avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de timbru

am fost sa-mi inmatriculez masina (azi 15.03.2013), cu toate actele in regula, am sentinta judecatoreasca definitiva pentru neplata taxei auto si nu mi-o primit dosaru (nu mi-o facut inmatricularea) pe motiv ca nu se recunoaste sentinta judecatoreasca deoarece ii dinainte de 15 martie 2013 si trebuie sa platesc taxa de timbru dupa noua lege. Ii corect ?.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, va multumesc.
Dumneavoastra nu mai trebuie sa dati pe nimeni in judecata. Cititi si dumneavoastra ce au mai scris oamenii pe forum....Este o chestiune de timp pana cand cei din Tulcea isi vor da seama ca sunt niste plopi:))....Vi se va inmatricula masina in scurta vreme, fara sa mai dati in judecata pe nimeni. In unele judete deja s-au inmatriculat masini ale unor oameni care sunt in aceeasi situatie ca dumneavoastra. Daca s-au inmatriculat in unele judete, OBLIGATORIU se vor inscrie in toate judetele, pentru ca aici e o practica unitara. Totusi, ati putea da in judecata pe cei care au refuzat sa va inscrie masina pentru prejudiciul suferit in aceste zile in care ati stat pe dreapta. Eventual faceti rost de niste bonuri fiscale de la niste taximetristi (ca sa aratati ca ati mers cu taxi) sau de orice alte probe prin care dovediti ca ati suferit un prejudiciu:D...Stima!
lucianbolocan a scris:

salut! sunt din Tulcea si am sentinta judec. din data de 05.03.13,favorabila dar cand m-am dus la serv inmatriculari nu au vrut sa-mi primeasca actele ptr ca nu le aproba centrul(Bucuresti).Sunt in data de 27.03.13 si nu mai am nr rosii de 7zile ,stau cu auto pe dreapta si nu stiu ce sa fac!Cred ca singura solutie este sa dau serv inmatriculari in judecata ptr ca nu respecta o sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila.Precizez ca am dat in judecata din data de 07.12.12.Multumesc!

Pe ce data ai fost sa inmatriculezi?De saptamana asta se inmatriculeaza din ce am vazut pe forum.

lucianbolocan a scris:

salut! sunt din Tulcea si am sentinta judec. din data de 05.03.13,favorabila dar cand m-am dus la serv inmatriculari nu au vrut sa-mi primeasca actele ptr ca nu le aproba centrul(Bucuresti).Sunt in data de 27.03.13 si nu mai am nr rosii de 7zile ,stau cu auto pe dreapta si nu stiu ce sa fac!Cred ca singura solutie este sa dau serv inmatriculari in judecata ptr ca nu respecta o sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila.Precizez ca am dat in judecata din data de 07.12.12.Multumesc!

am fost in aceiasi situatie ca si tine...ai doua posibilitati (dupa parerea mea)
1. te prezinti cu sentinta la un executor judecatoresc, el va sti ce sa faca, (investire cu formule executorie, la judecatorie, somatie, si penalitati in baza art. 905 NCPC) o sa dureze un pic si vor fi ceva cheltuieli care se vor recupera, dar trebuie platite inainte
2. te adresezi Prefecturi cu o petitie, si la Directia inmatriculari (bucuresti) [ link extern ] .
iar pt cei care au achitat taxa de poluare si li se cere timbru de mediu ce este de facut?
Cititi cu atentie ce intrebari au mai fost adresate si ce raspunsuri s-au dat....este foarte util. De pilda, cititi penultima mea postare....acolo am raspuns la ce ati intrebat dumneavoastra.

Alte discuții în legătură

Noua taxa auto(timbru) maru222 maru222 daca am castigat an instanta sa anscriu masina fara taxa si nu am anscriso pana acuma mai este valabila hotararea judecatoreasca (definitiva}dupa intrarea noii ... (vezi toată discuția)
Nerespectare hotarare judecatoreasca Matei Eugen Marius Matei Eugen Marius Sotia mea a castigat procesul cu Institutia Prefectului-Serviciul Inmatriculari, pronuntandu-se o sentinta favorabila ei, care a ramas irevocabila prin ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu tyryana tyryana As avea si eu o intrebare,in vederea platiri timbrului de mediu, am deja o decizie emisa cu vechea lege, iar eu daca merg sa o platesc peste 2 saptamani , ... (vezi toată discuția)