Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

un barbat nascut in ianuarie 1953 ,care are 39 ani munca , 22 ani lucrati in grupa a II a de munca se pensioneaza pt.limita de varsta in ian 2018 ,limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare in 2013. Ma intereseaza daca pentru pensia anticipata partiala iese in 2015 (cei 5 ani se scad din 2018) sau putea sa iese in 2008(cei 5 ani se scad din varsta redusa:2013-5 =2008.Va multumesc.
1. In primul rand, cine v-a spus ca aveti dreptul sa beneficiati de pensie anticipata partiala in septembrie 2010?
2. In al doilea rand, va rog sa precizati data si anul nasterii, vechimea realizata in munca si daca ati lucrat in grupe de munca.
3. In ultimul rand, in mesajul dvs. mentionati numai anexa 3 a Legii nr. 19/2000 si faceti complet abstractie de existenta anexei 9 a Normelor de aplicare a Legii nr. 19/2000, anexa care cuprinde varstele standard de pensionare si stagiile complete si minime de cotizare avute in vedere la calculul pensiei, in functie de data nasterii asiguratilor.

Stam de vorba maine, pe indelete!
Multa sanatate!

Consilier juridic
Gabriela Pintea
Daca la sfarsitul lunii martie aveti varsta de 53 ani si 6 luni ,asta inseamna ca sunteti nascuta in septembrie 1955.
Pentru persoanele nascute in 1955, varsta standard de pensionare pentru limita de varsta este de 60 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu Septembrie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, numai daca indepliniti conditiile prevazute de Legea nr.19/2000 referitoare la acordarea acestei pensii (asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani ).

Gabriela Pintea a scris:

Art. 41, alin. 2 din Legea nr. 19/2000:
\\\\\\\\\\\\\\\"Varsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei si de 65 de ani pentru barbati. Atingerea varstei standard de pensionare se va realiza in termen de 13 ani de la data intarii in vigoare a prezentei legi, prin cresterea varstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei si de la 62 de ani pentru barbati, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 3.\\\\\\\\\\\\\\\"
In aprilie 2001 varsta standard de pensionare pentru femei era de 57 ani si va fi de 60 ani in 2015.
In prezent, aceasta este de 58 ani si 6 luni pentru femei.

Art. 41, alin. 4 din Legea nr. 19/2000:

\\\\\\\\\\\\\\\"Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani pentru femei si de 35 de ani pentru barbati. Atingerea stagiului complet de cotizare se va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, prin cresterea acestuia, pornindu-se de la 25 de ani pentru femei si de la 30 de ani pentru barbati, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 3.\\\\\\\\\\\\\\\"
In aprilie 2001 stagiul complet de cotizare pentru femei era de 25 de ani si va ajunge la 30 de ani in 2015.
In prezent, acesta este de 27 de ani pentru femei.

Ati primit un raspuns de la casa de pensii de parca am fi in anul 2015; cel putin, asta rezulta din mesajul dvs. Dupa cum am aratat mai sus, situatia trebuie privita in detaliu, nu la modul general.

Exact,(referitor la ultima dvs. fraza) am primit raspunsul ca pot fi pensionata anticipat numai la varsta de 55ani.

Asta inseamna, ca cei care trebuie sa aplice legea, respectiv anexa nr 3, nu o fac, sau o ignora.
Pentru linistea mea sufleteasca confirmati-mi va rog, avand in vedere ca anul nasterii este 16 aprilie 1955 si lucrez din 16 septembrie 1980- pot iesi (pot depune cerere) la pensie anticipata partial - cu ce luna si an incepand din ziua de azi 09.02.2009 si daca se poate si care va fi penalizarea?

Si o ultima intrebare: cei de la Casa de pensii mi-au spus ca perioada de intrerupere pentru cresterea copilului pe care o am in CM -scrie clar in CM conform art 9 litera k din Lg 1/1970(este o perioada de numai 7 luni, dupa care mi-am reluat activitatea conform aceluiasi articacol nr 9) nu mi se considera vechime in munca pentru ca nu am platit CAS-ul fiind cu contractul suspendat, desii legea 1/1970 ii contrazice. Au dreptate?

Va mulumesc!
Sa incerc sa va explic de ce ati primit acest raspuns:
Anexa 3 a Legii nr. 19/2000 cuprinde varstele standard de pensionare si stagiile minime si complete de cotizare pentru femei si barbati, pe ani si luni, pe perioada aprilie 2001-martie 2015.
Varstele standard de pensionare si stagiile minime si complete de cotizare prevazute in anexa 3 la lege sunt detaliate in functie de data nasterii in anexa 9 a Normelor de aplicare a legii, aprobate prin Ordinul nr. 340/2001.
Anexa 9 se opreste la femeile nascute in decembrie 1954; in aceasta situatie, nestiind ce modificari vor mai fi aduse Legii 19/2000 sau Ordinului 340/2001, tuturor doamnelor nascute dupa ianuarie 1955 li se da raspunsul tip: se are in vedere varsta maxima, de 60 de ani si stagiul de 30 de ani.

Logic ar trebui sa fie asa cum vi s-a raspuns, intrucat prin Legea 19/2000 s-a reglementat faptul ca varsta standard de iesire la pensie a unei femei este de 60 de ani si, potrivit anexei 9, femeile nascute dupa ianuarie 1955 ar trebui sa beneficieze de pensie la 60 de ani, dar aceasta "logica" intra in contradictie cu varstele standard din anexa 3.

Practic, intrucat anexa 9 se opreste la femeile nascute in decembrie 1954, cei de la casele de pensii ignora complet anexa 3 a Legii nr. 19/2000 si dau raspunsuri in functie de varsta si stagiul maxime.

Din fericire pentru dvs., aveti stagiul complet prevazut in anexa 3 iar faptul ca legiuitorul reglementeaza doar perioada 2001-2015 si se opreste la decembrie 1954 nu este problema dvs., este o lacuna a celor doua acte normative, ca sa ma exprim elegant.

Eu mi-am exprimat deja opinia in legatura cu varsta de la care puteati depune cererea, daca va vor da respingere puteti contesta decizia, sigur castigati daca sunteti din Bucuresti, intrucat tribunalul si curtea de apel au stabilit deja o practica judecatoreasca in acest sens.

Procentul de diminuare este prevazut in tabelul de la art. 50 si, in cazul dvs. este de 0,50% pentru fiecare luna de anticipare (pensia va fi mica, imi pare rau).

Cu Legea nr. 1/1970, imi pare rau, dar nu va pot ajuta. Cu sau fara cele 7 luni aveti stagiul complet de cotizare din anexa 3 a Legii nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Referitor la legea nr.1/1970 :
Salariatul cu contract de munca pe durata nedeterminata, care s-a incadrat in termen de 90 de zile de la incetarea motivului pentru care nu a mai lucrat , beneficiaza de vechime neintrerupta in aceasi unitate daca unul din soti il urmeaza pe celalalt, care a fost transferat in interesul serviciului sau mutat impreuna cu unitatea in alta localitate, a fost trimis in misiune permanenta in strainatate sau sa lucreze intr-o organizatie internationala (art.9 lit.k din Legea nr.1/1970).
Prin urmare, cele 7 luni de zile constituie vechime neintrerupta in munca.