Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanþa care pronunþã o asemenea hotãrâre este ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanþa care pronunþã o asemenea hotãrâre este responsabilã, eficientã ºi integrã?

Cum ati aprecia o instanta care pronunta o hotarare care sa tina loc de act autentic pe baza unei chitante de mana datate1993, care cuprinde in context sintagma "notar public", in conditiile in care notarii publici au aparut in anul 1995, pana la acea data existand doar notariate de stat?
Patrick_ a scris:

Nu e chiar a?a...
Suntem într-un proces civil, iar aici se aplică principiul disponibilită?ii păr?ilor.
Instan?a, conform legii, poate face ?din oficiu? foarte pu?ine lucruri (spre deosebire de penal).
Asta nu are nici o legătură cu cine împăr?i?i sau nu salariul.
Probabil că dacă a?i fi avut un avocat v-ar fi explicat.

Era vorba de procesul penal ptr fals si uz de fals.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Patrick_ a scris:

?tiu că mai sunt ?i excep?ii ?negative? în sistemul judiciar, dar totu?i, a?i avut mai multe căi de atac, iar acum sunte?i în al doilea ciclu procesual.
Chiar toate instan?ele la care ?a?i fost repartizată aleatoriu? au avut ceva impotriva D-voastră ?i au vrut să protejeze ni?te ?infractori??
E destul de greu de crezut.

Cand la nunta nepoatei infractorului principal participa procurori, DA, am convingerea ca au vrut sa-i protejeze. E greu de crezut ptr dvs, nu si ptr mine.
Gabriela Pintea, Consilier juridic