avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

un barbat nascut in ianuarie 1953 ,care are 39 ani munca , 22 ani lucrati in grupa a II a de munca se pensioneaza pt.limita de varsta in ian 2018 ,limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare in 2013. Ma intereseaza daca pentru pensia anticipata partiala iese in 2015 (cei 5 ani se scad din 2018) sau putea sa iese in 2008(cei 5 ani se scad din varsta redusa:2013-5 =2008.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:30, 10 Iunie 2009
Buna seara! Am si eu o intrebare mama mea este nascuta in data de 07.02.1958 si are 34 de ani de munca , tata este nascut in data 16.03.1954 si are 37 de ani de munca as dori daca se poate sa imi spuneti cand pot depune dosare de pensionare partiala anticipata avand in vedere ambele anexe 3 si 9
ralyuc a scris:

Buna seara! Am si eu o intrebare mama mea este nascuta in data de 07.02.1958 si are 34 de ani de munca , tata este nascut in data 16.03.1954 si are 37 de ani de munca as dori daca se poate sa imi spuneti cand pot depune dosare de pensionare partiala anticipata avand in vedere ambele anexe 3 si 9


mama dvs poate beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Februarie 2018, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Februarie 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.

tatal dvs poate beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Martie 2019, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Martie 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

Ar trebui sa specificati daca parintii dvs au avut perioade in care au lucrat in conditii deosebite sau speciale de munca, pentru a sti daca beneficieaza de reducerile prevazute de Legea nr.19/2000.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iunie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial velciu velciu Am mai pus intrebarea asta in interiorul altul subiect. N-am primit raspuns asa ca mai incerc in ca o data. Daca ma poate ajuta cineva as fi ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata mariatoader mariatoader in acest an fac 54 de ani si 34 de ani de munca neintrerupta, pot beneficia de pensie anticipata?care sant conditiile ? cati ani si cata vechime ?pentru ... (vezi toată discuția)