Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii de odihna neefectuate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii de odihna neefectuate

Un salariat, angajat in perioada 01.03.2007- 01.07.2013, program 2 ore/zi, 800 lei/luna brut, 601 lei/luna net, concedii de odihna neefectuate, poate cere plata acestora (a concediilor)? Pe ce perioda? In ce cuantum?
Multumesc.
trag concluzia, dupa "raspunsurile" astea, ca, in mai toate cazurile, nu pot fi favorabile decat reclamatului (angajatorului), pentru ca pe "terenul lui", al reclamatului, se desfasoara "controlul". (nu e greu de presupus "tratamentul" la care e "supus" inspectorul" si "raspunsul" care rezulta)
foarte probabil, un control fatza in fatza reclamant/reclamat pe un "teren neutru" ar avea alt "raspuns".

asa cum e acum procedura e pierdere de timp cu sesizarile. decat ii ofera "probe" reclamatului sa intarzie platile si sa-si faca de cap.

reiau putin, ca mi-a mai venit o adresa de la fisc (a 2-a).

lee_vu a scris:

mi s-au platit de bunavoie 2013, 2012, 2011, 2010 si pauza... s-a blocat angajatorul.

au ramas 2009, 2008, 2007, primele de concediu 2010, 2011 (conf. contract colectiv ramura comert).

datoriile sunt datorii. chiar daca, se pare, nu-l mai pot obliga (prin instanta) pentru anii 2008, 2007.

din adresa angajatorului comunicata fiscului (comunicata si mie, mai departe, de fisc, in aceasta adresa, a 2-a) la solicitarea fiscului catre angajator privind situatia c.o. neefectuate, plata acestora si declararea si plata contributiilor si impozitelor aferente:

"Concediile de odihna neefectuate aferente anilor 2007, 2008, 2009 au fost platite in luna iulie 2009, conform statului de plata anexat."

in statul de plata anexat de angajator al lunii iulie 2009, la rubrica "Alte drepturi", apare intr-adevar o suma, neegala insa cu indemizatiile insumate c.o. 2007, 2008, 2009, pe care o considera, el angajatorul, acum, plata c.o. neefectuate 2007, 2008, 2009.

(declaratiile fiscale anexate ale lunii iulie 2009 s-au facut corect, conform sumei de la "Alte drepturi")

in realitate, la vremea respectiva, acea suma de la "Alte drepturi" a fost o prima (in legatura cu obtinerea unui credit), fara nicio legatura cu concediile. (si, oricum, c.o. trebuiau efectuate, ca nu incetase c.i.m.)

ce se poate face?

nota:

nu exista in foile colective de prezenta 2007-2013 zile c.o. efectuate.

ContSters257414, utilizator
De ce nu incercati sa solutionati problema la un mediatar si apoi in instanta de judecata, daca nu ajungeți la o intelegere cu acel angajator?
buna ziua am si eu o intrebare imi puteti da un model de cerere pentru concediu de odihna neefectuat?

va multumesc!
@ patrunca

Stimate Domnule Director,

Subsemnatul (a) ………………………………………………., angajat(a) al(a) firmei SC …………………………………. SRL (SA) in functia de ……………………………., va rog sa-mi aprobati concediul de odihna in perioada cuprinsa intre …………………si …………………, respectiv …………..zile lucratoare.

Mentionez ca am dreptul la ……. zile lucratoare de concediu restant din anul .............., conform contractului individual de munca nr. …………….. din data ……………

Din totalul de ………… zile lucratoare la care am dreptul, am mai primit ………… zile in perioada………………………..

Va multumesc.

Cu stima,

………………………………..

(numele si prenumele)