avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proiect de lege privind functionarea asociatiilor de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proiect de lege privind functionarea asociatiilor de proprietari

Cum comenta-ti Proiectul de lege privind functionarea asociatiilor de proprietari expus pe siteul Ministerul Dezvoltarii Regionale pentru consultare si comentare.=D>:closedtopic::rtfm:
posibil, dar cred totusi ca:
- vreun contabil sau economist tot gasesc ei intre proprietari (studii economice)
sau
- vreun inginer (daca ne uitam la cerinta tehnica, cam ciudat)
- sau jurist (avocatii din cate stiu nu pot fi cenzori, dar un jurist e mai usor de gasit)

la noi exista comisie de 3 cenzori (asa s-a facut statutul):
- un expert (si seful comisiei de cenzori)
- un contabil
- un jurist
si au fost alesi asa la prima strigare

dar poate nimeni nu vrea, chiar daca exista, si atunci te duci inafara, asta e ...
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2012
arockz, utilizator
Bine au ales termenul pentru dazbatere publica. Intre sarbatori cand toata lumea era ocupat cu altceva si cred ca nimei nu a depus nici o propunere de modificare pana la data de 03. 01.2012.#-o:((:closedtopic:
Nu cred ca era necesara o noua lege a functionarii asociatiilor de proprietari , dar probabil ca o sa treaca de parlament ca si alte legi portocalii .
Observ ca unele prevederi din acest proiect de lege nu va plac.
Eu va aduc aminte ca pe acest forum au fost unii utilizatori, chiar din cei care acum sunt impotriva acestui proiect, care erau impotriva legii 230/2007 si solicitau vehement schimbarea acesteia.
Eu si multi altii am aplicat legea 230/2007 asa cum este fara a avea necazuri in asociatie datorate acestei legi, chiar considerand ca este mai buna decat legislatia anterioara. Si, daca acest proiect, pe care-l discutam acum, va ajunge lege, o voi aplica la fel de bine fara a crea probleme proprietarilor.
Cred ca ar trebu ca oamenii sa fie mai atenti la ceea ce-si doresc pentru ca s-ar putea sa li se indeplineasca! #-o
Presedintele va trebui sa complecteze Cartea de imobil.Ce va fii cu asa zisi sef de scara, bloc.:-/:stunned::tomato:

Alte discuții în legătură

Venituri din reclame, etc. ogra ogra Avand in vedere art 13 din Legea nr.230/2007 considerati legala ca la o asociatie de proprietari compusa din mai multe imobile veniturile din reclame etc. sa ... (vezi toată discuția)
Legea 196/2018 asociatii de proprietari - dezbatere publica a proiectului continutului-cadru al statutului si al regulamentului de condominiu. cyan cyan In data de [b]03.10.218[/b] s-a publicat pe site-ul MDRAP la rubrica transparenta decizionala, proiectul de act normativ privind aprobarea continutului-cadru ... (vezi toată discuția)
Interpretare articol din legea 230/2007 mira55 mira55 Cum interpretati prevederile art.25, al.(3) din Legea 230/2007 \\"În situaţii excepţionale, hotărârile pot fi luate prin acordul scris al majorităţii ... (vezi toată discuția)