Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

In urma procesului de divort,in 2004,s-a stabilit ca minora in varsta de 1 an si 9 luni sa-mi fie incredintata iar tatal sa plateasca pensie de intretinere de 600 ron,suma ce a fost specificata special de tata la momentul de atunci.De atunci ,pana in prezent,a avut copilul ori de cate ori a dorit,dar el nu a platit decat 1 an acumulat in toata acesta perioada.In aug.2011 m-a dat in judecata pentru micsorarea pensiei pentru ca,sustine el,nu mai are venituri si pentru stabilirea unui program de vizitare,ceea ce nu a facut-o in cadrul procesului de divort.Chiar daca are un imobil in comun cu mine care este compus in 4 proprietati si ar putea avea venituri din inchiriere,el inchiriaza la negru neavand nevoia de-a se angaja.In urma procesului de micsorare a pensiei,s-a admis cererea lui de-a se micsora cuantumul de la 600 ron la 167 ron si i-a admis toate pretentiile lui cu dreptul la programul de vizitare,mai mult ,m-a obligat pe mine sa platesc cheltuieli de judecata,el fiind reclamantul.
Va intreb,ce as putea face eu,mama ce-si creste copilul singura si fara nici un ajutor din partea tatalui ?Ce ma sfatuiti ?
Va multumesc .
Buna,,,Revin cu informatii,,,,Am facut plangere la politie anul trecut in aprilie. A inceput cercetarea penala, apoi urmarirea penala...dosarul a ajuns la procuror care a dat scoaterea de sub urmarirea penala...am facut plangere impotriva ordonantei la prin procuror care si el la randul lui a dat scoaterea de sub urmarirea penala,,,,,asa ca am facut plangere la judecatorie impotriva celor doua ordonante si am cerut sa mi se aprobe trimiterea spre judecare pt abandon de familie ( nu am primit pensia din 2009- pana in prezent 2012.....si conform legii daca nu da pensia de intretinere consecutiv pe doua luni se considera abandon de familie ,,,dar nu este cu rea credinta cel care din lipsa mijloacelor materiale este impiedicat sa plateasca aceasta pensie ....norocul meu a fost ca el a lucrat in 2010 -4 luni)....
Solutia este urmatoare! .... Admite plângerea formulată de către petenta B.T. împotriva ordonanţei procurorului din data de XXX dată în dosarul xxx al Parchetului de pe lângă Judecătoria ......... Desfiinţează ordonanţa procurorului din data de XXX dată în dosarul ..........al Parchetului de pe lângă Judecătoria XXX , privind pe intimatul B.S.I. cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de abandon de familie şi reţine cauza spre judecare. Invocă starea de incompatibilitate a d-nului judecător XX. şi trimite cauza completului de judecată XX pentru soluţionarea declaraţiei de abţinere. Cu drept de recurs odată cu fondul asupra soluţiilor adoptate cu privire la rezoluţia atacată. Pronunţată în şedinţă publică azi, XXX..
Asa ca astept sa vad ce se intampla in continuare,,,,,,,
Mai am inca pe rol si procesul civil !
Merge incet si greu dar asta e !
Mentionez ca am avocat !
In procesul penal nu se obtin banii restanta ci el va fi sau nu condamnat pt abandon.
Daca ar da banii pot sa imi retrag plangerea si atunci scapa de condamnare !
Condamnarea poate fi cu suspendare si cu o amenda penala!
kyrakyra_65, utilizator