Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie proprietari vs. proprietar - cheltuieli de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie proprietari vs. proprietar - cheltuieli de judecata

Buna ziua, in urma unui proces cu asociatie de proprietari, intentat de catre aceasta, am fost obligati la plata cheltuielilor de judecta, si anume de 400 ronAvand in vedere ca, procesul a avut loc pe 12 iunie si, hotararea definitiva a judecatoriei a fost emisa undeva in luna iulie, asociatie de proprietari a introdus suma de 400 ron in calculul intretinerii pe luna MAI(afisata la panou la sfarsitul lunii IUNIE.Auzind ca acest lucru nu este totusi legal, suma de 400 a fost scoasa din calcul la sfarsitul lunii IULIE(cand a fost afisata intretinerea pe luna IUNIE), iar pana in momentul de fata acea suma nu a mai aparut in listele de plata a intretinerii......Intrebarea mea este urmatoarea: La ce sa ma astept in continuare?care este procedura legala prin care asociatia de proprietari poate recupera acele datorii? sau poate a renuntat la ele?!!:)))
Oameni buni, va rog , inca o data, imi puteti da un raspuns clar despre ce ar trebui eu sa fac?
As vrea ceva clar, nu pareri pe marginea subievtului...va rogtrebuie sa stiu ce fac...dar se pare ca cel mai bine ajung la un avocat.........Intrebarea mea este simpla: CE FAC ACUM CAND, HOTARAREA JUDECATOREASCA ESTE DEFINITIVA......IAR, ASOCIATIA DUPA CE A INTRODUS CHELTUIELILE DE JUDECATA ANTERIOR COMUNICARII HOTARARII PARTILOR, ACUM A ELIMINAT O..........DIN LISTA SI NU MAI APARE?TREBUIE EU DE BUNAVOIE SA MA DUC SA CE? SA PLATESC?!
VAROG STRICT ASTA MA INTERESEAZA...SI V-AS FI RECUNOSCATOR DACA M-ATI RASPUNDE STRICT LA ASTA.MULTUMESC
Da, trebuie sa platiti ceea ce a hotarat instanta.
In asociatia de proprietari sunt oameni ca si dumneavoastra iar asociatia este condusa si administrata de vecinii dumneavoastra. Si-acestia pot gresi, pot uita, pot omite trecerea unei sume le lista. Pot sa-si reaminteasca la o verificare semestriala, anuala si-atunci pot afisa din nou suma.
Dar, indiferent de ce apare sau nu apare acum pe lista, daca lista se afiseaza lunar ori nu se afiseaza vreo 3-4 luni..., dumneavoastra aveti o hotarare judecatoreasca si trebuie sa platiti asociatiei ceea ce a hotarat instanta. Ca un exercitiu, de exemplu daca presedintele asociatiei merge cu hotararea investita la un executor, acesta nu cere si nu se uita la nici o lista de plata, ci va executa in baza hotararii judecatoresti.:hammer:
Mergeti la asociatie cu banii si platiti si-ati scapat de bani si de cosmaruri.

:offtopic:

Iar aici pe forum, va rog, sa nu mai tipati la noi cu litere mari ca nu este normal si incalcati regulamentul de postarea ale forumului.
Multumesc!
Va multumesc domnule,,adriantot" pentru raspunsul dumneavoastra si, imi cer scuze pentru caracterele cu caps....dar subiectul deja iesea din aria discutiei si vroiam sa ne rezumam strict la ce am intrebat.Inca o data va multumesc.
Inca o intrebare deja au trecut 2 luni si ceva de la comunicarea hotararii, este posibil ca asociatia sa fi contractat un executor judecatoresc? nu am mai fost la asociatie eu personal de atunci.Pt. cheltuielile de judecta mi se va taia chitanta mentionandu se in clar ce reprezinta suma platita nu?
tezeu15, utilizator
Sa incercam sa pastram o solutionare decenta,din care toti utilizatorii sa aibe satisfactii

@tezeu15
Mai ales in situatia in care aveti cunostiinta despre existenta unui litigiu cu asociatia de proprietari,litigiu cauzat de recuperarea restantelor acumulate de dvs,se impune ca dvs in calitate de debitor sa desfasurati toate demersurile pentru respectarea si aplicarea hotararii judecatoresti,astfel incat prin conduita dvs sa nu determinati majorarea sumelor de plata-dupa cum se poate intampla in varianta demararii executarii dv silite
Constientizati ca eventualitatea recuperarii sumei dispuse de instanta de judecata prin hotarare prin intermediul executorului judecatoresc ,majoreaza substantial valoarea ce va revine deoarece veti fi obligat la plata suplimentara de cheltuieli de executare
Pentru solutionarea litigiului si reducerea costurilor,apreciez oportuna achitarea obligatiilor dispuse de instanta de judecata in sarcina dv fie direct la asociatie fie prin corespondenta postala cu mandat de confirmare
Pentru sumele achitate,asociatia de proprietari, detine obligatia legala sa emita documente justificative
adriantot a scris:

Iar cu sau fara respectul pe care-l invocati eu am explicat de mai multe ori ca asa procedam noi iar fiecare este liber sa faca ceea ce vrea.

Nu inteleg sa intru in polemica privitor la maniera si modalitatea de impunere dupa cum inteleg sa impuna fiecare in asociatiile lor
Am avut situatie concreta de angajare aparator pentru reprezentare si aparare interese asociatia de proprietari in cauza formulata impotriva mai multor restantieri
In luna urmatoare incheierii contractului au fost impuse pe lista de plata cote individuale reprezentand onorariu avocat
Mai multi proprietari au contestat temeinicia impunerii la acel moment,au formulat actiune in instanta care s-a pronuntat fara echivoc in sensul ca existenta contractului de reprezentare in instanta nu constituie temei legal de impunere la plata cote individuale onorariu avocat
Mai mult onorariu avocat trebuie impus strict proprietarului rau platnic care se face vinovat de neplata in termen a obligatiilor ,neasumarea achitarii amiabile si care a obligat asociatia declansarea procedurii de recuperare in instanta si nu tuturor proprietarilor

elga50, moderator