Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina - refuz pentru neplata taxei de timbru

am fost sa-mi inmatriculez masina (azi 15.03.2013), cu toate actele in regula, am sentinta judecatoreasca definitiva pentru neplata taxei auto si nu mi-o primit dosaru (nu mi-o facut inmatricularea) pe motiv ca nu se recunoaste sentinta judecatoreasca deoarece ii dinainte de 15 martie 2013 si trebuie sa platesc taxa de timbru dupa noua lege. Ii corect ?.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, va multumesc.
Nu inteleg de ce va trimite serviciul de inmatriculari la anaf in situatia dvs. Ce treaba aveti cu anaful?! Ce sa faceti acolo?
Sper si TREBUIE sa fie doar o "neintelegere" si in cateva zile sa va rezolvati problema. E incredibil sa fii cu dreptatea in mana si sa nu iti poti inmatricula masina.
Astazi mai erau cu mine cel putin 6 baieti care erau in situatia mea,toti asteptam sa ne dea un raspuns cei de la finante,dar nimeni nu s-a deranjat deoarece cei responsabili cu calcularea timbrului sau primirea de dosare erau intr-o videoconferinta cu Bucurestiul cred,iar o doamna ne-a trimis politicos la biroul de la inmatricularii(politie la noi)de unde bineinteles k nu doreau sa ne primeasca dosarele...toti dadeam din umeri si ne mai puneam sperantele in avocati care sincer nici ei nu stiu in situatia de fata ce se intampla.
Serios, textul asta mi se pare destul de clar...de ce credeti ca a fost introdus in noua ordonanta? Pentru a plati inclusiv cei ce au castigat in instanta dreptul de a-si inmatricula masina fara plata taxei de inmatriculare:

d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat in situatia autovehiculelor pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmatricularea fara plata taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

daca este constitutional sau nu, daca se aplica retroactiv sau nu, daca este corect, drept sau moral doar o instanta poate decide. Cu siguranta nu va vor fi acceptate dosarele.
cosmintt26 a scris:

Nu inteleg de ce va trimite serviciul de inmatriculari la anaf in situatia dvs. Ce treaba aveti cu anaful?! Ce sa faceti acolo?
Sper si TREBUIE sa fie doar o "neintelegere" si in cateva zile sa va rezolvati problema. E incredibil sa fii cu dreptatea in mana si sa nu iti poti inmatricula masina.

Cum adica te afli cu dreptatea in mana? Dreptatea este ceea ce decide statul, in privinta taxelor si impozitelor, stat ce isi face publice intentiile legate despre dreptate prin emiterea unor norme. Nu exista dreptate inafara celei stabilite de stat. Fiecare stat are dreptate lui. Sunt de acord ca intr-o Europa ce tinde sa devina un stat federativ, dreptatea poate fi structurata pe diferite paliere, iar tratatele internationale semnate de Romania, sunt pe un palier superior in ordinea ierarhica a normelor juridice. Acest fapt poate fi determinat doar de instanta, din pacate...
Tirlea Andrei, Consilier juridic
cosmintt26 a scris:

pe de alta parte diferenta intre transcriere si inmatriculare este urmatoarea:
cand iti cumperi o masina de noua, sau o aduci din afara si esti "primul proprietar in tara" atunci tu inmatriculezi masina in Romania.
Daca tu imi vinzi mie masina eu nu o mai inmatriculez ci o transcriu,inmatricularea fiind permanenta.
Dar totusi nu are foarte mare legatura acest aspect.
[ link extern ]
Art7 inmnatricularea, art8 transcrierea.

Faptul ca poate Timbrul de Mediu intrat ieri in vigoare poate este legal si intr-adevar poate nu va putea fi castigata o actiune in instanta impotriva lui nu are nicio relevanta in situatia de fata dupa parerea mea.

Textul de lege din cadrul OUG precizeaza expres termenul de inmatriculare:

d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat in situatia autovehiculelor pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmatricularea fara plata taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.