avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii de odihna neefectuate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii de odihna neefectuate

Un salariat, angajat in perioada 01.03.2007- 01.07.2013, program 2 ore/zi, 800 lei/luna brut, 601 lei/luna net, concedii de odihna neefectuate, poate cere plata acestora (a concediilor)? Pe ce perioda? In ce cuantum?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:20, 30 Aprilie 2014
eu nu mai lucrez la aceea firma si vreau sa fac o cerere pt compensarea in bani a CO neefectuat


va multumesc!

Ultima modificare: Miercuri, 30 Aprilie 2014
patrunca, utilizator
Modificati modelul prezentat mai sus. Solicitati plata CO neefectuat.
Daca va refuza apelati la un mediator.
va rog frum imi puteti da un model de cerere pt CO
eu nu mai lucrez la aceea firma si vreau sa fac o cerere pt compensarea in bani a CO neefectuat


va multumesc!




Stimate Domnule Director,


Subsemnatul (a) .... ............................., angajat(a) al(a) firmei SC .......................SRL (SA) in functia de ..........................................., va rog sa-mi aprobati compensarea in bani a concediul de odihna in perioada cuprinsa intre ........................ si ............................... , respectiv .......... .zile lucratoare.

conform contractului individual de munca nr. .......................... din data ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Din totalul de ........... zile lucratoare la care am dreptul, am mai primit ........... zile in perioada...............

Va multumesc.

Cu stima,


e bine cum am facut?
si "din totul d ... zile lucratoare la care am dreptul,am mai primit...zile in perioada .... Ce scriu?



..........................

(numele si prenumele)
Ultima modificare: Miercuri, 30 Aprilie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se solicita compensarea in bani a concediului de odihna aferent perioadei lucrate .........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuat elam elam Buna ziua! As dori si eu o lamurire daca se poate: un salariat are concediul de odihna pe anul 2008, respectiv o restanta de 8 zile si pe 2009, respectiv 21 ... (vezi toată discuția)
Plata in bani a concediului de odihna neefectuat magda2004 magda2004 buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica iar in anul 2011 nu am efectuat concediul de odihna, intrebarea este daca pot sa solicit sa-mi fie platit acest ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna popescu marcela popescu marcela Buna ziua, Daca un angajat solicita desfacerea CIM de comun acord la data prezenta dar nu a efectuat concediului de odihna la nivelul anului 2008, acesta ... (vezi toată discuția)