceea ati solicitat la acel moment numai pensie de intretinere.

avocat Claudiu Lascoschi
daca nu aveti o hotarare de incredintarea minorului catre dumneavoastra, trebuie sa faceti proces, insa veti avea termen prin septembrie-octombrie. Altfel, trebuie sa obtineti acordul tatalui pentru a trece copilul pe pasaport.
Da, e asa cum a zis av Todinca sau ati mai putea incerca o ordonanta presedintiala.
Ar fi o ultima varianta raportat la timpul pe care il aveti la dispozitie.
Totusi e recomandabil sa mergeti cu avocat la ambele procese.

avocat Claudiu Lascoschi
Am si eu o problema asemanatoare,am un copil de aproape 2 ani rezultat in urma unei relatii,noi ne-am despartit inainte sa se nasca copilul(nu ne-am casatorit),el l-a recunoscut si impinsa de familie l-am trecut pe numele lui de familie.
Nu am hotarare judecatoreasca,nu-mi plateste pensie alimentara,parintii lui imi mai trimit bani.Am plecat anul trecut din tara,am trecut copilul pe pasaportul meu,m-a santajat ca sa-mi ofere acordul scris sa-l scot pe copil din tara,iar acum o sa ma lovesc de acelasi lucru cand o sa vreau sa plec la mama in Spania.
!Vreau sa inaintez hotararea de incredintare a copilului insa nu stiu daca va fi de acord desi eu il cresc si as vrea sa nu mai depind de el la orice as vrea sa fac si sa-l trec pe numele meu de familie daca se poate!Insa nu stiu daca se poate face ceva si ce greutati voi intampina!vreau sa avem eu si copilul cat mai putine lagaturi cu talal lui si sa ne stabilim in Spania!
Dupa parerea mea trebuie sa solicitati instantei o sentinta de incredintare spre crestere si educare a minorului, tocmai pentru ca sa nu mai fiti in situatia de santaj din partea fostului partener de viata/tatal copilului. In conditiile descrise va merge greu, dar nu va avea de ales, pentru ca neplatind pensia alimentara, el nu are dreptul, ipotetic, la obstructionarea liberei circulatii a minorului, cu Dvs. Dar aveti nevoie de sentinta aceea definitiva si irevocabila. Castig de cauza aveti, tocmai pentru ca el nu se ocupa efectiv de copil, nu trimite bani, ... Si va fi necesara sentinta, pana implineste copilul 18 ani, sa ocoliti sa mai aveti nevoie de acordul lui.
In conditiile in care nu aveti sentinta aveti nevoie de o declaratie din partea tatalui biologic ca este de acord sa isi stabileasca minorul domiciliul definitiv, cu mama, in strainatate! Credeti ca o puteti obtine mai usor decat sentinta de incredintare?
Bineinteles in sentinta puteti cere trecerea copilului pe numele Dvs. Daca copilul este la Dvs. asa ar fi si cel mai bine, sa fiti amandoi pe acelasi nume.

Alte discuții în legătură

O problema foarte delicata am nevoie de un sfat gina tosa gina tosa In primul rand vreau sa spun tuturor buna seara. In urma cu 8 ani am divortat , minora fiindu-mi incredintata spre crestere si educare pana la varsta de 18 ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor durata coty2405 coty2405 prietena mea are un copil dintr-o alta relatie dar nu a fost casatorita cu tatal copilului. acum noi locuim in italia si am vra sa il aducem si pe copil dar ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu un cetatean strain magal magal Buna ziua! Am un baietel de 2 ani rezultat dintr-o relatie de concubinaj. Copilul sta cu mine, este recunoscut de tatal lui si ii plateste pensie alimentara. ... (vezi toată discuția)