Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

un barbat nascut in ianuarie 1953 ,care are 39 ani munca , 22 ani lucrati in grupa a II a de munca se pensioneaza pt.limita de varsta in ian 2018 ,limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare in 2013. Ma intereseaza daca pentru pensia anticipata partiala iese in 2015 (cei 5 ani se scad din 2018) sau putea sa iese in 2008(cei 5 ani se scad din varsta redusa:2013-5 =2008.Va multumesc.
Buna seara! Am si eu o intrebare mama mea este nascuta in data de 07.02.1958 si are 34 de ani de munca , tata este nascut in data 16.03.1954 si are 37 de ani de munca as dori daca se poate sa imi spuneti cand pot depune dosare de pensionare partiala anticipata avand in vedere ambele anexe 3 si 9
ralyuc a scris:

Buna seara! Am si eu o intrebare mama mea este nascuta in data de 07.02.1958 si are 34 de ani de munca , tata este nascut in data 16.03.1954 si are 37 de ani de munca as dori daca se poate sa imi spuneti cand pot depune dosare de pensionare partiala anticipata avand in vedere ambele anexe 3 si 9

mama dvs poate beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Februarie 2018, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Februarie 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.

tatal dvs poate beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Martie 2019, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Martie 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

Ar trebui sa specificati daca parintii dvs au avut perioade in care au lucrat in conditii deosebite sau speciale de munca, pentru a sti daca beneficieaza de reducerile prevazute de Legea nr.19/2000.
Cornel Vasile, Consilier juridic