Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... referitor plata penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

referitor plata penalitati

daca in listele afisate de administratia de locatari nu este mentionata data intocmirii, data afisarii, data scadentei si eventuaalele penalitati care provin din lunile anterioare aceste liste sunt intocmite corect?
as vrea sa stiu si eu asociatia de locatari de unde porneste cu calculul penalitatilor in situatia asta cand nu este mentionat pe lista de plata dada intocmirii si data scadentei. ?
multumesc
sunt in litigiu cu asociatia de locatari care in decembrie 2008 mi-au taiat chitanta pentru intreaga restanta , deci s-a facut plata la zi si acum ma trezesc ca am de plata penalitati de intarziere despre care nu am fost anuntata., ba mai mult am proces cu termen de prezentare pe 24.02. 2009

ica o intrebare.

Unde sta statutul asociatiei nu sta la sediul asociatiei.? va intreb pentru ca eu am vrut sa-l studiez astazi iar administratorul nu a vrut sa mi-l dea pe motiv ca sta la jurista . Acest statut nu trebuia luat la cunostinta de catre mine proprietarul ? eu cel putin asa inteleg din lege.
legea 230/2007:
Art. 10. - Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia.

in mod normal, statutul asociatiei ar trebui sa stea la presedinte deoarece :
Art. 31. - (1) Presedintele asociatiei de proprietari reprezinta asociatia in derularea contractelor si isi asuma obligatii in numele acesteia. El reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile initiate de asociatie impotriva unui proprietar care nu si-a indeplinit obligatiile fata de asociatie sau in procesele initiate de un proprietar care contesta o hotarare a adunarii generale a proprietarilor.
(2) Presedintele asociatiei de proprietari supravegheaza si urmareste aplicarea hotararilor adunarii generale, respectarea prevederilor statutului si acordului de asociere, precum si aplicarea deciziilor comitetului executiv. Acesta, in functie de situatie, poate propune comitetului executiv sau adunarii generale, dupa caz, masuri impotriva celor care nu respecta regulile, regulamentele, hotararile si deciziile asociatiei de proprietari, conform prevederilor legale si statutare.

fiind reprezentantul asociatiei trebuie sa aiba oricind acces la documentele statutare ale asociatiei.
in afara de asta, administratorul este un simplu angajat al asociatiei de proprietari, angajat de catre comitetul executiv reprezentat prin presedinte (tot legea 230/2007).
va intreb acum .... citor angajati ai unei firme oarecare (mai mult sau mai putin mari) li se inmineaza copii ale actelelor originale ale firmei, ca sa nu mai spun de originalele acestor documente ???
ContSters61266, utilizator
Nu conteaza prea mult locul unde sunt tinute actele asociatiei, totul e ca orice membru al asociatiei sau nemembru, afectat intr-un fel sau altul de anumite hotarari ale asociatiei, sa poata consulta actele invocate. Deci si Dv. aveti dreptul, ca sunteti sau nu membra a asociatiei, sa consultati statutul.
Eu constat la Dv. in asociatie o lipsa de comunicare intre stafful de conducere si membrii asociati. Cred ca cel mai bine ar fi sa va puteti intelege la acest nivel, fara certuri si fara suspiciuni, cine, cum, ce a gresit sau a calculat corect. Daca ajungeti in instanta ....s-ar putea ....sa nu se stie (vezi postarea lui adriantot).
Referitor la statut dvs .mi-ati deschis capul sa-l studiez si m-am gandit ca e bine sa fac acest lucru. Dar stupoare. Administratorul mi-a refuzat acest drept. Eu va intreb pe dvs. noi, proprietarii avem indatoriri dar si drepturi. Eu zic asa ca ar fi normal fiecare sa ne respectam reciproc . Dar ce-i sperie pe ei de ce nu sunt comunicativi eu sunt deschisa la dreptate. Intradevar eu nu mi-am facut datoria dar oare ei si-au facut-o?
daca sunt doar eu vinovata platesc si mai mult si mai putin dar daca au greseli si ei de ce sa admit sa ma prosteasca in fata ?
Acum va mai intreb :
1) Era de datoria lor sa comunice ca incepand cu data de ...... se vor incepe calculul penalitatilor pentru restantieri ?avand in vedere ca este in premiera acest lucru ?
2) In momentul cand a luat infiintare asociatia de proprietari , era de datoria lor sa aduca la cunostinta acest lucru tuturor proprietarilor ordinea de zi si pv de infiintare si apoi sa fie dat la semnat tuturor proprietarilor de luare la cunostinta Da sau Ba ?
daca ei nu sunt de acord sa puna la vedere actele firmei credeti ca vor pune vreodata alte documente la vedere.
Nu considerati ca isi cam fac de cap acesti .... DOMNI ..
As vrea sa stiu si eu cine a semnat in locul meu ?daca a semnat cineva dar vad ca raspunsuri clare nu-mi d
ati
ienupar05 a scris:

Referitor la statut dvs .mi-ati deschis capul sa-l studiez si m-am gandit ca e bine sa fac acest lucru. Dar stupoare. Administratorul mi-a refuzat acest drept. Eu va intreb pe dvs. noi, proprietarii avem indatoriri dar si drepturi. Eu zic asa ca ar fi normal fiecare sa ne respectam reciproc . Dar ce-i sperie pe ei de ce nu sunt comunicativi eu sunt deschisa la dreptate. Intradevar eu nu mi-am facut datoria dar oare ei si-au facut-o?
daca sunt doar eu vinovata platesc si mai mult si mai putin dar daca au greseli si ei de ce sa admit sa ma prosteasca in fata ?
Acum va mai intreb :
1) Era de datoria lor sa comunice ca incepand cu data de ...... se vor incepe calculul penalitatilor pentru restantieri ?avand in vedere ca este in premiera acest lucru ?
2) In momentul cand a luat infiintare asociatia de proprietari , era de datoria lor sa aduca la cunostinta acest lucru tuturor proprietarilor ordinea de zi si pv de infiintare si apoi sa fie dat la semnat tuturor proprietarilor de luare la cunostinta Da sau Ba ?
daca ei nu sunt de acord sa puna la vedere actele firmei credeti ca vor pune vreodata alte documente la vedere.
Nu considerati ca isi cam fac de cap acesti .... DOMNI ..
As vrea sa stiu si eu cine a semnat in locul meu ?daca a semnat cineva dar vad ca raspunsuri clare nu-mi d
ati topicul necesar, ori

acest mesaj a de venit deja :offtopic:
daca doriti sa duceti mai departe discutia pe panta asta, ori cautati topicul necesar in forum, ori deschideti un topic pe tema dorita.
nu uitati ca va aflati la
Subiect: RE: referitor plata penalitati