avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tara cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tara cu copil minor

M-am lovit de o problema destul de delicata. Am sa incerc sa scriu cat pot de telegrafic.

1. Vreau sa plec in vacanta cu ambii mei copii.
2. Nu m-am casatorit cu tatal primului meu copil, iar copilul este recunoscut, insa am hotarat sa poarte numele meu de fata.
3. Intentionez sa-mi fac un pasaport in care sa-i includ pe ambii copii - fiind minori

Problema apare aici... pot include copilul, fara declaratia tatalui, daca fac dovada ca acesta mi-a fost incredintat, ori singura sentinta pe care o am e aceea de stabilire a pensiei de intretinere pana la majorat.

Ce fac? Cum fac?... Aici m-am blocat...
Prin aceasta sentinta nu se subantelege ca eu cresc si educ copilul?
Specific faptul ca tatal copilului a parasit tara si nu s-a mai interesat de el de 8 ani, iar eu m-am casatorit si port alt nume acum.
Ce pot face?
Multumesc

ramonab a scris:

Am si eu o problema asemanatoare,am un copil de aproape 2 ani rezultat in urma unei relatii,noi ne-am despartit inainte sa se nasca copilul(nu ne-am casatorit),el l-a recunoscut si impinsa de familie l-am trecut pe numele lui de familie.
Nu am hotarare judecatoreasca,nu-mi plateste pensie alimentara,parintii lui imi mai trimit bani.Am plecat anul trecut din tara,am trecut copilul pe pasaportul meu,m-a santajat ca sa-mi ofere acordul scris sa-l scot pe copil din tara,iar acum o sa ma lovesc de acelasi lucru cand o sa vreau sa plec la mama in Spania.
!Vreau sa inaintez hotararea de incredintare a copilului insa nu stiu daca va fi de acord desi eu il cresc si as vrea sa nu mai depind de el la orice as vrea sa fac si sa-l trec pe numele meu de familie daca se poate!Insa nu stiu daca se poate face ceva si ce greutati voi intampina!vreau sa avem eu si copilul cat mai putine lagaturi cu talal lui si sa ne stabilim in Spania!


Si cazul dvs concluzia este aceeasi.
Trebuie sa deschideti un proces pt incredintarea minorului.

avocat Claudiu Lascoschi
dar daca el refuza sa fie de acord si isi cere drepturile,pentru ca s-au atasat de copil si el si parintii lui?cat va dura in mod normal procesul?
ramonab a scris:

dar daca el refuza sa fie de acord si isi cere drepturile,pentru ca s-au atasat de copil si el si parintii lui?cat va dura in mod normal procesul?
Este dreptul tatalui sa nu fie de acord si in aceasta calitate poate sa-si revendice sialte drepturi prevazute de Codul familiei cu privire la copil. Nu a negat paternitatea, dimpotriva l-a recunoscut ca fiind al sau fara nicio retinere.
Procesul poate dura!
Buna ziua tuturor!Pentru"Ramonab"am ceva de zis...aceeasi Actiune de a trece copilul pe numele meu de fata am facut_o si eu!Cu tatal de mina am mers la tribunal(la termenul stabilit)el spunind ca e de acord cu Procedura iar d_na presedinta ne_a respins Actiunea...X-(..si totusi am mai aflat ceva dupa aceea:).Chiar daca minorul era pe numele meu ,la Vama,pt.vamesii trebuia "declaratia de la tata"...asa e oficialul articol..deci tot de el nu scapi asa usor!multa bafta
ramonab a scris:

dar daca el refuza sa fie de acord si isi cere drepturile,pentru ca s-au atasat de copil si el si parintii lui?cat va dura in mod normal procesul?


Procesul nu va dura prea mult daca el nu se incapataneaza prea tare si nu isi angajeaza un avocat care sa va creeze probleme.
In cca -2-3 luni se poate termina prima instanta.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

O problema foarte delicata am nevoie de un sfat gina tosa gina tosa In primul rand vreau sa spun tuturor buna seara. In urma cu 8 ani am divortat , minora fiindu-mi incredintata spre crestere si educare pana la varsta de 18 ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor durata coty2405 coty2405 prietena mea are un copil dintr-o alta relatie dar nu a fost casatorita cu tatal copilului. acum noi locuim in italia si am vra sa il aducem si pe copil dar ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu un cetatean strain magal magal Buna ziua! Am un baietel de 2 ani rezultat dintr-o relatie de concubinaj. Copilul sta cu mine, este recunoscut de tatal lui si ii plateste pensie alimentara. ... (vezi toată discuția)