Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absente nemotivate

Pot modifica pontajul de lucru pe luna decembrie in sensul de a pune un angajat absent nemotivat in zilele de 24-26 decembrie, sau sunt obligat sa solicit efectuarea cercetarii disciplinare?
1. Decizia putea fi emisa , pentru a nu naste controverse, intr-o zi lucratoare ...

2. Nu este obligatoriu avizul juridic ...
Buna ziua.
Avem un angajat care absenteaza nemotivat de la lucru deja de 5 zile lucratoare consecutive. 1. Cum trebuie sa procedam? Nu am vrea sa ajungem la sanctiunea cu desfacerea disciplinara a CIM. Am citit ca putem aplica si suspendarea contractului. Dar noi nu am introdus asta si in Contractul colectiv ca sanctiune disciplinara, este doar in codul muncii. Prin urmare, nu putem sa o aplicam? Daca da, cu ce art. se suspenda in acest caz CIM? Si pe ce perioada avem dreptul sa il suspendam? Informam in scris prin posta angajatul de decizia de suspendare? Si daca la expirarea suspendarii nu se prezinta la lucru, ce facem?
2. Bineinteles, inaintea aplicarea sanctiunii am face o cercetare disciplinara prealabila. De asemenea, dvs. cum sugerati sa procedam la cercetarea disciplinara, ce pasi trebuie urmati exact, ca sa nu avem probl la vreun control ITM, ca nu am respectat anumiti pasi?
Va multumesc.
@ haragascosmina

1. Art.51 C.mun.
..
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

2. Suspendarea c.i.m. nu mai este prevazuta ca sanctiune disciplinara in Codul Muncii.

3. Art. 52 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;

Articol incident numai in situatia in care se demareaza procedura cerc etarii disciplinare a salariatului in cauza.

4. Art. 62 alin. 2 Codul muncii:
In cazul in care concedierea intervine pentru motivul prevazut la art. 61 lit. a), angajatorul poate emite decizia de concediere numai cu respectarea dispozitiilor art. 247-252 C.mun.

Art. 251. C.mun.
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
....

* Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii (sau persoana imputernicita de angajator);
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

* Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

- model referatul de sesizare;
[ link extern ]

- decizie constituire comisie insarcinata cu efectuarea cercetarii disciplinare
[ link extern ]

- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
[ link extern ] /

- proces verbal comisie de disciplina
[ link extern ]

- decizie de sanctionare.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ce lege permite sa pontezi un angajat ca absent nemotivat, in zilele libere legale?
Nu exista niciun text de lege care sa prevada asa ceva.

In ziele de sarbatoare legala nu se lucreaza, cu exceptia locurilor de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.