Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de timbru

am fost sa-mi inmatriculez masina (azi 15.03.2013), cu toate actele in regula, am sentinta judecatoreasca definitiva pentru neplata taxei auto si nu mi-o primit dosaru (nu mi-o facut inmatricularea) pe motiv ca nu se recunoaste sentinta judecatoreasca deoarece ii dinainte de 15 martie 2013 si trebuie sa platesc taxa de timbru dupa noua lege. Ii corect ?.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, va multumesc.
.
levigabi, utilizator

la Salaj?

Nu as vrea sa dezinformez,dar din ceea ce mi sa zis la serviciul inmatriculari si dupa informatiile pe care le-a primit si avocatul se pare ca de marti 22 martie in toata tara.Informatia este (chiar citand un functionar de la imnmatriculari)sigura in proportie de 99,99 %.

levigabi a scris:

la Salaj?

Nu as vrea sa dezinformez,dar din ceea ce mi sa zis la serviciul inmatriculari si dupa informatiile pe care le-a primit si avocatul se pare ca de marti 22 martie in toata tara.Informatia este (chiar citand un functionar de la imnmatriculari)sigura in proportie de 99,99 %.

pai, era vorba de Serviciul inmatriculari Salaj ca nu se fac inmatriculari, pentru ca la Cluj (si in alte judete) se fac fara nicio problema, se pare ca doar cei de la Salaj sunt mai ....."destepti"
oricum daca in cateva zile nu vor pune in aplicare sentinta ma voi adresa unui executor judecatoresc, iar dupa refuzul lor, scris, poate le fac si o plangere penala pentru abuz in serviciu (art. 246 c.p)
[

pai, era vorba de Serviciul inmatriculari Salaj ca nu se fac inmatriculari, pentru ca la Cluj (si in alte judete) se fac fara nicio problema, se pare ca doar cei de la Salaj sunt mai ....."destepti"
oricum daca in cateva zile nu vor pune in aplicare sentinta ma voi adresa unui executor judecatoresc, iar dupa refuzul lor, scris, poate le fac si o plangere penala pentru abuz in serviciu (art. 246 c.p)

Nici la noi in judet ca de altfel in mai multe judete nu inmatriculau,fiindca asteptau ceva oficial si sper si cred ca la data in care vei primi sentinta definitva iti vor inscrie masina conform sentitei si nu va mai trebuii sa faci si alte demersuri...
pai eu am sentinata, si m-am prezentat de doaua ori, marti si joi si au refuzat sa-mi primesca dosarul. Joi la insistentele mele l-au primit si i-am rugat sa-mi raspunda in scris si sa motiveze de ce nu doresc sa respecte o H definitiva. Am vb si cu juristi din Prefectura, acestia le-au trimis o adresa oficiala prin care le-au comunicat ca din punct de vedere legal au obligatia sa inmatriculeze masina. Oricum am facut si o petitie la Prefectura

Ba mai mult, am vb si cu juristi de la prefectura CJ, ei au sunat si li s-a confirmat ca refuza sa inmatriculeze motivand ca au ....directive de la Bucuresti....evident ...minciuni.
Am trimis un email si la un ziar local, cei de acolo au sunat, in dimineat asta, iar cei de la inmatriculari au spus ca inmatriculeaza fara nicio problema....minciuni....eu am sunat si mi-au spusc nu inmatriculeaza.....ce sa mai cred?
iondanci, utilizator