avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii de odihna neefectuate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii de odihna neefectuate

Un salariat, angajat in perioada 01.03.2007- 01.07.2013, program 2 ore/zi, 800 lei/luna brut, 601 lei/luna net, concedii de odihna neefectuate, poate cere plata acestora (a concediilor)? Pe ce perioda? In ce cuantum?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:20, 30 Aprilie 2014
Raspunsul se refera la suma care v-o datoreaza angajatorul .
suma pe care mi-o datoreaza angajatorul (datoria) este cea aferenta c.o.neefectuate si neplatite. inseamna ca e un bun raspuns anaf.
Parerea mea este ca ANAF v-a dat un raspuns corect.
si eu zic ca e corect. nu stiu cum sa aflu amanunte (ca sa fie si de folos (mie)), de la cine. sesizarea initiala (numar inregistrare) mfinante, directionata la "regiune", la "judet", la "locala". cui ma adresez acum?

nota:
banuiesc ca angajatorul flutura anaf-ului raspunsul itm-ului.

(parerea mea e ca, cel putin in cazul angajatorului asta, un raspuns CORECT al itm, adica de plata c.o. 2009-2013, plus primele c.o. 2010-2011, 2007-2008 sunt neefectuate si neplatite, dar nu-l mai pot obliga, decat, eventual, sa-i bat obrazul - rezolvau, deja, problema- integral!!!)

EXCLUD "datu' in judecata".









Ultima modificare: Vineri, 15 Noiembrie 2013
ContSters257414, utilizator
anaf-u' considera "suma datorata" suma de dupa 01.06.2010, nimic (nu se raspunde) despre prime vacanta 2010, 2011, conform raspuns itm (care e "de specialitate").

"raspunsurile" astea de la institutii, chiar nu au nicio responsabilitate?

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuat elam elam Buna ziua! As dori si eu o lamurire daca se poate: un salariat are concediul de odihna pe anul 2008, respectiv o restanta de 8 zile si pe 2009, respectiv 21 ... (vezi toată discuția)
Plata in bani a concediului de odihna neefectuat magda2004 magda2004 buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica iar in anul 2011 nu am efectuat concediul de odihna, intrebarea este daca pot sa solicit sa-mi fie platit acest ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna popescu marcela popescu marcela Buna ziua, Daca un angajat solicita desfacerea CIM de comun acord la data prezenta dar nu a efectuat concediului de odihna la nivelul anului 2008, acesta ... (vezi toată discuția)