Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se calculeaza cota parte indiviza?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se calculeaza cota parte indiviza?

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire, recunosc ca nu stiu, si va rog pe Dvs. sa ma lamuriti:
pe tabelul de plata afisat la avizierul asociatiei in dreptul coloanei - cota indiv-apar cu 3.73.
In extrasul CF apare urmatoarea inscriere:
Apartamentul nr. 27 situat la et. VII compus din 3 camere si dependinte, cu 1.13 % din partile comune indivize si din teren cu drept de folosinta 25/2182 mp cu 1.81% p.c. sc.A si B si 4.10 % p.c. sc.B.

Cum s-a ajuns la cifra de 3.73 afisata pe tabelul de plata?
Multumesc.
Doamnelor si domnilor dupa 2 zile de alergatura am elucidat misterul:
Am fost la oficiul de cadastru si am consultat cartea funciara si iata minunile pe care le-am gasit:
- cum va spuneam mai sus blocul nostru are patru scari, cotele indivize ale celor patru scari si cotele indivize ale spatiilor comerciale aflate la parterul fiecarei scari insumeaza 100 % in cartea funciara
- administratia noastra (desteapta rau) sub obladuirea cenzorilor (ca nu imi explic altfel)a ajuns la concluzia ca de fapt pe fiecare scara e mai bine sa calculeze cota indiviza in procent de 100% neincluzind si spatiile comerciale in aceasta suma, dar suma tuturor cotelor indivize ale celor 4 scari si ale spatiilor comerciale conform extrasului din cartea funciara este de 100% iar la noi pe tabelele lunare cota indiviza pe toate 4 scarile este de 400 % iar spatiile comerciale sunt undeva in aer........
Ce concluzie trageti?
Aceea urata despre care va spuneam mai sus......
mari68 a scris:

Doamnelor si domnilor dupa 2 zile de alergatura am elucidat misterul:
Am fost la oficiul de cadastru si am consultat cartea funciara si iata minunile pe care le-am gasit:
- cum va spuneam mai sus blocul nostru are patru scari, cotele indivize ale celor patru scari si cotele indivize ale spatiilor comerciale aflate la parterul fiecarei scari insumeaza 100 % in cartea funciara
- administratia noastra (desteapta rau) sub obladuirea cenzorilor (ca nu imi explic altfel)a ajuns la concluzia ca de fapt pe fiecare scara e mai bine sa calculeze cota indiviza in procent de 100% neincluzind si spatiile comerciale in aceasta suma, dar suma tuturor cotelor indivize ale celor 4 scari si ale spatiilor comerciale conform extrasului din cartea funciara este de 100% iar la noi pe tabelele lunare cota indiviza pe toate 4 scarile este de 400 % iar spatiile comerciale sunt undeva in aer........
Ce concluzie trageti?

Revin cu acelasi rationament. Daca reparati liftul pe o scara si costa 100 lei trebuie sa impartiti la toate 4 scarile?
NU! Se va imparti cheltuiala numai la scara cu pricina. De ceea e necesar ca suma cotelor indivize de pe o scara sa fie 100.
Sau daca prin buna intelegere se fac 2, 3 asociatii din cele 4 scari si agenti economici, o sa angajati specialistii in cadastru sa refaca actele de proprietate ale tuturor proprietarilor si agentilor economici?
La noi sunt 7 sacri ce au fost administrate ca asociatie de locatari (veche). Cotele indivize au ramas in actele proprietarilor asa cum era atunci si faceau 100 la 100. Dar pe parcurs s-au creat 2 apoi 3 si acum sunt 5 asociatii (una cu 3 scari si 4 cu cate o scara). Nu a schimbat nimeni in acte cotele dar la asociatii fiecare dintre acestea trebuie sa calculeze cotele sa iasa suta la suta. Ca doar no sa facem reparatia terasei la o asociatie cu o scara si sa platim numai 15% din valoarea lucrarii ca atat e cota indiviza conform actelor si evidentei de la cadastru! Doar daca intram in greva sa plateasca 85% statul sau sindicatul .
Daca trebuie sa raparam liftul si avem de impartit 100 lei numai la scara in cauza, se repartizeaza respectiva cheltuiala in functie de totalul cotelor indivize de pe scara respectiva.Eu asa inteleg!Din momemt ce totalul cotelor indiviza pe asociatie este 100, asa cum scrie in lege, de ce trebuie sa mai fac la scara respectiva o intregire a cotelor la o suta?
Doamna, vi s-a mai explicat: pentru a nu va mai incurca in calcule cu parti-indivize si procente.....adunati suprafetele tuturor apartamentelor de pe o scara, impartiti suma de 100 lei la ce v-a rezultat din adunare si obtineti cat costa reparatia liftului / mp. Apoi in dreptul fiecarui apartament inmultiti costul rep / m2 cu suprafata apartamentului respectiv si va va da cat plateste acel apartament pentru rep. liftului. Aceasta reparatie va fi platita numai de apartamentele de pe scara unde e liftul stricat, nu de toata asociatia. Cand veti face totalul sumelor pentru reparatia liftului de la toate apartamentele va va da 100 lei.