Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bataie la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bataie la politie

Am un prieten care a fost chemat la sectia de politie si a fost audiat. Cand l-am vazut a doua zi avea deja un ochi vanat si l-am intrebat ce s-a intamplat,a recunoscut cu greu ca fusese batut, de mai multi politisti, pe rand, l-au dat cu capul de fiset, i-au dat cuo bata la talpi si mai multe lovituri, majoritatea nu se vad ca urme.
Ce il sfatuiti sa faca?
Multumesc.
Deci concluzia este sa faca plangerea.
Poate sa o trimita prin posta la parchet, care parchet e competent daca sunt politisti implicati?
care e termenul in care poate sa o faca, avand in vedere ca de-abia miercuri ii iese certificatul de la imL
Nu vreau sa par, ca sunt...dusmanos. Dar, un vechi proverb spune: "Spune cu cine te aduni, pentru ati spune ce fel de om esti". TRADUCERE: "prietenul" dumitale era singur cand era in...."fapta"??? sau poate ca cineva din "prietenii" lui ii tineau de....sase???.
Hai sa iti spun parerea mea: Baiatul (in cauza) nu a fost batut de"militieni", daca ar fi fost adevarat ceea ce spui tu, ar fi fost chemata in fata sectiei de politie(pe langa ambulanta) cel putin 2 televiziuni. Eu cred ca unul din prietenii sai, care tinea de sase (parca spuneai ca iti este prieten), nu a vazut....flagrantul =D> si asa ca respectivul a dat de dracu:O. Acum, prietenul(care nu si-a facut treaba cum se cuvine:hammer:) incearca sa caute niste eventuale raspunsuri, prin care sa para ca el este....ingeras:innocent:

Speta este cusuta cu ata alba

PS: Am curajul sa spun ca prietenul tau nu se afla la prima abatere de acest gen.

craciuniliutza a scris:

Baiatul (in cauza) nu a fost batut de"militieni", daca ar fi fost adevarat ceea ce spui tu, ar fi fost chemata in fata sectiei de politie(pe langa ambulanta) cel putin 2 televiziuni.

A procedat gresit cand nu a chemat ambulanta, dar am inteles ca totusi a fost vazut de un medic legist. Cat despre partea cu televiziunile....n-as garanta ca asa ceva se intampla de fiecare data.
Si eu am auzit de un caz de cercetare abuziva si nimeni nu a chemat televiziunea, cu atat mai mult....2 televiziuni.

As ruga totusi sa pastram decenta si respectul fata de fiecare utilizator al acestui forum care cere ajutor, fara sa insultam pe nimeni si fara sa ii judecam.
alexandrugroza a scris:

craciuniliutza a scris:

Baiatul (in cauza) nu a fost batut de"militieni", daca ar fi fost adevarat ceea ce spui tu, ar fi fost chemata in fata sectiei de politie(pe langa ambulanta) cel putin 2 televiziuni.

A procedat gresit cand nu a chemat ambulanta, dar am inteles ca totusi a fost vazut de un medic legist. Cat despre partea cu televiziunile....n-as garanta ca asa ceva se intampla de fiecare data.
Si eu am auzit de un caz de cercetare abuziva si nimeni nu a chemat televiziunea, cu atat mai mult....2 televiziuni.

As ruga totusi sa pastram decenta si respectul fata de fiecare utilizator al acestui forum care cere ajutor, fara sa insultam pe nimeni si fara sa ii judecam.

-cand spui decenta, la ce te referi? sunt sigur ca am respectat-o (cu varf si indesat)
-cand spui respect, la ce te referi? era doar parerea mea vis-a-vis de acest caz. mai rar cand un om bogat are prieten un....cersetor, mai rar cand un om licentiat are prieten un...analfabet. ESTE DOAR CEEA CE GANDESC si incercam sa ii transmit omului aceste ganduri(poate il v-a pune pe ganduri si se va oprii din postari).
imi cer scuze daca am ofensat pe cineva....era doar un....GAND