Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul agentului termic in regim pausal sau dupa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul agentului termic in regim pausal sau dupa repartitoare

Buna seara,
in luna octombrie s-a tinut adunarea generala a asociatiei de locatari;anuntata din timp(bloc cu o singura scara si 55 de apartamente)in care s-a discutat printre altele si modul cum vom plati agentul termic:pausal sau dupa repartitoare)
-sedinta nu a fost in primul rand statutara si s-a terminat fara a se lua o decizie
ferma;presedinta impreuna cu administratorul(fara a convoca o alta adunare cf.legii)au intocmit un tabel si au mers din usa in usa sa obtina semnaturi de la proprietari daca sunt pentru pausal sau pt.repartitoare(5 ap.care doresc sa mearga pe repartitoare au fost omise cu buna stiinta-la sedinta au fost impotriva calcului pe pausal)rezultatul a fost 35 pt pausal si 20 pt.repartitoare;presedinta (care sustine sistemul pausal)a mers la firma care calculeaza de circa 7 ani costurile pentru agentul termic-fara a instiinta membrii asociatiei-si a intrerupt contractul pe 3 luni(noiembrie,dec.si ianuarie 2013)pt.un experiment,ca sa vada daca platim mai mult/mai putin;ceilalti proprietari(20 ap) au trimis dir.firmei in cauza o adresa cu cele 20 semnaturi care doresc calculul dupa repartitoare;dansul a spus ca poate sa faca calculul separat:35 pausal si 20 dupa repartitoare dar acest lucru il poate decide doar presedinta asociatiei;
presedinta a refuzat acest lucru si a decis ca de calculul pentru caldura sa se ocupe firma care tine contabilitatea blocului pe perioada celor 3 luni;
nu stium cum se va face acest calcul dupa modelul pausal atata timp cat in apartamente sau facut o serie de modificari:schimbat calorifere,montat geamuri termopane,izolatii pereti exteriori,etc
Argumentul pe care l-a invocat presedinta in luarea acestei decizii a fost :majoritatea hotareste
Vrem sa stim:
daca acest mod este legal si daca nu unde sa ne adresam
va multumesc
N-am facut comparatia din punct de vedere tehnic, ci din punct de vedere moral.
Da, putem presupune orice si sa ne tragem spuza pe turta proprie.

La mine in bloc sistemul de repartizare a caldurii prin repartitoare functioneaza foarte bine.
In noiembria anul trecut - 2011 ne-a venit la incalzire pe factura 12.600 lei, anul acesta a venit 8.860 lei, ceea ce spune mult despre felul cum au consumat locatarii in functie de temperatura exterioara. Diferenta de 3.800 lei e cat se poate de semnificativa.

Aceeasi instalatie, aceleasi repartitoare, in mare majoritate aceeasi locatari, aceeasi echilibrare hidraulica, dar conditii meteo diferite.
Daca nu eram contorizati sumele ar fi fost apropiate. Asta se vede in buzunarul fiecarui locatar.
Buna ziua,

Raspunsurile, pentru cine are timp se gasesc in:

- ordinul nr. 233 din 30 august 2004
- Normă – tehnică privind repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor pentru
încălzire şi apă caldă de consum
- ordin 343 din 13.07.2010
- informare 343 2011_2012
- detalii ordin 343, din care cel mai important:
Începând cu sezonul de încălzire 2010-2011 repartizarea consumurilor de energie termică în condominiile unde sunt montate repartitoare de costuri se va face conform Normei tehnice aprobate prin Ordinul Preşedintelui A.N.R.S.C. nr. 343/2010, publicat în M.O. nr. 501 din 20 iulie 2010.
Odată cu elaborarea de către A.N.R.S.C. a acestei Norme tehnice, toate metodologiile însuşite şi aprobate de asociaţiile de proprietari, anexe sau părţi integrante ale contractelor încheiate cu firmele de repartitoare, îşi încetează aplicabilitatea (art. 60 din H.G. nr. 1588/2007).

In acelasi timp:
02 iunie 2011:
Curtea de Apel Suceava anuleaza un Ordin al ANRSC, 343/2010.
Plata cheltuielilor comune ramane!

În data de 30.05.2011, Curtea de Apel Suceava s-a pronunţat în sensul anulării Ordinului preşedintelui A.N.R.S.C. nr. 343/2010 pentru aprobarea Normei tehnice privind repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu,..." Publicat de Europe Direct Botoşani

Nu stiu cum au mai decurs lucrurile pana acum in acest caz.

Personal, la mine in bloc din 44 apartamente, 5 au centrale proprii, in rest nimeni nu are repartitoare. Costurile in fiecare iarna sunt foarte mici ( comparativ cu ce am mai vazut / auzit). Decizia de a nu se pune repartitoare a fost luata acum cativa ani, si pana acum a fost respectata. Nu cred ca a stat cineva atunci sa se intrebe care e legea, ce spune. Pur si simplu au vorbit, au adus argumente si au luat o decizie. Se pare ca, in cazul de fata ( unul fericit) a functionat.

Dezavantajul de a se plati in sistem pausal este ca stai cu teama ( :) ) ca platesti mai mult decat consumi, iar vecinul tau se incalzeste pe spatele tau...
( ca si paranteze, am fost surprins sa aflu de la un prieten care locuieste in Paris ca in blocul lor nu exista repartitoare, apometre...nici macar nu stia prea bine ce inseamna. La intrebarea mea, daca se gandeste ca plateste mai mult decat consuma a zis simplu: cu siguranta ca da, insa alte ori e invers. pe termen lung probabil ca platim cam cat consumam fiecare...). Cam asta ar fi ideea ca sistemul pausal sa merite: fiecare sa fie atent cu cat consuma si sa nu stea cu frica ca iese in pierdere...

La sistemul cu repartitoare sunt multe, multe semne de intrebare vizavi de corectitudinea inregistrarilor. Nu mai spun ca si pentru mine ( care am trait 3 ani intr-un apartament contorizat astfel) e o mare necunoscuta vizavi de cum se calculeaza...ba citeste a 3-a valoare ba a 2-a, ba platesc desi am caloriferul.
Ca sa va dumiriti, gasiti aici pe forum o multime de discutii pe aceasta tema. Daca doriti sa va dumiriti. ....Dar mai bine nu, daca tot ati hotarat ca e mai bine fara repartitoare.....
AlainCostea a scris:

( ca si paranteze, am fost surprins sa aflu de la un prieten care locuieste in Paris ca in blocul lor nu exista repartitoare, apometre...nici macar nu stia prea bine ce inseamna. La intrebarea mea, daca se gandeste ca plateste mai mult decat consuma a zis simplu: cu siguranta ca da, insa alte ori e invers. pe termen lung probabil ca platim cam cat consumam fiecare...). Cam asta ar fi ideea ca sistemul pausal sa merite: fiecare sa fie atent cu cat consuma si sa nu stea cu frica ca iese in pierdere...

De multe ori noi romanii avem prostul obicei de a consuma enorm de multa energie pe lucruri inutile.
Toate discutiile astea legate de repartitoare, apometre, etc au la baza faptul ca ne gandim excesiv de mult si ne facem prea multe griji ca ne fura vecinii. Toata balacaraia asta resulta din grija ca altul sa nu cumva sa plateasca mai putin si noi sa platim mai mult. Avem intotdeauna impresia si traim cu sentimentul(autoindus), ca suntem furati.
Imaginati-va cat de mult stres exista si cat de multe ganduri consumam di cauza faptului ca in loc sa ne vedem de treaba noastra si sa procedam cum e corect, ne uitam in gradina vecinului.

Inventam tot felul de mecanisme, de repartizare a cheltuielilor cu procente, cu formule matematice complicate( vezi puzderia de algoritmi pentru repartizarea pierderilor de apa). Vezi miile de discutii cu privire la modul corect de a repartiza cheltuielile, pentru lift, pentru gunoi, reparatii, salarii. ETC

O comunitate de oameni integrii nu ar avea nevoie de repartitoare. Ar consuma energie termica atat cat le trebuie si costurile ar fi impartite corect.

Iar unul din motivele pentru care oamenii in Paris sunt mai fericiti, mai relaxati, mai eficienti in munca, mai odihniti, mai "de toate", este pentru ca nu stau mereu sa se certe cu vecinii pe motive inutile.
grandanat, utilizator
grandanat a scris:

O comunitate de oameni integrii nu ar avea nevoie de repartitoare. Ar consuma energie termica atat cat le trebuie si costurile ar fi impartite corect.
Iar unul din motivele pentru care oamenii in Paris sunt mai fericiti, mai relaxati, mai eficienti in munca, mai odihniti, mai "de toate", este pentru ca nu stau mereu sa se certe cu vecinii pe motive inutile.

Frumos!
Dar e o utopie pentru ca eu nu am auzit sa existe in toata lumea vreo comunitate de oameni integri.
Eu as fi multumit sa aflu ca exista pe la noi macar un club cu oameni integri si nu o intreaga comunitate. As face eforturi si m-as stradui sa indeplinesc conditiile de a intra si eu in acel club. Dar nu am aflat nici macar un asemenea club, grup...
Mi se pare ca s-a vrut canva acum vreo 40 de ani sa se ajunga la omul nou educat prin lozinca "de la fiecare dupa posibilitati si fiecaruia dupa nevoi". Tot o utopie.

In ce priveste prietenul din Paris, asa sunt inca unii si in asociatiile nostre. Unii care nu stiu pe unde este apometrul, repartitorul, gigacalorimetrul, sediul asociatiei... Nu-i intereseaza. Au repere de comparatie cam cat costa lunar aceste cheltuieli si asa cum spunea, intr-o luna e mai mult, in alta mai putin iar omul isi vede de treaba. Dar fiti siguri ca si acolo se masoara, se repartizeaza, se suporta pierderi...