avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de timbru

am fost sa-mi inmatriculez masina (azi 15.03.2013), cu toate actele in regula, am sentinta judecatoreasca definitiva pentru neplata taxei auto si nu mi-o primit dosaru (nu mi-o facut inmatricularea) pe motiv ca nu se recunoaste sentinta judecatoreasca deoarece ii dinainte de 15 martie 2013 si trebuie sa platesc taxa de timbru dupa noua lege. Ii corect ?.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, va multumesc.
de unde ati primit acest raspuns?sunteti sigur ca este asa?sunt atatia oameni care au hotarari sau care au procese pe rol,stau cu masinile pe dreapta de atata timp,ar fi ceva foarte aiurea si total nelegal sa ai hotarare data inainte de 15 martie si sa nu mai poti inmatricula datorita faptului ca guvernul a schimbat titlul taxei,ca in fond tot aia e.
Din ce sursa aveti informatia ? Nu ca nu mi-ar conveni,dar nu mai stiu ce sa cred !
Las-o mai moale cu ironia mai tinerete:)....Legea penala nu incalca principiul neretroactivitatii, ea reprezinta doar o derogare (este diferenta) si numai atunci cand este mai favorabila. Chiar daca eu imi inscriu masina DUPA 15.03.2013, NU MI SE APLICA ACEASTA LEGE, daca am platit taxa inainte de intrarea ei in vigoare. Asadar se incalca principiul neretroactivitatii legii!! Hai sa te lamuresc de ce:)...: oug nr. 9/2013 nu are ca obiect de reglementare PROCEDURA DE INMATRICULARE A AUTOVEHICULELOR (adica ce acte sa depui si alte treburi de astea administrative), ci aceasta mizerie de ordonanta de urgenta are rolul de a reglementa MODUL DE CALCUL AL UNEI TAXE (timbru de mediu), exact ce reglementa si legea nr. 9/2012 (care era in vigoare la data la care eu am achitat taxa auto - pe 13.03.2013 am achitat-o). Deci noua lege nu face decat sa stabileasca un alt cuantum!!....Dar daca s-a achitat o taxa inainte de intrarea in vigoare a timbrului de mediu si mergi si depui documentatia dupa aceasta data....taxa platita ramane asa!!!...Daca vii si zici:"nu iti inmatriculez masina pentru ca nu ai achitat timbrul de mediu. Pe mine ma intereseaza data la care te prezinti la ghiseu cu actele, nu data la care ai achitat taxa." Asa e un abuz, pentru motivele invederate mai sus.! De unde ai tras tu concluzia ca sunt un maestru??
Da prietene, scrie asa....Dar pierzi din vedere contextul. Fii atent la citire!!...Cum incepe litera d?..."cu ocazia TRANSCRIERII dreptului de proprietate". Eu inteleg ca oamenii, PRIN IPOTEZA, sunt DEJA PROPRIETARI!!!...Aici nu este vorba despre faptul ca ei ar dori sa instraineze autovehiculul pentru care s-au luptat in justitie sa il inmatriculeze fara plata taxei. Deci, numai atunci cand vor instraina autovehiculul care a fost inmatriculat fara plata taxei (pentru ca asa a hotarat instanta), cumparatorul va trebui sa plateasca timbrul de mediu.
ady06_x a scris:

Cum sa ne impace statul,Dl Tudor?Ca am cheltuit bani cu precedentul proces sau k noua taxa este mai mare ca anterioara .... ?Si daca nu sunt portite sau scapari in ordonanta,de ce nu ne zic verde in fata organele reabilitate ca noi nu ne vom inmatricula masinile in vecii vecilor,nu k ne trimit de la Ana la Caiafa si nimeni nu stie nimic...


Pentru ca asta e Guvernul pe care l-a votat o tara intreaga. Eu am fost in audienta la directorul ANAF Cluj si mi-a zis, la modul cel mai sincer, ca s-a saturat de Bucuresti. Oamenii de acolo doar dau legi si cand vine vorba de aplicat se baga cu capul in pamant.

Oricum, tu ti-ai recuperat in totalitate cheltuilelile de judecata, asa ca nu ai iesit pe minus, stai linistit. Am inteles ca au decis sa inmatriculeze masinile cu decizii ca si a ta, insa ai doar doua variante: ori tii masina pana iti cad tablele de pe ea, ori o vinzi la un pret mai mic decat pretul pietii pentru a compensa faptul ca viitorul cumparator trebuie sa plateasca timbrul de mediu. Asadar, pe termen lung, tot dai banii aia la stat.

Solutia ar fi sa recuperam timbrul de mediu in instanta. Voi vorbi azi cu o avocata care mi-a fost recomandata, ca vad ca pe site-ul "avocatnet" avocatii nu posteaza.

Alte discuții în legătură

Noua taxa auto(timbru) maru222 maru222 daca am castigat an instanta sa anscriu masina fara taxa si nu am anscriso pana acuma mai este valabila hotararea judecatoreasca (definitiva}dupa intrarea noii ... (vezi toată discuția)
Nerespectare hotarare judecatoreasca Matei Eugen Marius Matei Eugen Marius Sotia mea a castigat procesul cu Institutia Prefectului-Serviciul Inmatriculari, pronuntandu-se o sentinta favorabila ei, care a ramas irevocabila prin ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu tyryana tyryana As avea si eu o intrebare,in vederea platiri timbrului de mediu, am deja o decizie emisa cu vechea lege, iar eu daca merg sa o platesc peste 2 saptamani , ... (vezi toată discuția)