Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul agentului termic in regim pausal sau dupa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul agentului termic in regim pausal sau dupa repartitoare

Buna seara,
in luna octombrie s-a tinut adunarea generala a asociatiei de locatari;anuntata din timp(bloc cu o singura scara si 55 de apartamente)in care s-a discutat printre altele si modul cum vom plati agentul termic:pausal sau dupa repartitoare)
-sedinta nu a fost in primul rand statutara si s-a terminat fara a se lua o decizie
ferma;presedinta impreuna cu administratorul(fara a convoca o alta adunare cf.legii)au intocmit un tabel si au mers din usa in usa sa obtina semnaturi de la proprietari daca sunt pentru pausal sau pt.repartitoare(5 ap.care doresc sa mearga pe repartitoare au fost omise cu buna stiinta-la sedinta au fost impotriva calcului pe pausal)rezultatul a fost 35 pt pausal si 20 pt.repartitoare;presedinta (care sustine sistemul pausal)a mers la firma care calculeaza de circa 7 ani costurile pentru agentul termic-fara a instiinta membrii asociatiei-si a intrerupt contractul pe 3 luni(noiembrie,dec.si ianuarie 2013)pt.un experiment,ca sa vada daca platim mai mult/mai putin;ceilalti proprietari(20 ap) au trimis dir.firmei in cauza o adresa cu cele 20 semnaturi care doresc calculul dupa repartitoare;dansul a spus ca poate sa faca calculul separat:35 pausal si 20 dupa repartitoare dar acest lucru il poate decide doar presedinta asociatiei;
presedinta a refuzat acest lucru si a decis ca de calculul pentru caldura sa se ocupe firma care tine contabilitatea blocului pe perioada celor 3 luni;
nu stium cum se va face acest calcul dupa modelul pausal atata timp cat in apartamente sau facut o serie de modificari:schimbat calorifere,montat geamuri termopane,izolatii pereti exteriori,etc
Argumentul pe care l-a invocat presedinta in luarea acestei decizii a fost :majoritatea hotareste
Vrem sa stim:
daca acest mod este legal si daca nu unde sa ne adresam
va multumesc
Repartitorul martor - caci asa se numeste - indica un numar de unitati care au fost inregistrate pe coloana de distributie si care numar se inmulteste cu SET-ul instalatiei din toata scara, rezultand unitatile pentru repartizarea primei componente a cotei de caldura - spatiu comun.
Acelasi numar de unitati se inmultesc cu SET-ul tevilor verticale,rezultat din inventariere, si dau numarul de unitati specific tevilor verticale.

Inmultite mai departe cu cate Gcal inseamna o unitate dau valoarea caldurii pe spatii comune si valoarea caldurii pe tevile verticale.
Asadar nu este o prosteala si e singurul mijloc de a face proportia intre consumul pana la tevile verticale, consumul pe tevile verticale pana la tevile orizontale prin care se conecteaza caloriferele si consumul pe calorifere.

Atata timp cat nu exista repartitor martor si probabil nici inventarierea sistemului de incalzire, de-abia in acest loc sistemul de calcul pe baza de repartitoare poate fi viciat, iar firma de calcul stie ca nu mai are voie sa faca calculul incepand de anul trecut.
Denumirea de repartitor comun am preluat-o din Ordinul 343/2010. Repartitorul \"martor\" este o alta denumire populara pentru repartitor comun.

Repartitorul comun/martor NU EXISTA, daca ar fi existat ar fi fost reglementat prin standardul european EN 834/1994, cel romanesc SR EN 834/2002, reglementarile tehnice in constructii. Cand va aparea o modificare in acest sens a standardului european EN 834/1994, se va putea vorbi de asa ceva, adica atunci cand vor zbura porcii. De ce nu a patentat ANRSC o asemenea \"inventie\"? #-oEste un simplu repartitor.

Unită?ile de măsură fac obiectul rezolu?iilor interna?ionale adoptate de Conferin?a Generală de Măsuri ?i Greută?i, nu se inventeaza din burta.

Asa-zisa ?unitate? nu are o defini?ie ?tiin?ifică, nu reprezintă o cantitate determinată de căldură, nu are o echivalen?ă cu vreo unitate de măsură legală sau tolerată.

Cifrele afi?ate de repartitor sunt în fapt grade Celsius/oră, media unor diferente de temperatură înregistrate de aparat, conform SR-EN 834: 2002, pct. 3 ?i se referă doar la radiatorul pe care este acesta montat. Conform H.G.R. nr. 755/2004 si Directivei 80/181/CEE, gradul Celsius este unitate de măsură pentru temperatură ?i nu pentru căldură, energie termică.
Acele temperaturi sunt doar criterii, factori in functie de care se imparte totalul de Gcal.
Astfel, este total gre?it, ne?tiin?ific a spune: Ai consumat 300 de ?unită?i?. Aceasta înseamnă, în traducere liberă: Ai consumat 300 de grade Celsius, ceea ce este o abera?ie.
Nu se poate schimba denumirea unei unită?i de măsură, din ?grad Celsius? în ?unitate?, ?i nici mărimea fizică pe care o măsoară, din ?temperatură?, în ?căldură/energie termică?. (Nu po?i umbla cu cioara vopsită ?i să spui că e papagal).
Este deasemenea imposibil să se convertească totalul Gcal sau MW înregistra?i pe contorul de bloc în ?total unităţi?, întrucât se referă la mărimi fizice diferite. De aceea este un non sens \"cate Gcal inseamna o unitate\"
Poti echivala Gcal cu Mw, intrucat se refera la aceeasi marime fizica, dar nu poti echivala Gcal cu gradele Celsius.

Puterea termica a instalatiei comune se poate calcula, nu este ceva obscur. Se induce ideea falsa ca consumul instalatiei comune ar fi un fel de \"nebuloasa lui Orion\".
elga50, moderator
Repartitorul arata un index. Acel index se exprima in unitati.
Calculul consumului de caldura merge mai departe.
Se inmulteste aceasta valoare cu SET-ul caloriferului, corpului de incalzit, instalatiei globale si rezulta un numar de unitati de consum. Nu intereseaza pe nimeni cum se numesc aceste unitati. S-ar putea numi Gcal, jouli, kwh, metri, litri, kg, nasuri, picioare, ionesti, stan-papusi sau altfel. Atata vreme cat pe toate corpurile de incalzit se foloseste acelasi tip de masurare, este in regula.

Putem observa lesne ca daca avem doua calorifere, unul cu o suprafata de 0.5 mp, celalalt cu o suprafata de 2 mp, in doua camere situate in aceleasi conditii de mediu, alimentate de pe aceeasi teava, intr-o ora repartitoarele vor arata aceeasi crestere a indexului.
Numai ca unul a consumat mai mult agent termic pe 2 mp de suprafata, deci a emanat mai multa caldura, altul a consumat mult mai putin, deci a emanat mai putina caldura.
In camera cu calorifer de 2 mp se va putea masura o temperatura ambianta mai mare decat in camera cu caloriferul mic.
Calculul caldurii pe baza repartitoarelor exact asta face.
Daca s-ar masura strict temperatura la nivelul repartitorului, atunci toata lumea ar trebui sa plateasca identic si ele nu si-ar mai afla rostul.

Prin acest calcul se face deosebirea clara si corecta asupra consumului de agent termic care intra in apartamente dotate diferit si cu calorifere utilizate diferit (inchise total, inchise partial, cu capacitate mai mare sau mai mica de radiere a caldurii etc.), utilizand acelasi mijloc de masurare - repartitorul, dar tinand cont de capacitatea de radiere diferita a corpurilor de incalzit, determinata de materialul din care sunt confectionate, de capacitatea diferita, de modul de utilizare a robinetului specific prin care utilizatorul regleaza fluxul de agent termic si chiar de amenajarile din incaperea respectiva.

Vreau sa intelegeti ca eu nu explic nimic teoretic, informatii de care un utilizator nedumerit nu are nevoie.
Nu sustin o teorie sau alta. Doar explic cum se face acest calcul, incercand sa-l fac sa inteleaga pe utilizator principiul de functionare, algoritmul de calcul, dar si derapajele de la acest principiu sau calcul care explica in buna parte uneori mari deosebiri intre utilizatorii de repartitoare.
Deosebirile trebuie sa existe pentru ca dincolo de conditiile de plecare egale - acelasi tip de aparat de masurat, aceeasi temperatura a agentului termic care intra in corpul de incalzit, incepand de la dimensiunea si materialul corpului de incalzit, amenajarile incaperii, modul de reglare a fluxului de agent termic manevrand robinetul caloriferului, de aici incolo incepe deosebirea de consum.

De aceea este foarte important ca repartitoarele sa fie utilizate intr-un sistem inventariat care stabileste SET-ul instalatiei, SET-ul fiecarui apartament dat de SET-ul caloriferelor cu care este dotat, pentru a se stabili proportia consumului. Fara acest inventar, intr-adevar, putem vorbi de o prosteala.
Repartitorul comun sau martor arata aceeasi diferenta de index pe parcursul unei luni de zile la fel cum arata un acelasi repartitor pus pe un calorifer mic sau mare lasat sa functioneze non stop. Dar SET-ul instalatiei inventariat pe portiuni - spatiu comun, coloane de distributie ajunge sa redea dimensiunea consumului pe aceste portiuni de instalatie.
Caldura pe aceste spatii comune precum si pe tevile verticale se imparte tuturor proprietarilor in functie de cota-parte indiviza pentru ca aici singura diferenta la un consum de agent termic egal ca temperatura si functionand fara putinta de a fi reglat sau reglat pentru toata lumea la fel, diferenta o face suprafata incalzita.

Si daca vreti am sa va dau un exemplu sugestiv.
Doi oameni aleg sa bea apa minerala rece, servindu-se din acelasi frigider.
Cele doua pet-uri vor avea temperatura identica. Unul ia o sticla de 0.5 l, celalalt o sticla la 2l.
Cat vor achita la vanzatoare? Vor achita la fel, avand in vedere temperatura apei sau cantitatea de apa pe care au cumparat-o?

Interventie moderator
V-am atras atentia sa nu mai faceti atac la persoana.
Este pentru ultima oara, de data aceasta, cand mai accept din partea dv. un asemenea ton al discutiei.

elga50, moderator
elga50 a scris:

Putem observa lesne ca daca avem doua calorifere, unul cu o suprafata de 0.5 mp, celalalt cu o suprafata de 2 mp, in doua camere situate in aceleasi conditii de mediu, alimentate de pe aceeasi teava, intr-o ora repartitoarele vor arata aceeasi crestere a indexului.
Numai ca unul a consumat mai mult agent termic pe 2 mp de suprafata, deci a emanat mai multa caldura, altul a consumat mult mai putin, deci a emanat mai putina caldura.
In camera cu calorifer de 2 mp se va putea masura o temperatura ambianta mai mare decat in camera cu caloriferul mic.
Calculul caldurii pe baza repartitoarelor exact asta face.
Daca s-ar masura strict temperatura la nivelul repartitorului, atunci toata lumea ar trebui sa plateasca identic si ele nu si-ar mai afla rostul.

Nu e chiar asa.
Va dau cateva exemple, in care consideram atat incaperile cat si calorifele identice, in aceleasi conditii de functionare.( daca nu este precizat altfel)

Fie intr-o camera 2 calorifere in cealalta doar unul singur. Consumul din prima camera nu va fi dublu fata de cel din a doua.

Fie un calorifer prima camera si inca un calorifer identic in a doua camera dubla ca volum. Iarasi caldura "consumata" in a doua camera nu va fi dublu fata de caldura consumata in prima camera.

In toate situatiile descrise mai sus, inclusiv cea prezentata de dvs, repartitoarele vor masura indecsi diferiti. Este evident, pentru ca si temperatura din incaperi va fi diferita.
grandanat, utilizator
@elga50

Despre acel repartitor martor, nu spuneti clar daca acesta masoara totalul consumului unui imobil, pentru ca eu nu inteleg cum poate el masura acest consum total daca el este instalat numai intr-o dependinta, un subsol, un spatiu comun ?.

Ca daca e si el martor ca s-a consumat ceva pe acolo... nici nu mai era necesar, martori pot fi toti proprietarii ca acolo s-a dezghetat un pic instalatia de incalzire. Pentru ce atata teorie sau agitatie, nu mai bine stabilim cat mai exact SET-ul intregii instalatii si prortional impartim consumul tuturor ?.