Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Legislatie si documentatie in domeniu Carte funciara, ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Legislatie si documentatie in domeniu Carte funciara, cadastru

Vom posta aici legislatia in domeniul Carte funciara, cadastru...
Aici postam formulare, documentatie sau/si adrese, lincuri pe acesta tema.
Incepem cu Decretul Lege Nr. 115 / 27. 04.1938, pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare, completat, modificat... Se poate consulta in format PDF:
[ link extern ]

Lege nr. 7/1996, Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare:
[ link extern ]

Legea nr. 18/1991, Legea fondului funciar, Republicare 1 MOF nr. 1 - 05/01/1998
[ link extern ]

Ordonanta nr. 64/2010, Ordonanta de urgenta privind modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996
[ link extern ]
Decretul lege 115/1938 a fost abrogat odata cu punerea in aplicare a noului cod civil prin legea nr. 71/2011 de punere in aplicare.
In legatura cu plangerea impotriva incheierii de carte funciara trebuie facute unele precizari:
- impotriva oricarei incheieri, deci chiar si de admitere, prima cale de atac este cea a cererii de reexaminare. Aceasta cerere se depune la Biroul de cadastru care a solutionat cererea si este solutionata de registratorul sef al Oficiului de Cadastru. Dosarul reexaminarii va cuprinde copia dosarului solutionat prin incheierea ce se reexamineaza intrucat aceasta cale de atac poate fi exercitata doar cu privire la actele depuse initial si doar in limita cerintelor initiale. Drept urmare, la reexaminare nu se vor aduce acte suplimentare acre nu au fost depuse la dosarul contesat.
-impotriva incheierii - admitere sau respingere - a registratorului sef data la reexaminare se poate depune plangere fie la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara fie la Judecatoria in circumscriptia careia de afla situat imobilul. Dosarul la care s-a depus plangere - deci cel de la reexaminare - se va inainta Judecatoriei care va hotari daca incheierea registratorului sef a fost sau intemeiata.
Desi aceasta procedura este clar prezentata atat un Legea 7/1996 cat si in Regulamentul de functionare a birourilor de cadastru si publicitate imobiliara, instantele trec cu vederea faptul ca nu s-a trecut mai intai prin reexaminare si solutioneaza plangerea direct.
Cererea de reexaminare , introdusă prin O.U.G 64-2010 este , intr-adevăr trecută cu vederea de către cele mai mule instanţe. Dacă acestă cerere , care de fapt este obligatorie, ar fi introdusă înainte de plângerea propriu zisă, ar da posibilitatea ca atât OCPI cât şi cel care face plângerea, să se reverifice încheierea respectivă. Ajung astfel la instanţe plângeri împotriva documentaţiei cadastrale. Judecătorul, orişicât de "luminat" ar fi tot nu poate să verifice această documentaţie , care poate fi verificată doar în cadrul OCPI, respectivii fiind adevăraţi experţi cu privire la aceste lucruri. Am remarcat şi eu faptul că cererea de reexaminare nu este cerută de instanţă şi acest lucru este rău, pentrucă ar fi un dublu control. În o.u.g scrie că în instanţă ,"plângăreţul" trebuie să prezinte încheierea registratorului la această cerere. Deci, care ar fi soluţia-instanţa nu cunoaşte legea sau o ignoră pt. a nu fi acuzat că nu vrea să judece.?
Art 20 din Legea 7/1996 prevede :
ART. 20
(1) Înscrierile în cartea funciară sunt: intabularea, înscrierea provizorie şi notarea.
(2) Cazurile, condiţiile şi regimul juridic al acestor înscrieri sunt stabilite de Codul civil, iar procedura de înscriere în cartea funciară, de prezenta lege.
Ca urmare, in analiza Legii aplicabile in spetele concrete, se vor lua in vedere dispozitiile Legii nr.71 (in principal alin (2) al art.5, art.56, art.76 si art.77 ), cat si dispozitiile Noului Cod Civil (in principal art. 6 alin (2) si (6), respectiv art.892-929)

Astfel se pune problema legii civile aplicabile in cazul in care situatia juridica dedusa judecatii a luat nastere sub imperiul vechii reglementari si va trebui sa produca efectele implementabile conform dispozitiilor legale incidente aflate in vigoare.

In concret, care este legea aplicabila in cazul in care plangerea impotriva incheierii de respingere a cererii de intabulare (motiv-suprapunere, fara a preciza natura acesteia: virtuala/reala) a fost inaintata in termen judecatoriei in noiembrie 2008; Curtea de apel caseaza hotararile primei instante si instantei de apel (care au admis cererea) si trimite spre rejudecare cauza in noiembrie 2011, cauza ajungand pe rolul judecatoriei in aprilie 2012?

De asemenea, in ce masura poate fi recalificata o asemenea actiune intr-una bazata pe alin. 2 al art. 27 din OANCPI 634/2006 (actualizat 2012) ''în cazul în care suprapunerea este reala, aceasta se va solutiona pe cale amiabila prin declaratie autentica si documentatie cadastrala de actualizare sau de catre instantele de judecata si nu face obiectul prezentei reglementari '', avand in vedere ca in cererea initiala, petentul a a solicitat si anularea incheierilor a caror intabulare a cauzat suprapunerea (documentatii intocmite eronat), expertiza judiciara administrata rasturnand prezumtia de legalitate a inscrierii anterioare (a vecinului) ?
Ares-3, moderator
Un document important apreciez ca este si Decizia RIL nr 72/2007 a ICCJ
[ link extern ]
Referitor la problematica asociatiilor de proprietari este operabila si

DECIZIA NR.~.JJ2..M.2012
Privind intocmirea documentatiei cadastrale in cazul unitatilor individuale dintr-un condominiu
Avand in vedere practica neunitara in ceea ce priveste intocmirea si receptia
documentatiilor cadastrale pentru unitati individuale formate din apartamente sau spatii cu alta destinatie dependinte (boxa, pivnita, garaj, etc.), pentru simplificarea procedurii de inregistrare in evidentele de cadastru si publicitate imobiliara si mentinerea unor costuri
scazute cu privire la intocmirea documentatiei cadastrale, respectiv receptia si inscrierea
in cartea funciara;
In temeiul:
art. 4, lit. a) din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996,republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
art. 3, alin. (1), lit. a) din Hotararea Guvernului nr. 1210/2004 privind organizarea
si functionarea Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara,republicata,
cu modificarile si completarile ulterioare;
art. 29, alin (2) si art. 30, lit. a) din Regulamentul de organizare si functionare al
Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara, aprobat prin Ordinul directorului
general al ANCPI nr. 174/2010;
art. 2, lit. j) din Legea locuintei nr. 114/1996, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
Directorul Directiei de Cadastru si Geodezie al Agentiei Nationale de Cadastru si
Publicitate Imobiliara emite prezenta

DECIZIE
Art. 1. (1) Incepand cu data prezentei decizii, pentru prima inscriere in evidenele
de cadastru si publicitate imobiliara a unei unitati individuale din cadrul unui condominiu,
formata din apartament si dependinte distincte (boxa. pivnita, garaj, etc.). se va intocmi 0
singura documentatie cadastrala, respectiv un singur fisier .cpxml.
(2) Anexa nr. 12 la Regulamentul privind continutul. modul de intocmire si receptie a
documentatiilor cadastrale in vederea inscrierii in cartea funciara, aprobat prin Ordinu si al
dependintelor (boxa, pivnita, garaj, etc.).
Art. 2. (1) La solicitarea proprietarului, in scopul valorificarii prin acte juridice de
dispozitie sau de administrare. se pot intocmi doua sau mai multe documentatii cadastrale,
cate una pentru fiecare unitate individuala formata din apartament, respectiv din
dependinte (boxa, pivnita. garaj, etc.). cu fisierele .cpxml aferente.
(2) In situalia prevazuta la alin. (1), toate cererile de receplie si inscriere in cartea
funciara se depun concomitent si se inregistreaza in registrul general de intrare sub forma
unor "cereri legate".
Art. 3. La executarea documentatiilor cadastrale, persoanele autorizate au obligatia
sa informeze beneficiarul despre consecintele ce decurg din inscrierea dependintelor in
cartea funciara. separat de cea a apartamentului. Acordul proprietarului cu privire la modul de intocmire a documentatiei cadastrale va fi dat conform formularului anexat, intocmit intr-un numar de exemplare egal cu cel al documentatiilor cadastrale.
Art. 4. Prevederile art. 1 - 3 se aplica in mod similar si spaliilor cu alta deslinatie
(hale. spatii comerciale, sedii. etc.).
Art. 5. (1) Pentru aducerea la indeplinire a dispozitiilor prezentei decizii sunt
responsabili directorul oficiului teritorial, registratorul-sef si inginerul-sef.
(2) Prezenta decizie se va comunica tuturor oficiilor teritoriaie prin grija Directiei de
Cadastru si Geodezie.
DIRECTOR