Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Legislatie si documentatie in domeniu Carte funciara, ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Legislatie si documentatie in domeniu Carte funciara, cadastru

Vom posta aici legislatia in domeniul Carte funciara, cadastru...
Aici postam formulare, documentatie sau/si adrese, lincuri pe acesta tema.
Incepem cu Decretul Lege Nr. 115 / 27. 04.1938, pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare, completat, modificat... Se poate consulta in format PDF:
[ link extern ]

Lege nr. 7/1996, Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare:
[ link extern ]

Legea nr. 18/1991, Legea fondului funciar, Republicare 1 MOF nr. 1 - 05/01/1998
[ link extern ]

Ordonanta nr. 64/2010, Ordonanta de urgenta privind modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996
[ link extern ]
Notarul "de serviciu" nu ma poate ajuta.El este cel care a facut toate incheierile intre 2004 si 20011 comandate de Primarie! Multumesc oricum!
Sunt dupa al 5-le refuz avocatial, duc tratative cu al 6-lea.(E prea mare muntele pentru ca Mahomed sa-l poata urni!)
Dupa cum sunt sigura ca stiti, Incheierile le fac registratorii de la OCPI, nu notarii publici. Succes!
Surpriza!!
Transcriu din CF informare primita:

B.Partea II (foaie de proprietate)
1.Act dezmembrare nr. emis de BNP B
Intabulare: drept de proprietate obtinut prin CONVENTIE(?), cota actuala 1/1
2.Act aditional la conventie, autorizat sub nr. de BNP B (aport CLM la asociere)
3. Act conventie de novatie,aut.nr. emis de BNP B
Proprietar S.C. Holding
4.Act de dezmembrare, emis de BNP B
Proprietar: Municipiul I
C.Partea II (foaie de sarcini)
1.Act conventie novatie emis BNP B
Notarea novatie drept de folosinta ce va putea fi cesionat, inscrise initial pentru SC X
Proprietar S.C.Holding
2.Act notarial emis de BNP B
Intabulare drept de servitute pentru nr.cad. (Hotel)

Bineinteles ca toate acestea au fost inscrise cu complicitatea OCPI, care nu a gasit raspuns coerent privind modul in care ar fi trebuit sa verifice legalitatea inscrisurilor, respectiv dreptul de proprietate al celor intabulati. Iar topometristul care a masluit schita cadastrala, fiind intrebat, a raspuns cu nonsalanta:
-Am intocmit lucrarea asa cum mi-a cerut si platit clientul! (Primaria)

Spre stiinta: schita originala din planurile cadastrale(ultimele datand 1975), a fost mutata prin rotire cu 90 grade(axaN-S in axa E-V) pastrandu-se numai suprafata exacta in mp., pentru a corespunde (macar atat) cu evidentele din cadastrul 1975.
Disparitie/metamorfoza ingenioasa si fara urme nu??:hm:

Am facut aceasta descriere succinta a unui caz real, pentru a atentiona faptul ca nici OCPI si nici notarul nu pot fi trasi la raspundere, aruncand vina unul pe altul si ambii pe Primarie.
Primaria (primarul) este la randul ei "imunizata politic" deci se inchide cercul vicios!

nucu$, utilizator
Intr-adevar, cele doua regulamente, respectiv cel modificat prin Ordinul nr. 785/2011 şi cel modificat prin Ordinul nr. 784/2011 sunt in curs de a fi modificare conform Legii nr. 7/1996, republicată şi a noului Cod Civil, doar ca nu se stie cand... #-o Ar fi un "termen" ..., iulie 2013, dar... asteptam... :whistle:
Multumesc, deci e asa cum banuiam. Atunci inseamna ca noile prevederi/modificari ale legii republicate nu se pot aplica/pune in practica pana nu se republica noul regulament?