Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Legislatie si documentatie in domeniu Carte funciara, ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Legislatie si documentatie in domeniu Carte funciara, cadastru

Vom posta aici legislatia in domeniul Carte funciara, cadastru...
Aici postam formulare, documentatie sau/si adrese, lincuri pe acesta tema.
Incepem cu Decretul Lege Nr. 115 / 27. 04.1938, pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare, completat, modificat... Se poate consulta in format PDF:
[ link extern ]

Lege nr. 7/1996, Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare:
[ link extern ]

Legea nr. 18/1991, Legea fondului funciar, Republicare 1 MOF nr. 1 - 05/01/1998
[ link extern ]

Ordonanta nr. 64/2010, Ordonanta de urgenta privind modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996
[ link extern ]
Ooooo, ba da!!! Legea 7/1996, republicata este aplicata in activitatea de carte funciara, doar ca, pe ici, pe colo, exista neconcordante intre lege si cele doua regulamente..., iar registratorii de la OCPI trebuie sa se descurce cum stiu ei bine cand au in fata o astfel de situatie!
Dar, legea e lege si primeaza regulamentelor!
Paula Tudor, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Normal ca legea se aplica de cand a aparut ea si apoi cu modificarile ei. Eu ma refeream ca nu inteleg cum poti aplica niste elemente noi si importante ale legii (modificarile recente) fara norme de aplicare (aici regulamentul)... Ma refer la posibilitatea intabularii titlurilor de proprietate pana la terminarea cadastrului:

"Titulurile de proprietate emise in baza legilor de restituire a proprietatilor funciare se vor inscrie din oficiu in cartea funciara pe baza planurilor parcelare validate de comisia judeteana de aplicare a legilor de restituire a proprietatilor funciare si receptionate de catre oficiul teritorial, potrivit regulamentului aprobat prin ordin cu caracter normativ al directorului general al Agentiei Nationale."
ODG 700/2014
Ordin al Directorului General al ANCPI nr. 700 / 09.07.2014 privind aprobarea Regulamentului de avizare, receptie si inscriere in evidentele de cadastru si carte funciara.
Odata cu intrarea in vigoare a acestui ordin, s-a abrogat Ordinul 634/2006.
Acest ordin a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 571 din 31.07.2014
Ordinul directorului deneral al ANCPI nr. 700/20014 privind aprobarea Regulamentului de avizare, receptie si inscriere in evidentele de cadastru si carte funciara, care va intra in vigoare la data de 30.08.2014.

Anexe conform Ordinului 700/2014 al ANCPI
Acest ordin a fost publicat in M.O. nr.
Anexa 1.1 Registrul cadastral al imobilelor (condominiu)
Anexa 1.1 Registrul cadastral al imobilelor (fisa colectiva condominiu si unitati individuale)
Anexa 1.1 Registrul cadastral al imobilelor (teren)
Anexa 1.2 Opisul alfabetic al titularilor drepturilor reale de proprietate, al posesorilor si a altor detinatori
Anexa 1.3 Model pentru publicare releveu unitate individuală
Anexa 1.4 Formular proces verbal de publicare a documentelor tehnice ale cadastrului
Anexa 1.5 Formular proces verbal de încheiere a perioadei de publicare a documentelor tehnice ale cadastrului
Anexa 1.6 Formular cerere de rectificare
Anexa 1.7 Formular contestatie cu privire la calitatea de posesor
Anexa 1.8 Formular de proces verbal de solutionare a cererii de rectificare
Anexa 1.9 Formular proces verbal de solutionare a contestatiilor
Anexa 1.10 Formular adeverinta
Anexa 1.11 Cerere pentru consultare documente din arhiva
] Anexa 1.12 Comunicarea incheierii (ghiseu)
Anexa 1.13 Comunicarea incheierii (posta)
Anexa 1.14 Extras de carte funciara pentru autentificare
Anexa 1.15 Extras de carte funciara pentru informare
Anexa 1.16 Extras de carte funciara pentru autentificare
Anexa 1.17 Extras de carte funciara pentru informare
Anexa 1.18 Incheiere de reexaminare
Anexa 1.19 Incheiere
Anexa 1.20 Incheiere de respingere
[Anexa 1.21 Centralizator
Anexa 1.22 Cerere de inscriere
Anexa 1.23 Cerere pentru eliberarea extras de carte funciara pentru informare
Anexa 1.24 Cerere pentru eliberarea unui certificat de sarcini
Anexa 1.25 Cerere privind identificarea numărului de carte funciară şi a numărului cadastral topografic
Anexa 1.26 Certificat privind identificarea numărului topografic cadastral şi de carte funciară după numele denumirea proprietarului
Anexa 1.27 Cerere privind înscrierea imobilului în evidențele de cadastru și carte funciară după datele de identificare ale acestuia
Anexa 1.28 Certificat privind înscrierea imobilului în evidențele de cadastru și carte funciară după datele de identificare ale acestuia

Documentații de intocmit:
Anexa 1.29 Borderou
Anexa 1.30 Cerere de informatii
Anexa 1.31 Cerere de receptie si inscriere
Anexa 1.32 Declaratie
Anexa 1.33 Memoriu tehnic
Anexa 1.34 Fisa imobilului
Anexa 1.35 Plan de amplasament si delimitare al imobilului
Anexa 1.36 Plan de amplasament cu propunerea de dezlipire alipire
Anexa 1.37 Releveu
Anexa 1.38 Foaia colectiva
Anexa 1.39 Proces verbal de vecinatate
Anexa 1.40 Convocare
Anexa 1.41 Referat
Anexa 1.42 Cerere anulare numar cadastral
Anexa 1.43 Plan parcelar
Anexa 1.44 Tabel parcelar
Anexa 1.45 Cerere privind solicitarea avizului de incepere/receptie a lucrarii
Anexa 1.46 Aviz incepere lucrari
Anexa 1.47 Proces verbal de receptie
Anexa 1.48 Nota de completare aviz incepere receptie
Anexa 1.49 Standarde de precizie si densitate
Anexa 1.50 Certificat
] Anexa 1.51 Lista cuprinzând termenele pentru serviciile furnizate de Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară şi unităţile sale subordonate

Cereri diverse
Cerere scoatere definitivă din circuitul agricol teren intravilan
Cerere scoatere definitivă din circuitul agricol teren extravilan
Cerere ortofotoimagine
Formular de solicitare date GPS
Cerere extras de plan cadastral pe ortofotoplan
Cerere copie din arhiva de carte funciară
Cerere date diverse

BEJENARU PETRU, Expert judiciar
În Monitorul Oficial nr. 720 din 24 septembrie 2015 a fost republicată Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, în temeiul prevederilor art. III din Legea nr. 150/2015 pentru modificarea şi completarea Legii cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 459 din 25 iunie 2015, dându-se textelor o nouă numerotare.
Cititi pe
www.avocatnet.ro/content/art...
Adriantot, moderator
A fost modificat modul de calcul al taxei care se plătește la ISC pentru construcțiile noi.
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 46/2016 pentru stabilirea unor măsuri financiare și pentru modificarea și completarea unor acte normative, care a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 801 din 28 octombrie, a adus modificări Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcții.
Baza de calcul a taxei datorate de orice investitor sau proprietar Inspectoratului de Stat în Construcții în momentul realizării unei construcții noi a fost reformulată.
Cititi un material pe aceasta tema aici:
www.avocatnet.ro/content/art...