Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... pv.validare dupa legea18/91
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

pv.validare dupa legea18/91

tata a facut cerere pt reconstituirea dreptului de prop.in 1991,in acelasi an a fost eliberata adeverinta. am solicitat primariei pv de sedinta de fond funciar de la acea data 1991 prin care tatalui meu era validat dreptul de prop.Primaria face pe "proasta"atat cererii mele cat si la instanta au raspuns ca nu stiu de asa ceva si nu exista in arhiva lor asa ceva...da atunci unde ar fi acel proces verbal de validare?oare nu pentru toata comuna s-a facut?...
am aratat instantei comportamentul com locale printr-o notificare depusa de mine(av m-a tot ocolit si pur si simplu nu a vrut sa depuna....Pe 11 feb am cerut acvirarea dosarului din `93 prin care pe baza aceleiasi adev din 1991(dupa care s_a elib si titlul) s_a reconscut dreptul de proprietate a 0,58 Ha (teren care a apartinut IAS-ului )tot pe numele cumnatei si a tatalui meu...acest teren nu a fost trecut in titlu si nu s-a dat(avem cf-uri pe el)...in acel dosar este o plangere comuna a celor doi ...acuma daca nici acest lucru nu face dovada ca terenurile au fost a bunicilor nu-mi mai ramane decat sa-mi dau foc in incinta tribunalului...scuzati-mi expresia...dar simt ca nu mai pot si mii lehamite de toata justitia asta.....

nu am primit raspunsul la mesaj daca se poate va dau adresa de mail parazzita000@yahoo.com,va multumesc din tot sufletul ca aici imi mai revin...un sfat cat de mic valoreaza enorm pentru mine....multumesc mult
dienusa a scris:

daca nici acest lucru nu face dovada ca terenurile au fost a bunicilor nu-mi mai ramane decat sa-mi dau foc in incinta tribunalului...scuzati-mi expresia...dar simt ca nu mai pot si mii lehamite de toata justitia asta.....

Stai cuminte "PARAZZITO"!!:tooth::tooth:Nu merita nimeni si nimic in lumea asta, pentru care sa-ti iei viataB-).Fii optimista si vesela ca totul se rezolva favorabil pana la urma:D:yeah::yeah:

Nu prea stiu sa manuiesc calculatorul , data trecuta am gresit:sorry: o sa mai incerc o data:rtfm:
multumesc mult pt incurajari...problema e ca am depus de la bun inceput cf-uri pe terenuri,inclusiv pe casa ,care atesta ca tottul a fost cumparat de bunici in 1926...si normal ar fi trebuit ca acest proces sa se fi terminat demult...dar...
Am uitat sa va spun ca urmatorul termen e pe 11 martie,o sa mai vad atunci ce o sa fie....#-o
e 11 martie ,am fost la proces si sunt necajita tare...nu mai inteleg nimic...unde sa ma ami duc cu dreptatea in mana...:(( ,lucrurile au stat cam asa....av.fratelui meu a transmis av reclamantei ca trebuie sa mearga la un proces in alta localitate si sa amane preluarea dosarului pana la 11...bun...am inteles...nu era de gasit nici av mea...pe la 10,20 se termina toate dosarele si cum av noastre nu erau judecatoarea a spus ca din moment ce nu s-a depus de ca tre aocatele noastre o cerere de amanare se merge pe pronuntare ,urmand ca saptamana viitoare sa se depuna concluziile... eu vad totulcusut cu ata alba deoarece iud a spus ca se ia dupa faptul ca a depus comisia locala ca titlul s-a dat dupa junior,netinand seama nici de acvirarea dosarului ca un teren din registrul agricol s-a recunoscut dreptul de prop celor doi.
deci e clar ca jud o sa se ia dupa ce a depus comisia locala....Traim in r
Romania...ce sa mai fac...decat ce am spus mai sus .;...sunt foarte necajita de tot
...asta e justitia romana si imi cer mii de scuze ca am postat succesiv...dar nu mai pot ...ce sa mai fac?
Judecatoarea nu avea cum sa se pronunte -inainte! Instanta fiind lamurita, a ramas in pronuntare si a dat termen pentru depunerea concluziilor. corect .Nu este cazul sa disperi.Depune concluziile conform sustinerilor de pana acum si asteapta solutia ,care nu poate fi decat favorabila:rtfm:
Pai, daca tatal si cumnata au facut cerere de reconstituire, conf.art13(2) din legea 18/91 a fondului funciar,inseamna ca ,inclusiv, cumnata a acceptat succesiunea, recunoscand pe adevaratul proprietar al terenurilor(bunicul), iar acum nu poate pretinde ca cererea a fost facuta in nume propriu. Pentru ca , aceasta cumnata, sa poata cere anularea titlului , trebuie sa dovedeasca interesul sau legitim(prevazut de art III al. 2 din Lg.169/97) , adica sa dovedeasca dreptul sau de proprietate (reconstituit -la cererea sa ,in nume propriu ) care ,chipurile, i-ar fi fost incalcat prin titlul obtinut in indivizine. Fii optimista si mergi pana la capat, eventual, mai exista si recurs:training::thumbup: