avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este numarul de zile de concediu de odihna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este numarul de zile de concediu de odihna acordat personalului din spitalele de psihiatrie?

buna seara ma scuzati ca indrasnesc sa mai pun intrebari desi la unele nu am primit raspunsuri probabil sunt mai pisaloaga cu intrebarile dar mai bine intreb mai detailat daca nu am inteles .Urmatoarea intrebare este ;care este numarul de zile de concediu de odihna acordat personalului din spital de pshiatrie cu toate drepturile si daca au drept sa le reduca pe motiv ca sunt prea multe? VA multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: stelarman , utilizator 10:42, 21 Februarie 2012
va multumesc dar ei ne mai ameninta ca nu o sa ne mai dea nici liber pentru zilele de simbata si duminica pe motiv ca avem prea multe libere pe luna(an) dar noi muncim toate astea pe motiv ca se risipesc bani .VA rog sa-mi zice-ti daca se poati prin intelegere cu liderul de sindicat.VA multumesc
Nu au cum sa faca asa ceva, nici daca au o intelegere cu sinducatul .... este prevazuta prin lege asa ceva ..Art. 7 din Legea nr.283/2011:
(1) In anul 2012, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.
asta inseamna ca numai cu timp liber sau cum a fost pina acuma platit odata plus liber va multumesc
Inseamna ca vor fi platite doar 100%,adica vi se acorda in compensatie zile libere (platite).
Ce program aveti ,lucrati pe ture 12/24?Cat personal bucatari,muncitori necalificati eventual presteaza in bucatarie?
Intreb,caci s-ar putea sa fie vorba si despre o organizare defectuoasa ,in sensul in care nu exista personal suficient pt. acoperirea liberelor pt. un astfel de program...
Ultima modificare: Luni, 20 Februarie 2012
ContSters136493, utilizator
@ cucuvea

Vi se va compensa numai cu timp liber corespunzator muncii prestate in zilele de repaus saptamanal sau suplimentara.
De exemplu, pentru o zi lucrata in zilele de repaus sptamanal vi se acorda o zi libera platita ca si cum ati fi lucrat normal ...

Alte discuții în legătură

Buna seara. lucrez in sanatate. am o vechime de 35 de ani de ... balanta05 balanta05 Buna seara. Lucrez in sanatate. Am o vechime de 35 de ani de muncă. Azi am aflat ca la cele 25 de zile co se mai adaugă 7 zile (ce vor rămâne permanent) ... (vezi toată discuția)
Concediu. sandrinamelinda1 sandrinamelinda1 Care este numarul de zile de concediu de odihna care se acorda in institutiile publice privind sanatatea? (vezi toată discuția)
Zile de concediu globulet globulet Sunt asistenta medicala la un spital de stat din BUCURESTI.Pe 1 oct.2009 fac 10 ani de cand lucrez.Odata cu marirea sporului de vechime (15%) nu trebuie sa mi ... (vezi toată discuția)