Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de timbru

am fost sa-mi inmatriculez masina (azi 15.03.2013), cu toate actele in regula, am sentinta judecatoreasca definitiva pentru neplata taxei auto si nu mi-o primit dosaru (nu mi-o facut inmatricularea) pe motiv ca nu se recunoaste sentinta judecatoreasca deoarece ii dinainte de 15 martie 2013 si trebuie sa platesc taxa de timbru dupa noua lege. Ii corect ?.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, va multumesc.
Domnule Cosmin, cum am precizat, sunt doar student la drept...ce-i drept, unul foarte zelos si incerc si eu raportandu-ma la cunostiintele mele teoretice sa inteleg unele aspecte din dreptul asta romanesc. Sunt convins ca este frustrant, mai ales cand argumentele prezentate de dumneavoastra sunt destul de logice. Eu am constatat in doi ani de facultate ca principiile fundamentale au de cele mai multe ori exceptii sau sunt perimate, sunt bune cand poti sa le invoci in interesul tau si perimate cand nu iti sunt favorabile. Totul este atat de relativ incat nici nu va puteti imagina. Pana a incepe sa studiez dreptul penal, traiam cu impresia ca il ador, apoi am descoperit ca este cea mai elastica materie studiata pana acum. Totul este interpretabil si orice solutie ai alege are si un argument logic.
In speta de fata asteptam argumente foarte solide din partea unor avocati cu experienta...dar nu a venit nici unul in favoarea dumneavoastra. Banuiesc ca trebuie sa aiba precedente o asemenea situatie...dar nimeni nu le-a prezentat. Pana una alta nici juristii institutiilor publice nu stiu cum sa reactioneze si asteapta noi indicatii.
O tara fara speranta...
omule tu esti usl-ist?statul a decis ca el sa isi inmatriculeze masina fara taxa,la data aia de acum 6 luni ,1 an sau 2 luni cand a bagat actiunea.ca a asteptat atata timp termenu,sau ca a mai asteptat inca 2 luni sa se redacteze hotararea,nu e vina lui.are hotarare definitiva si irevocapila,data de o institutie a statului.
Ordonanta spune clar ca platesti timbru cu ocazia transcrierii(adica cand o vinzi tu),daca ea a fost inmatriculata anterior fara taxa.
Cum sa ne impace statul,Dl Tudor?Ca am cheltuit bani cu precedentul proces sau k noua taxa este mai mare ca anterioara .... ?Si daca nu sunt portite sau scapari in ordonanta,de ce nu ne zic verde in fata organele reabilitate ca noi nu ne vom inmatricula masinile in vecii vecilor,nu k ne trimit de la Ana la Caiafa si nimeni nu stie nimic...
catana83 a scris:

omule tu esti usl-ist?statul a decis ca el sa isi inmatriculeze masina fara taxa,la data aia de acum 6 luni ,1 an sau 2 luni cand a bagat actiunea.ca a asteptat atata timp termenu,sau ca a mai asteptat inca 2 luni sa se redacteze hotararea,nu e vina lui.are hotarare definitiva si irevocapila,data de o institutie a statului.
Ordonanta spune clar ca platesti timbru cu ocazia transcrierii(adica cand o vinzi tu),daca ea a fost inmatriculata anterior fara taxa.

Domnule, nu inteleg intrebarea referitoare la orientarea mea politica...este relevanta intr-un asemenea context? dar pentru a va satisface curiozitatea...nu, nu sunt...sunt adeptul unei ideologii socialiste pure, ceea ce pentru dumneata nu inseamna mai nimic...probabil ca nici liberalismul nu-l cunosti...dar clasifici oamenii in functie de orientarea lor politica.

Uite ce spune ordonanta clar, am sa subliniez cuvantul, poate va abtineti data viitoare de la remarci nepotrivite:

d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat in situatia autovehiculelor pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmatricularea fara plata taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

Sti ce semnifica acest cuvant: "sau" ? si ce urmeaza apoi?

Tirlea Andrei, Consilier juridic
Am primit confirmarea din partea unui utilizator. S-a luat hotararea punerii in aplicare a hotararilor judecatoresti. Se vor inmatricula masinile conform hotararii definitive fara plata taxei.
Tirlea Andrei, Consilier juridic