avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii de odihna neefectuate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii de odihna neefectuate

Un salariat, angajat in perioada 01.03.2007- 01.07.2013, program 2 ore/zi, 800 lei/luna brut, 601 lei/luna net, concedii de odihna neefectuate, poate cere plata acestora (a concediilor)? Pe ce perioda? In ce cuantum?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:20, 30 Aprilie 2014
Nu cred ca veti gasi asa ceva, mai ales intr-o hotarare judecatoareasa - plata unor dreptur pentru care dreptul la actiune este prescris.

Este , totusi, posibil asa ceva doar intr-o hotarare judecatoareasca care sa consfinteasca invoiala partlor.
1. iulie 2013, fostul angajat face cerere (scrisa) de plata c.o. 2007-2013, prime concediu 2010,2011, suma de...

2. dupa cerere, intervine intelegere (verbala) cu angajatorul de plata de bunavoie; angajatorul cere timp pentru studiul arhivei 2007-2008... (care e, undeva, "in pod")

3. angajatorul plateste de bunavoie, in 3 transe, iulie - august 2013, parte din suma; ramas restanta din suma initiala din cerere, 2009, 2008, 2007, primele de concediu 2010, 2011; comunica verbal ca n-a ajuns, inca, si "in pod";

4. septembrie (inceput), platile sunt intarziate fatza de intelegere. angajatorul nu mai raspunde la telefon;

5. septembrie, dupa imposibilitatea contactarii angajatorului, fostul angajat face notificare (scrisa) de plata a sumei restante in suma de ... (suma din cererea initiala (din iulie), minus platile efectuate), pana in data de... , altfel ITM, instanta de judecata;

6. angajatorul raspunde repede, ieri (in scris), dupa notificare. continut integral al raspunsului: "Referitor la notificare dvs, va comunicam ca societatea noastra nu se supune decat unei decizii a instantei definitiva si irevocabila.":slap:

ce e de facut?

poate fi ITM-ul o solutie?








Ultima modificare: Marți, 17 Septembrie 2013
ContSters257414, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
ITM-ul , in opinia mea, nu este o solutie viabila pentru situatia dvs.

Nicio instanta , oricat am cauta si posta spete, nu cred ca va va da castig de cauza atatat timp cat a intervenit prescriptia pentru 2007/2008.

Codul Muncii prevede ca, angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Nu reiese din textul de lege ca un angajator este obligat sa acorde CO pentru o perioada mai mare de 1 an din urma.

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuat elam elam Buna ziua! As dori si eu o lamurire daca se poate: un salariat are concediul de odihna pe anul 2008, respectiv o restanta de 8 zile si pe 2009, respectiv 21 ... (vezi toată discuția)
Plata in bani a concediului de odihna neefectuat magda2004 magda2004 buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica iar in anul 2011 nu am efectuat concediul de odihna, intrebarea este daca pot sa solicit sa-mi fie platit acest ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna popescu marcela popescu marcela Buna ziua, Daca un angajat solicita desfacerea CIM de comun acord la data prezenta dar nu a efectuat concediului de odihna la nivelul anului 2008, acesta ... (vezi toată discuția)