Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... acord pentru instalare structura cablaj al RCS-RDS
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

acord pentru instalare structura cablaj al RCS-RDS

Astept de mult timp ca pe scara unde locuiesc sa vina compania de telefonie, internet & tv RCS-RDS.
Aflu cu stupoare ca accesul a fost interzis angajatilor RCS-RDS de catre presedintele asociatiei de proprietari, decizie luata de acesta fara a intreba locatarii (in prima faza mie mi-a spus ca a vorbit cu locatarii si ei nu doresc RCS-RDS, eu "cred" ca nu fac parte din randul locatarilor). Am luat de la firma RCS-RDS trei formulare, pe unul au semnat 20 de locatari din 28 de apartamente ( 3 nu sunt locuite, 1 plecat din tara), deci depasesc cu brio jumatate + 1 de semnaturi, lucru stipulat si in regulamentul aprobat al asociatiei de proprietari.
Al 2 lea formular era destinat spre semnare administratorului si un al 3-lea presedintelui de asociatie.
Aceste 3 formulare contin un text prin care se cere acordul ca firma RCS-RDS sa instaleze structura de cablaj in interiorul scarii, date tehnice.
Dupa vadite incercari de a ma face sa renunt, domnul presedinte de asociatie nu a dorit sa semneze al 3-lea formular, pe motiv ca-l bag in puscarie.... gasind "nodul in papura": - in textul de pe formularul destinat lui spre semnatura de acord se stipuleaza in plus fata de celelalte 2 formulare ca se va practica in planseul de pe fiecare etaj 1 gaura de 50 mm si ca din cauza acestei gauri se darama blocul. Mentionez ca mai sunt date alte 2 gauri in alte zone ale planseului, la distanta de 2,5 m intre ele, una pt. centralele termice de apartament si o alta pentru o firma concurenta de cablu & tv, care cam pierde clienti din cauza extinderii RCS-RDS. ( aici se pare ca domnul are ceva avantaje).
Am depus formularul la RCS-RDS si oamenii au venit sa dea gaurile necesare montarii structurii de cablaj, lucru realizat cu mare profesionalism de catre cei de la RCS-RDS.
Domnul presedinte ce credeti ca face ? vine la mine si pe un ton nervos ma anunta ca imi deschide dosar penal pentru ca am trecut peste el, ca voi darama blocul din cauza gaurilor si ma anunta ca din acel moment el isi da demisia din functia de presedinte.
La avizierul de pe scara blocul este depus un anunt semnat de dumnealui prin care isi anunta demisia din motive personale si ca in termen de 2 zile el se exonereza de atributiile si obligatiile presedintelui de asociatie de propritari.

2. L-am mai intrebat ce s-a intamplat cu banii depusi la infiintarea asociatiei pentru crearea unui fond de rulment, bani care azi nu se mai regasesc, ori administratorul nu stie nimic de ei, aceasta fiind alta poveste, lucru la care nu mi-a raspuns.
Cu stima va salut !
musac a scris:

carol_lorac a scris:
]dar nu am inteles ... ce cautati la usa dumnealui? aveti la dispozitie biroul asociatiei unde ii puteti inmina documentele pe care aveti sa i le dati, unde este obligat sa stea in zilele de incasare in vederea primirii contestatiilor si cererilor proprietarilor/locatarilor, aceasta intrind in atributia lui;)

multe asociatii nu au birou,tocmai pt a fi umilit sa mergi la usa presedintelui.
In iasi sunt vreo 6 -7 firme cu acest profil..cum vor proceda?Vor va da 6-7 gauri, la care se adauga si cea de gaz,interfon...?
nu cred ca incasarile se fac in fata blocului=D>
orice firma de cablu@internet intra la un bloc NUMAI daca au un anumit procent de doritori din numarul total de proprietari/locatari ai acelei scari sau acelui bloc. NICI O FIRMA nu cableaza un bloc sau o scara daca are mai putin de 40% procentaj, pentru ca este neeconomic, date fiind costurile de montaj, intretinere si exploatare. din cele 6-7 firme de care vorbiti, in urmatorii maxim 3-4 ani nu vor mai ramine decit 2-3, in functie de puterea financiara a fiecareia. in bucuresti nu cred ca mai exista 3 fime, din cunostintele mele raminind doar UPC SI RCS@RDS. numai pentru internet mai exista, inca, multe firme si firmulite, dar si acestea vor disparea curind, dat fiind faptul ca in citiva ani trebuie sa dispara reteaua aeriana de internet.
daca intr-un bloc sint acceptate 3-4 firme de cablu tv, este in primul rind si vina asociatiei, ca le-a dat acceptul fara a vedea vreo autorizatie din parte organelor competente, si poate chiar nu au avut acceptul asociatiei. tocmai de aceea, asociatiile pot cere aceste acte si, in lipsa lor, sa le impuna scoaterea lor de pe pozitie. dar nu cred ca exista in vreo scara mai mult de 2 firme de cablu tv si 3 firme de internet, cele din urma avind cablarea pe exteriorul blocurilor, nu prin scara (deci nu au facut gauri in plansee
:-/#-o
musac a scris:

puteti sa va conectati individual,la exterior aerian
Este posibil ca presedintele sa creada ca aveti un comision pt completarea formularului cu semnaturi.De obicei,firma promite unui individ,in schimbul semnaturilor de pe scara,gratuitati, in general acea persoana este presedintele.Prin pierderea comisionului catre alcineva,presedintele nu mai inchide ochii.

Mare dreptate aveti, am auzit de aceasta practica, lucru pe care cred ca domnul presedinte il are deja de la firma concurenta de cablu tv & internet, plus de asta probitatea morala a mea este ca nu am cerut nici o gratuitate (nici nu mi s-a oferit) pierzand timp sa adun semnaturi, benzina consumata pe drumuri si acum nervi din cauza ca am vrut sa fac un bine. Sa mergem in epoca de piatra, fara acces la informatie, fara a avea dreptul de a alege furnizorul cel mai bun de servicii, indiferent care ar fi el. Si asta numai din cauza acelei GRATUITATI, ca sinceri sa fim nu cade blocul de la aceste gauri. Peste jumatate din oras are acest furnizor de tv, telefonie & internet asa ca nu multi sunt cu "adevarat" PRESEDINTI, dar cand interesele incep atunci se vede adevarata lor fata de oameni. Celelalte blocuri de ce nu cad domnilor presedinti ? Pentru ca abonatii celeilalte firme concurente au renuntat la contracte si au trecut la acesta noua firma, RCS-RDS. =D>
Remus V., utilizator
Daca tot si-a dat demisia presedintele poate o luati Dv., atunci veti avea si stampila si posibilitatea de a va da acordul la cablarea RCS in blocul Dv. Ce veti face insa daca de-a lungul anilor de-acum incoloi, presedinte in functie fiind (cum v-am sugerat) va veti trezi ca locatarii vor renunta la serviciile RDS si vor dori alt furnizor de cablu-internet-telefon care poate va aparea intre timp? Le veti da acceptul? Fiti convins ca in situatia in care ati deveni presedinte al asociatiei si v-ati pune stampila pe acordul cablarii RCS ei va vor da abonament gratuit, nu e nimic rau in asta....si veti accepta sunt sigura. Eu, una, sunt profund dezamagita cum, in blocul meu, RCS, printr-o firma cumparata de ei, au facut lucrarea de racordare, au intepat instalatia electrica comuna a blocului si nici nu vor sa auda de vreo reparatie, au intins sute de metri de cabluri pe pereti fara sa aiba abonatii asigurati, doar in speranta ca vor atrage pe abonatii altor retele la ei. Aspectul holurilor este pur si simplu dezolant, lasata lucrarea de izbeliste in ideea ca o vor termina cand vor avea destui abonati, peretii sparti si nereparati. Si colac peste pupaza furnizarea serviciilor lasa mult de dorit. Va capteaza atentia la inceput si dupa un timp oarecare in care "s-au insurubat bine" internetul se intrerupe, abia se misca, receptia TV este mediocra, iar de telefon ce sa mai vorbim?.....va incarca aiurea....iar factura odata gresita n-o mai indreapta nici cu slujbe la biserica. Studiati bine oferta lor, mergeti si in alte blocuri cablate la RCS, intrebati multi abonati de-ai lor, cu vechime, si decideti in cunostinta de cauza. Nu va grabiti ca sa nu va para rau!!!!!!
elga50 a scris:

Daca tot si-a dat demisia presedintele poate o luati Dv., atunci veti avea si stampila si posibilitatea de a va da acordul la cablarea RCS in blocul Dv. Ce veti face insa daca de-a lungul anilor de-acum incoloi, presedinte in functie fiind (cum v-am sugerat) va veti trezi ca locatarii vor renunta la serviciile RDS si vor dori alt furnizor de cablu-internet-telefon care poate va aparea intre timp? Le veti da acceptul? Fiti convins ca in situatia in care ati deveni presedinte al asociatiei si v-ati pune stampila pe acordul cablarii RCS ei va vor da abonament gratuit, nu e nimic rau in asta....si veti accepta sunt sigura. Eu, una, sunt profund dezamagita cum, in blocul meu, RCS, printr-o firma cumparata de ei, au facut lucrarea de racordare, au intepat instalatia electrica comuna a blocului si nici nu vor sa auda de vreo reparatie, au intins sute de metri de cabluri pe pereti fara sa aiba abonatii asigurati, doar in speranta ca vor atrage pe abonatii altor retele la ei. Aspectul holurilor este pur si simplu dezolant, lasata lucrarea de izbeliste in ideea ca o vor termina cand vor avea destui abonati, peretii sparti si nereparati. Si colac peste pupaza furnizarea serviciilor lasa mult de dorit. Va capteaza atentia la inceput si dupa un timp oarecare in care "s-au insurubat bine" internetul se intrerupe, abia se misca, receptia TV este mediocra, iar de telefon ce sa mai vorbim?.....va incarca aiurea....iar factura odata gresita n-o mai indreapta nici cu slujbe la biserica. Studiati bine oferta lor, mergeti si in alte blocuri cablate la RCS, intrebati multi abonati de-ai lor, cu vechime, si decideti in cunostinta de cauza. Nu va grabiti ca sa nu va para rau!!!!!!
deocamdata UPC si RDS au monopolizat piata cablu tv@internet. pentru ca o noua firma sa poata intra pe piata, are nevoie de finantare f puternica, date fiind imensele costuri cu aparatura, cablarea si manopera cu cablarea .
oricum, acea firma trebuie sa vina la asociatie cu dosarul complet al instalatiei, avind toate autorizatiile necesare, ceea ce nu a fost cazul (din cite am inteles)
referitor la defectarea instalatiei electrice in urma cablarii facute de firma de cablu. AVETI PRESEDINTE DE ASOCIATIE ? DACA DA, ATUNCI CE FACE ? DE CE NU FACE O ADRESA SCRISA SI STAMPILATA CATRE FIRMA RESPECTIVA PRIN CARE SA LE CEARA REZOLLVAREA TUTUROR PROBLEMELOR DE CARE SE FAC VINOVATI, SUB AMENINTAREA INTERDICTIEI DE A MAI INTRA IN BLOC ? MAI EXISTA SI SOLUTIA RECLAMATIEI LA POLITIE SI ACTIONAREA IN JUDECATA.
pina in decembrie am fost cu cablu la UPC (34 lei, si aveau tendinta sa tot creasca preturile, acest fapt intimplindu-se tot anul 2007) si internetul la o firma de cartier (30lei)=64lei. asteptam cu mare nerabdare sa vina RDS in zona ca sa ma cuplez la ei. dupa ce au venit cei de la RDS, au inceput sa faca contracte cu locatarii , acestia incepind deja sa mearga la UPC cu cereri de debransare. UPC s-a sesizat si au aflat pina la murma care a fost motivatia acestor plecari in masa. urmarea ? daca pina atunci au tot crescut preturile, sub diferite pretexte, instant au scazut pretentiile pina la 15 lei, in conditiile aceluiasi tip de abonament. DECI SE PUTEA SI CU PRET SCAZUT. oricum, cei de la RDS au venit cu oferta completa cablu TV+internet+telefonie fixa+telefonie mobila (digitel, slabuta deocamdata, fiind la inceput totusi, dar avind totusi un semnal mai bun decit orange), si toate astea la 45 lei/luna. lucrarile acestora au durat maxim o saptamina si au fost de calitate, nestricind niciun fel de instalatie, acestia facind si reparatiile inerente.
ContSters62736, utilizator