Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... acord pentru instalare structura cablaj al RCS-RDS
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

acord pentru instalare structura cablaj al RCS-RDS

Astept de mult timp ca pe scara unde locuiesc sa vina compania de telefonie, internet & tv RCS-RDS.
Aflu cu stupoare ca accesul a fost interzis angajatilor RCS-RDS de catre presedintele asociatiei de proprietari, decizie luata de acesta fara a intreba locatarii (in prima faza mie mi-a spus ca a vorbit cu locatarii si ei nu doresc RCS-RDS, eu "cred" ca nu fac parte din randul locatarilor). Am luat de la firma RCS-RDS trei formulare, pe unul au semnat 20 de locatari din 28 de apartamente ( 3 nu sunt locuite, 1 plecat din tara), deci depasesc cu brio jumatate + 1 de semnaturi, lucru stipulat si in regulamentul aprobat al asociatiei de proprietari.
Al 2 lea formular era destinat spre semnare administratorului si un al 3-lea presedintelui de asociatie.
Aceste 3 formulare contin un text prin care se cere acordul ca firma RCS-RDS sa instaleze structura de cablaj in interiorul scarii, date tehnice.
Dupa vadite incercari de a ma face sa renunt, domnul presedinte de asociatie nu a dorit sa semneze al 3-lea formular, pe motiv ca-l bag in puscarie.... gasind "nodul in papura": - in textul de pe formularul destinat lui spre semnatura de acord se stipuleaza in plus fata de celelalte 2 formulare ca se va practica in planseul de pe fiecare etaj 1 gaura de 50 mm si ca din cauza acestei gauri se darama blocul. Mentionez ca mai sunt date alte 2 gauri in alte zone ale planseului, la distanta de 2,5 m intre ele, una pt. centralele termice de apartament si o alta pentru o firma concurenta de cablu & tv, care cam pierde clienti din cauza extinderii RCS-RDS. ( aici se pare ca domnul are ceva avantaje).
Am depus formularul la RCS-RDS si oamenii au venit sa dea gaurile necesare montarii structurii de cablaj, lucru realizat cu mare profesionalism de catre cei de la RCS-RDS.
Domnul presedinte ce credeti ca face ? vine la mine si pe un ton nervos ma anunta ca imi deschide dosar penal pentru ca am trecut peste el, ca voi darama blocul din cauza gaurilor si ma anunta ca din acel moment el isi da demisia din functia de presedinte.
La avizierul de pe scara blocul este depus un anunt semnat de dumnealui prin care isi anunta demisia din motive personale si ca in termen de 2 zile el se exonereza de atributiile si obligatiile presedintelui de asociatie de propritari.

2. L-am mai intrebat ce s-a intamplat cu banii depusi la infiintarea asociatiei pentru crearea unui fond de rulment, bani care azi nu se mai regasesc, ori administratorul nu stie nimic de ei, aceasta fiind alta poveste, lucru la care nu mi-a raspuns.
Cu stima va salut !
Avem de toate si de toti, numai ca hartiile scrise nu fac doi bani. Daca am trai intr-o tara ca lumea, da, am face hartii, ne-ar raspunde cineva la ele de frica ca altcineva i-ar trage la raspundere daca n-ar face-o. Stiti ca se spune "prinde orbul scoate-i ochii"....au lucrat peste zi, n-a fost nimeni pe-acolo sa-i supravegheze, probabil, ca lucrarea au facut-o de-a lungul mai multor zile.....si ....cum sa le demonstrezi ca e vina lor ca au incurcat sau intepat firele electrice?....Am chemat doi electricieni si cand au vazut despre ce e vorba ...."au plecat in concediu"....e o intreaga nebunie sa stai sa verifici fir cu fir unde e intrerupt circuitul electric. Ce sa mai vorbim? Nu-si platesc oamenii ca lumea, fluxul salariatilor la ei e mare, unii vin, lucreaza, fac lucru de mantuiala, ii da afara din diverse motive sau pleaca ei, raman de pe urma lor lucrari prost facute si apoi firma, prin reprezentantii ei, da din umeri ca ...."nu e de la ei"....Ia de fa hartii, atunci!
elga50 a scris:

Avem de toate si de toti, numai ca hartiile scrise nu fac doi bani. Daca am trai intr-o tara ca lumea, da, am face hartii, ne-ar raspunde cineva la ele de frica ca altcineva i-ar trage la raspundere daca n-ar face-o. Stiti ca se spune "prinde orbul scoate-i ochii"....au lucrat peste zi, n-a fost nimeni pe-acolo sa-i supravegheze, probabil, ca lucrarea au facut-o de-a lungul mai multor zile.....si ....cum sa le demonstrezi ca e vina lor ca au incurcat sau intepat firele electrice?....Am chemat doi electricieni si cand au vazut despre ce e vorba ...."au plecat in concediu"....e o intreaga nebunie sa stai sa verifici fir cu fir unde e intrerupt circuitul electric. Ce sa mai vorbim? Nu-si platesc oamenii ca lumea, fluxul salariatilor la ei e mare, unii vin, lucreaza, fac lucru de mantuiala, ii da afara din diverse motive sau pleaca ei, raman de pe urma lor lucrari prost facute si apoi firma, prin reprezentantii ei, da din umeri ca ...."nu e de la ei"....Ia de fa hartii, atunci!
iertati-ma, dar presedintele isi ia banii degeaba de la asociatie. trebuia sa anunte politia din momentul in care au inceput sa dea gaurile in plansee. in momentul sosirii politistilor, cei care lucrau trebuiau sa aibe asupra lor toate documentele necesare, cu toate aprobarile de rigoare.
in privinta depistarii defectului/defectelor de la instalatia electrica, acesta/acestea pot fi detectate usor cu un detector performant de cabluri electrice, ceea ce nu ar fi avut cum sa aibe cei 2 electricieni particulari, instrumentul fiind f scump pentru posibilitatile lor. atinci e si normal sa "plece in concediu", mai ales si cu caldura de afara :D
ati afirmat ca ati facut adresa catre firma de cablu. ati primit raspuns la solicitarea de reparare a instalatiei electrice defectate de catre ei ? daca da, faceti-le reclamatie la politie si chemati o firma care are in dotare acel aparat ca sa faca o expertiza tehnica. daca defectiunea nu este de la executia firmei de cablu, platiti dvs, daca da fiind obligati sa suporte cheltuiala cu expertiza si sa-i obligati sa inlocuiasca portiunile de instalatie defecte, nu sa le inadeasca (caz in care veti avea peste ani iarasi probleme in acelasi loc ). nu conteaza ca fluxul de muncitori de la firma de cablu este mare ... daca au dat gauri si se constata ca defectiunea de la instalatia electrica este cauzata de ei, este problema lor si trebuie sa remedieze.
elga50, nu mi-ati spus inca ... cei de la firma de cablu au toate aaprobarile si autorizatiile in regula ?????????
conteaza mult si ce aprobare a primit firma cumparata de RDS . mai mult ca sigur ca era vb despre o firma de internet care a primit acceptul de a racorda anumite apartamente la net, neavind insa si acceptul asociatiei si aprobarile pentru perforarea planseelor. interesati-va la presedinte ... el detine toate aprobarile pe care le-a dat si pe calea asta le puteti face reclamatie la politie si cere expertiza tehnica de care vorbeam
ContSters62736, utilizator
Nu am afirmat ca am scris firmei, doar am exprimat parerea ca "hartiile" trimise undeva, la o firma, la o institutie etc, ar trebui sa-si dovedeasca eficienta concret, nu sa constituie "hartii" la fel si fel de dosare. Deci: firma care a lucrat in blocul nostru este legala, este cumparata de RDS si se ocupa de cablarea la cablu TV+internet+telefonie sub firma-mama, ca sa zic asa. Presedintele asociatiei nu primeste salariu, hotararea de a ceda dreptul acestei firme de a cabla blocul la serviciile respective a fost dat in sedinta comitetului, deci exista toate lucrurile in ordine pana la momentul executarii lucrarii. Nu aveam de ce sa chemam politia. Problema este cum lucreaza si ce fac in cazul in care provoaca daune colaterale. In fine....e ca si cum chemi o firma sa-ti puna aer conditionat, ti-l monteaza, merge cateva zile si cand e caldura mai mare se strica. Ei !!!!....si acum incep problemele, dai telefon, faci hartii scrise, ei motiveaza ba una, ba alta, caldura te sufoca cu aerul conditionat pe care ai dat bani sub geam si firma montatoare te poarta cu vorba. Despre asta vorbesc, nu despre legalitate, ci despre felul in care firmele foarte amabile pana te agata inteleg sa-si faca treaba pe parcursul relatiei furnizor-client. Despre asta spuneam ca RDS nu este o firma serioasa, chiar daca este mare si de aceea am indemnat la atentie.
elga50 a scris:

Nu am afirmat ca am scris firmei, doar am exprimat parerea ca "hartiile" trimise undeva, la o firma, la o institutie etc, ar trebui sa-si dovedeasca eficienta concret, nu sa constituie "hartii" la fel si fel de dosare. Deci: firma care a lucrat in blocul nostru este legala, este cumparata de RDS si se ocupa de cablarea la cablu TV+internet+telefonie sub firma-mama, ca sa zic asa. Presedintele asociatiei nu primeste salariu, hotararea de a ceda dreptul acestei firme de a cabla blocul la serviciile respective a fost dat in sedinta comitetului, deci exista toate lucrurile in ordine pana la momentul executarii lucrarii. Nu aveam de ce sa chemam politia. Problema este cum lucreaza si ce fac in cazul in care provoaca daune colaterale. In fine....e ca si cum chemi o firma sa-ti puna aer conditionat, ti-l monteaza, merge cateva zile si cand e caldura mai mare se strica. Ei !!!!....si acum incep problemele, dai telefon, faci hartii scrise, ei motiveaza ba una, ba alta, caldura te sufoca cu aerul conditionat pe care ai dat bani sub geam si firma montatoare te poarta cu vorba. Despre asta vorbesc, nu despre legalitate, ci despre felul in care firmele foarte amabile pana te agata inteleg sa-si faca treaba pe parcursul relatiei furnizor-client. Despre asta spuneam ca RDS nu este o firma serioasa, chiar daca este mare si de aceea am indemnat la atentie.
in afara de aprobarea comitetului executiv, la inceperea lucrarilor, firma v-a prezentat dosarul cu toate aprobarile si autorizarile de rigoare ????
una dintre aprobari era de la "disciplina in constructii" din cadrul primariei. daca se lua aprobarea de acolo, ar fi trebuit sa aibe proiectul instalatiei electrice a scarii unde se lucreaza, in care erau evidentiate traseele cablajelor electrice, in vederea depistarii lor mai usoare si evitarii unor probleme de genul celor pe care le-au creat.
paralela cu aparatul de aer conditionat ati ales-o bine, dar exemplul a fost ales prost. iata cum trebuia sa sune ...
imi cumpar un aer conditionat si vine firma sa-l instaleze. il instaleaza foarte bine (desi la dvs nu a fost cazul ca nu au terminat lucrarea de cablare TV) si din greseala imi sparge tv-ul plasma de o anumita diagonala. firma in cauza (sau muncitorul respectiv) trebuie sa suporte paguba, nu eu, care i-am chemat sa-mi monteze aerul conditionat.;)
ContSters62736, utilizator
Si credeti ca muncitorul sau firma mi-ar plati televizorul?:)) Eu zic ca nu. Si in cazul asta ce-ar trebui sa fac? Sa-l arestez pe muncitor la mine acasa pana cand firma se prezinta cu banii de plasma? Sa dau firma in judecata ca mi-a spart plasma? Hai sa fim seriosi. Sa nu discutam teoretic, ca stiti ce se spune, "teoria ca teoria, practica ne omoara" si as adauga eu...".simtul responsabilitatii si chiar bunul-simt". Stiti o firma de orice care lucreaza avand la baza aceste ultime doua principii?