Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

un barbat nascut in ianuarie 1953 ,care are 39 ani munca , 22 ani lucrati in grupa a II a de munca se pensioneaza pt.limita de varsta in ian 2018 ,limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare in 2013. Ma intereseaza daca pentru pensia anticipata partiala iese in 2015 (cei 5 ani se scad din 2018) sau putea sa iese in 2008(cei 5 ani se scad din varsta redusa:2013-5 =2008.Va multumesc.
Subiect:RE:pensie anticipata partial
A. Pensia anticipata partial se acorda reducand cu \"cel mult 5 ani\" varsta standard de pensionare daca stagiul de cotizare este complet=30ani -femeile. Nu inteleg ce inseamna \"cel mult 5 ani\". Exemplu: daca o femeie nascuta in 1956 are o vechime in munca(stagiu)= 30 de ani implinit in anul 2012 respectiv la varsta de 56 ani, poate cere pensie anticipata la aceasta varsta?

B. Eu, nascuta in 16 aprilie 1955, lucrez din 16.09.1980, intre 17.07.1982 si 12.01.1983 am intrerupt activitatea pentru cresterea copilului conform lg. nr 1/1970 art 9 lit k.- asa scrie in cartea de munca- apoi pe 13 .01.1983 mi-am reinceput activitatea lucrand si in prezent; pot cere iesirea la pensie anticipata partial , si cand- luna, anul.
Va multumesc!
1. "Cel mult 5 ani" inseamna ca varsta standard de pensionare poate fi redusa cu maxim 5 ani.
Stagiul complet este reglementat prin lege si utilizat la calculul pensiei. Stagiul realizat reprezinta vechimea totala in munca.

2. In perioada decembrie 2008-martie 2009, varsta standard de pensionare pentru femei este de 58 ani si 6 luni iar stagiul complet este de 27 de ani. Daca aveti stagiul complet, puteti solicita pensie anticipata partiala la 53 ani si 6 luni.
Gabriela Pintea a scris:

1. "Cel mult 5 ani" inseamna ca varsta standard de pensionare poate fi redusa cu maxim 5 ani.
Stagiul complet este reglementat prin lege si utilizat la calculul pensiei. Stagiul realizat reprezinta vechimea totala in munca.

2. In perioada decembrie 2008-martie 2009, varsta standard de pensionare pentru femei este de 58 ani si 6 luni iar stagiul complet este de 27 de ani. Daca aveti stagiul complet, puteti solicita pensie anticipata partiala la 53 ani si 6 luni.

Inteleg la pct.1 ca o persoana care are stagiul complet realizat chiar si cu 4 sau 3 ani inainte de varsta standard de pensionare, poate iesi anticipat la pensie? ex. am 56 ani, stagiu 30 ani , rezulta, pot iesi la pensie anticipat la 56 ani (60-4)? Insist pe aceasta tema pentru ca am mai intrebat la CNP si mi-au dat de inteles ca poti iesii numai la 55 (=60-5)ani daca ai stagiu de 30 ani, deci dupa 55 ani nu mai poti iesi anticipat daca de ex. peste un an respectiv 56 ani fac stagiul de 30 ani.
Art. 41, alin. 2 din Legea nr. 19/2000:
"Varsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei si de 65 de ani pentru barbati. Atingerea varstei standard de pensionare se va realiza in termen de 13 ani de la data intarii in vigoare a prezentei legi, prin cresterea varstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei si de la 62 de ani pentru barbati, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 3."
In aprilie 2001 varsta standard de pensionare pentru femei era de 57 ani si va fi de 60 ani in 2015.
In prezent, aceasta este de 58 ani si 6 luni pentru femei.

Art. 41, alin. 4 din Legea nr. 19/2000:
"Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani pentru femei si de 35 de ani pentru barbati. Atingerea stagiului complet de cotizare se va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, prin cresterea acestuia, pornindu-se de la 25 de ani pentru femei si de la 30 de ani pentru barbati, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 3."
In aprilie 2001 stagiul complet de cotizare pentru femei era de 25 de ani si va ajunge la 30 de ani in 2015.
In prezent, acesta este de 27 de ani pentru femei.

Ati primit un raspuns de la casa de pensii de parca am fi in anul 2015; cel putin, asta rezulta din mesajul dvs. Dupa cum am aratat mai sus, situatia trebuie privita in detaliu, nu la modul general.
Conform legii 19/2000 la sfarsitul lunii martie 2009 am dreptul la pensia anticipate partial.Pentru aceasta,legea prevede la articolul 50 o reducere de maximum 5 ani,adica de la 58ani si 6 luni care este varsta standard de pensionare la sfarsitul lunii martie 2009 la 53 ani si 6 luni cu un stagiu complet de cotizare la sfarsitul lunii martie fiind conform anexei 3 de 27 ani.
La sfarsitul luniii martie eu voi avea 53 ani si 6 luni varsta(cu 5 ani mai putin decat varsta standard de pensionare in luna amartie 2009) si un stagiu de cotizare de 31ani si 6 luni(cu peste 4 ani mai mult decat stagiul complet de cotizare pentru luna martie 2009).
De ce mi se spune ca am dreptul la pensia anticipate partial abia in luna septambrie 2010?
Legea spune clar ca varsta standard de pensionare este esalonata pe o perioada de13 ani si se considera cea din momentul respectiv si nu cea de la sfarsitul perioadei de evaluare.
Nu inteleg eu ce scrie legea,sau fiecare o poate interpreta cum vrea.As vrea sa stiu exact cand ma pot pensiona anticipat partial,avand la sfarsitul lunii martie 53ani si 6 luni si un stagiu de cotizare de 31 ani si 6 luni.
La stabilire nu se ia in considerare anul in care ne aflam?
elenida mihai, utilizator