avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi si obligatii parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi si obligatii parintesti

Buna ziua! Sunt divortata de cativa ani,iar fetita mi-a fost incredintata mie spre crestere si educare. S-a stabilit un program de vizitare minora in fiecare sambata intre orele 10.30 - 20.30 cu luare de la domiciliul minorei(al meu),fiind specificat in hotararea de divort ca are dreptul de o o lua si a sta cu ea doar la domiciliul unui frate de al tatalui,asta a fost doar pt divort. Pana acum nu a luat niciodata fetita,pt ca avea alte lucruri mai "importante" de facut si a vizitat-o doar de cateva ori,iar pensia alimentara o plateste o data le vreo 3 luni. Problema este ca acum a luat pt prima data fetita si nici macar nu a luat legatura cu fratele sau pt asta,cumnata sa nici nu vrea sa auda sa-si strice toate week-end-urile pt el si a dus-o in cu totul alta parte - adica acasa la mama lui,care nici nu a vrut sa auda vre-o data de fetita si unde aceasta nu are ce vedea decat bautura,fum de tigara si o nepoata de-a lui care a lasat scoala pt ca a ramas insarcinata - mediu deloc adecvat pt un copil de 7 ani. Cum pot scimba programul de vizitare minora - oriunde si oricand,dar in prezenta mea. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 20:28, 7 Septembrie 2013
Foarte,foarte adevarat!Trist,dar adevarat.De-a lungul vietii am vazut n si n cazuri exact asa cum le-ati relatat.Sunt barbat si as putea sa va contrazic,dar cam asa stau lucrurile,din pacate...Eu multumesc in fiecare zi Lui D-zeu pt familia in care m-am nascut,unde mama a muncit pana s-a incovoiat pt noi cei 4 copii,iar acum sotia face totul pt copii si nepoti.In fiecare zi ar trebui sa pupam mainile mamei si sotiei pt tot efortul lor care uneori e dublu fata de al nostru.Degeaba unii nu vor sa recunoasca...
Sotul unei cunostinte nu lucreaza motiv pt care judecatorul a stabilit pensia 25 % din venitul net realizat , nu mai putin de 25 % din venitul minim pe economie! La mine in sentinta scrie astfel : Din interpretarea art. 259 Cpc , instanta constata ca obligatia de intretinere se stabileste raportat la veniturile nete ale celui obligat . In tacerea legii instanta apreciaza ca in situatia in care cel obligat la plata pensiei de intretinere nu realizeaza venituri si nu are alte mijloace ( termen interpretat in sensul art 257 alin 1 cpc ), obligatia sa trebuie stabilita raportat la venitul minim pe economie . Pe de alta parte , desi paratul sustine ca nu detine mijloce in conformitate cu prevederile art 257.c civ , instanta constata ca asa cum prevede acelasi text ( alin 1 teza finala ) paratul are posibilitatea de a dobandi aceste mijloace , din actele dosarului nerezultand ca este inapt de munca....
Ultima modificare: Vineri, 2 August 2013
kyrakyra_65, utilizator
kyrakyra_65 a scris:

Pe de alta parte , desi paratul sustine ca nu detine mijloce in conformitate cu prevederile art 257.c civ , instanta constata ca asa cum prevede acelasi text ( alin 1 teza finala ) paratul are posibilitatea de a dobandi aceste mijloace , din actele dosarului nerezultand ca este inapt de munca....


deci daca in hotararea finala nu este stipulat expres acest lucru, si daca legea mai si "tace" ... !?!?! ... ce urmeaza ?

si daca intre timp paratul nu are nicio posibilitate de a dobandi "aceste mijloace" ( chiar daca este apt ) ... !?!?! ... ce urmeaza ?
Nimic, stimate tatutz, nu se intampla nimic rau pentru cel apt fara putinta si nimic bun pentru minor.
Insa cel apt , si fara posibilitati,poate contribui la cresterea si educatia minorului prin vizite la domiciliul minorului, la intalniri cu minorul, poate observa anumite aspecte de educatie sau dotare care nu-i convin si poate sesiza Protectia Copilului, Autoritatea Tutelara, ca aceste organe sa traga la raspundere parintele rezident pentru lipsurile constatate.
Domnul fost sot are 2 facultati , a avut firme ( una de taxi), a avut 3 masini mici si o duba Iveco, a lucrat ca director zonal , analist programator, etc.....Are 44 ani , arata bine , isi face concedii in strainatate , iar in instanta a specificat ca il intretine sotia care are o firma de contabilitate!
Are posibilitatea de a obtine venituri si este apt ! Poate lucra sofer de taxi , poate fi vanzator , agent comercial . Poate vinde ziare , bilete la loterie . Isi gaseste de munca , numai sa vrea sa munceasca! Lucreaza , dar la negru ! Daca ar avea bunuri pe el i le-as putea executa , dar le-a pus toate pe sotie!

Alte discuții în legătură

Dreptul tatalui dupa finalizarea divortului. amalia8elena amalia8elena Sunt divortata de 2 ani aproximativ, am custodia celor doua fetite minore. Tatalui i s-a stabilit un program de vizita si plata unei pensii alimentare de 460 ... (vezi toată discuția)
Despre incredintare si pensie GILBERTINAS GILBERTINAS buna ziua va rog sa ma ajutati si pe mine ca nu mai inteleg nimic am fost casatorit am divortat de curand fosta sotie a parasit domiciliul conjugal pt a treia ... (vezi toată discuția)
Modificare program vizita minor IngridIoana IngridIoana sunt mama unui baietel de 2 ani. in martie 2012 s-a stabilit in intstanta programul de vizita pentru minor in favoarea tatalui (el a fost cel care a cerut ... (vezi toată discuția)