avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este numarul de zile de concediu de odihna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este numarul de zile de concediu de odihna acordat personalului din spitalele de psihiatrie?

buna seara ma scuzati ca indrasnesc sa mai pun intrebari desi la unele nu am primit raspunsuri probabil sunt mai pisaloaga cu intrebarile dar mai bine intreb mai detailat daca nu am inteles .Urmatoarea intrebare este ;care este numarul de zile de concediu de odihna acordat personalului din spital de pshiatrie cu toate drepturile si daca au drept sa le reduca pe motiv ca sunt prea multe? VA multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: stelarman , utilizator 10:42, 21 Februarie 2012
cucuvea a scris:

buna seara ma scuzati ca indrasnesc sa mai pun intrebari desi la unele nu am primit raspunsuri probabil sunt mai pisaloaga cu intrebarile dar mai bine intreb mai detailat daca nu am inteles .Urmatoarea intrebare este ;care este numarul de zile de concediu de odihna acordat personalului din spital de pshiatrie cu toate drepturile si daca au drept sa le reduca pe motiv ca sunt prea multe? VA multumesc anticipat



Numarul de zile de concediu, inclusiv concediul suplimentar este parte integranta a contractului individual de munca. Contractul individual de munca este incheiat pe perioada nedeterminata si orice modificare a acestuia se face prin act aditional(sau prin efectul legii).
Consider ca desi ccm la nivel ramura sanitara este expirat cf siteului min. muncii, clauzele din contractul individual de munca referitor la concediu nu s-au schimbat. Pe cale de consecinta un angajat are tot atatea zile de concediu cat a avut si anul anterior in cf. cu contractul individual de munca.


cucuvea a scris:

va multumesc dar ei ne mai ameninta ca nu o sa ne mai dea nici liber pentru zilele de simbata si duminica pe motiv ca avem prea multe libere pe luna(an) dar noi muncim toate astea pe motiv ca se risipesc bani .VA rog sa-mi zice-ti daca se poati prin intelegere cu liderul de sindicat.VA multumesc


Punctul de vedere al ministerului sanatatii il gasiti aici [ link extern ] /
"Conform art.2, cap ll din anexa III la Legea cadru nr.284/2010, munca prestata de personalul din unitatile sanitare, in vedrea asigurarii continuitatii, in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se plateste cu spor de 100 la suta din salariul de baza al functiei indeplinite munca astfel prestata si platita nu se compenseaza si cu timp liber corespunzator."

In mod normal liderul de sindicat ar trebui sa stie toate acestea. Ca exemplu: daca in luna februarie ati lucrat 2 sambete si 2 duminici pe fisa de plata va trebui sa aveti salariul de baza ptr 21 de zile lucrate plus 32 de ore la s+d, iar in decursul lunii trebuie sa fi lucrat efectiv 21 de zile cu 8 zile libere
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. lucrez in sanatate. am o vechime de 35 de ani de ... balanta05 balanta05 Buna seara. Lucrez in sanatate. Am o vechime de 35 de ani de muncă. Azi am aflat ca la cele 25 de zile co se mai adaugă 7 zile (ce vor rămâne permanent) ... (vezi toată discuția)
Concediu. sandrinamelinda1 sandrinamelinda1 Care este numarul de zile de concediu de odihna care se acorda in institutiile publice privind sanatatea? (vezi toată discuția)
Zile de concediu globulet globulet Sunt asistenta medicala la un spital de stat din BUCURESTI.Pe 1 oct.2009 fac 10 ani de cand lucrez.Odata cu marirea sporului de vechime (15%) nu trebuie sa mi ... (vezi toată discuția)