Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se calculeaza cota parte indiviza?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se calculeaza cota parte indiviza?

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire, recunosc ca nu stiu, si va rog pe Dvs. sa ma lamuriti:
pe tabelul de plata afisat la avizierul asociatiei in dreptul coloanei - cota indiv-apar cu 3.73.
In extrasul CF apare urmatoarea inscriere:
Apartamentul nr. 27 situat la et. VII compus din 3 camere si dependinte, cu 1.13 % din partile comune indivize si din teren cu drept de folosinta 25/2182 mp cu 1.81% p.c. sc.A si B si 4.10 % p.c. sc.B.

Cum s-a ajuns la cifra de 3.73 afisata pe tabelul de plata?
Multumesc.
Scuzati-ma dar raspunsul meu se referea la intrebarea domnului adriantot,nu era o intrebare,mai ales ca acelasi lucru pe care il evidentiati dvs. l-am spus si eu.Numai ca eu m-am referit la cote parti si nu la suprafete.
E acelasi lucru.
mari68 a scris:

Daca trebuie sa raparam liftul si avem de impartit 100 lei numai la scara in cauza, se repartizeaza respectiva cheltuiala in functie de totalul cotelor indivize de pe scara respectiva.Eu asa inteleg!Din momemt ce totalul cotelor indiviza pe asociatie este 100, asa cum scrie in lege, de ce trebuie sa mai fac la scara respectiva o intregire a cotelor la o suta?

Totalul cotelor indivize de pe scara dv este 22,75 % conform documentelor si cadastrului. Aceasta cifra rezulta din adunarea cotelor aferente fiecarui apartament 1,2%+1,8%+1,9%+......+2.2% = 22,75% .
Acum impartiti acei 100% pentru reparatie la fiecare cota si incasati 22,75 lei. De acord?
Cine plateste diferenta pana la 100 lei cat costa reparatia, sindicatul?
100 lei impartit la 22.75 (total cote)=4.40 lei
4.4o lei inmultit cu 1.2=5.28 lei
4.40 * 1.8=7.92 lei
si tot asa
la final sumele va dau 100 lei.
mari68 a scris:

100 lei impartit la 22.75 (total cote)=4.40 lei
4.4o lei inmultit cu 1.2=5.28 lei
4.40 * 1.8=7.92 lei
si tot asa
la final sumele va dau 100 lei.

Scara mea are 1200 metri patrati utili conform actelor de proprietate. Eu fac calculul astfel:
100 le impartit la 1200 m.p. = 0.08333 lei / metru patrat
30 m.p. apart 1 x 0.08333 lei/mp = 2.50 lei
50 m.p. ap 2 x 0.08333 lei/mp = 4.17 lei
...................... .............................................
Total 2o ap 1200 mp 100 lei

Daca am inchiriat uscatorul de 20 metri patrati cu 90 lei/luna si am convenitprin contract ca si chiriasul sa contribuie la cheltuielile comune conform suprafetei, inclusiv reparatiile, etc atunci cei 100 lei se impart la 1220 m.p. si calculez 0.082 lei/mp pentru toate apartamentele . In alta luna poate nu mai am chirias la uscator sau poate inchiriez si boxa de la subsol.... Nu umblam cu cote si procente. Asa e mai simplu. Dar ma dau batut in fata dv si faceti cum vreti cu coteparti si procente cu rugamintea sa le aplicati dumneavoastra si sa nu cereti administratorului sa faca asemanea calcule, cand sunt atat de multe probleme nerezolvate in asociatie.