Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proiect de lege privind functionarea asociatiilor de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proiect de lege privind functionarea asociatiilor de proprietari

Cum comenta-ti Proiectul de lege privind functionarea asociatiilor de proprietari expus pe siteul Ministerul Dezvoltarii Regionale pentru consultare si comentare.=D>:closedtopic::rtfm:
Nu-i mai zic ei atestat, ci certificat de calificare profesionala, tot una zic eu ...
conventia civila =? contract civil de prestari servicii, tot una zic eu ...

art.54
....
(4)Administratorii pot fi angajaţi pe bază de contract civil de prestări servicii
(5) Candidaţii pentru funcţia de administrator de imobile trebuie să prezinte comitetului
executiv al asociaţiei de proprietari, certificatul de calificare profesională obţinut în conformitate cu
legislaţia în vigoare privind formarea profesională a adulţilor, documentele prevăzute de lege, dacă
adunarea generală hotărăşte în acest sens, administratorul trebuie să depună garanţii profesionale şi
materiale, şi trebuie să nu fi suferit nicio condamnare, prin hotărâre judecătorească rămasă
definitivă, pentru o infracţiune de natură economico-financiară

Dar din lungile discutii purtate si studiate conform codului muncii, munca administratorului este dependenta si are relatie clara de subordonare, deci trebuie CIM. Nu stiu cum a considerat-o "blonda noastra cea de toate zilele" & co ca putand fii contract civil ...
Sc Serv ad...Proiectul de lege nu o sa aiba si alte variante(MAI SI ASOCIATI). Asta va intra in dezbatere Parlamentara.:hugall::fight::hugall:
Art. 23
(4) În cazul descoperirii unor nereguli în gestiunea financiar-contabilă a asociaţiei de
proprietari, oricare proprietar sau orice persoană care poate justifica un interes se poate adresa
asociaţiei de proprietari şi organelor abilitate ale Poliţiei Române, iar asociaţia de proprietari este
obligată să depună plângere împotriva persoanelor vinovate la organele abilitate ale Poliţiei Române
şi le poate acţiona în instanţă, inclusiv în baza unor constatări ulterioare.

Art 23 m-a pus pe ganduri faptul ca orice proprietar se poate adresa direct organelor de politie, poate, pentru o mica greseala. In asociatie ,orice administrator are cel putin o persoana care a fost "nemultumita " de el si pandeste o neregula si imediat fuge la politie, iar adm merge cu subsemnatul luni intregi la politie. Eu consider ca ar trebui scoasa aceasta posibilitate si numai ad. gen ,presedintele, un membru al comitetului sau cenzorul sa aiba dreptul sa sesizeze politia

ContSters13909, utilizator
la naiba, o sa trebuiasca sa ne facem carnete de partid ...
Cenzorul trebuie sa aiba studii superioare in domeniul economic ,tehnic sau juridic .
Pentru multe asociatii va fi o cheltuiala in plus .