Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ,,Baroul Penal"
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

,,Baroul Penal"

Aveti grija ca fostul ,,Barou Constitutional" sa nu devina un viitor Barou Penal. Nu va jucati cu focul la infinit! Uzurpare de calitati oficiale va spune ceva? Nu asta este solutia pentru a schimba ceva.

PS
Aveti mare grija! Renuntati cat mai este timp!
Pentru ca sunt mai inteligenti decat voi si nu-si mai consuma energia in discutii cu niste idioti!
Cititi, inteligentele voastre, articolul de mai jos, publicat in Monitorul de Neamt si Roman. Din respect pentru demnitatea umana am inlocuit numele protagonistilor si varsta cu niste initiale. Astept comentariile.

Avocat judecat pentru avocatură clandestină

M.M., de X ani, din Piatra Neamţ, a fost trimis în judecată de procurorii nemţeni, în sarcina sa fiind reţinută infracţiunea de exercitare fără drept a unei profesii. Învinuitul este acuzat că a acordat asistenţă juridică fără să fie înscris în Baroul Neamţ. Poliţia a fost sesizată de situaţia care avea loc pe holurile Tribunalului pe 14 octombrie 2004, iar cercetările efectuate în cauză au stabilit că aspectele reclamate se confirmă. S-a stabilit că inculpatul a fost abordat de o femeie, N.N., care presupunînd că făptuitorul este avocat l-a consultat cu privire la un partaj succesoral şi l-a întrebat cît costă un apărător. Fără a nega că este avocat, M.M. i-a explicat că onorariul unui avocat se cifrează la 5 milioane de lei. A discutat cu femeia despre situaţia terenului ce făcea parte din masa succesorală, moment în care a fost surprins de o altă persoană care a şi anunţat poliţiştii. Anchetatorii au mai stabilit că acuzatul a practicat profesia de avocat şi chiar l-a reprezentat pe un client într-un dosar civil la Judecătoria Tîrgu Neamţ şi apoi la Tribunalul Neamţ, la recurs. Pentru efortul său a pretins şi a primit de la clientul său 5 milioane de lei. În timpul anchetei învinuitul a afirmat că este avocat şi practică meseria în mod legal, dar cercetările efectuate în cauză au stabilit că nu este înscris în nici un barou din ţară. Practic el a absolvit o instituţie de învăţămînt superior, specialitatea ştiinţe juridice, iar în 2004 s-a înscris în Baroul Constituţional Român, care o perioadă şi-a desfăşurat activitatea şi în Neamţ. La jumătatea anului trecut s-a modificat legea de organizare şi funcţionare a profesiei de avocat, ocazie cu care s-a stabilit că numai avocaţii din barourile componente ale Uniunii Naţionale a Barourilor din România (UNBR) au drept de practică, restul barourilor fiind interzise. În această situaţie Baroul Constituţional Român a fost silit să-şi înceteze activitatea, dar foştii membri nu au rămas pe drumuri. Conform rechizitoriului aceştia au înfiinţat un alt barou, avînd aceeaşi denumire ca Baroul Neamţ şi care este component al unei uniuni care se numeşte tot UNBR. În fapt este vorba de o structură paralelă şi care copie în totalitate, pînă la siglă şi legitimaţii, documentele UNBR. În această structură M.M. a susţinut un examen de accedere, pe care l-a trecut, dar conform legii ACESTE ACTE SUNT NULE, iar acuzatul ştia acest lucru. În timpul anchetei a recunoscut fapta şi în faţa procurorului a afirmat că ştie că documentele în baza cărora îşi desfăşoară activitatea sînt nule. De menţionat este faptul că fostul conducător al Baroului Constituţional a făcut demersuri pînă la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, cu privire la încălcarea dreptului de asociere, însă prin decizia din 12 decembrie 2004, instituţia amintită A RESPINS CEREREA SA CA INADMISIBILA. Expertiza medico-legală a stabilit că învinuitul are discernămîntul critic păstrat în raport cu acuzaţiile care i se aduc. M.M. nu are antecedente penale, dar dacă va fi găsit vinovat riscă închisoarea de la o lună pînă la un an sau amendă.

« Evaluarea de către procurori a cazului falsului decan care îi convingea pe apărătorii buzoieni să se înscrie într-un barou privat se va face zilele acestea. Săptămîna viitoare este aşteptată o decizie a Parchetului de pe lîngă Tribunalul Buzău cu privire la începerea urmăririi penale.
Hunedoreanul Pompiliu Bota a intrat în atenţia procurorilor în urmă cu mai bine de o săptămînă. Bărbatul este acuzat de Baroul Buzău de mai multe infracţiuni săvîrşite pe parcursul a doi ani. Pompiliu Bota şi-a creat un barou privat la Deva, care funcţiona pe principiile unei organizaţii neguvernamentale. În schimbul unor sume de bani pe care le pretindea, hunedoreanul elibera acte de liberă profesie pentru tinerii avocaţi.
Decanul Baroului Buzău, Gheorghe Grigore, susţine că documentele purtau ştampila în fals a Uniunii Naţionale a Barourilor din România şi a Baroului Buzău. Procurorii care anchetează cazul Bota au declarat că pînă acum nu s-au mai confruntat cu o asemenea speţă. În opinia lor, cazul este unul destul de delicat, date fiind elementele cauzei. În zilele următoare procurorii vor stabili dacă speţa ţine de competenţa Parchetului de pe lîngă Tribunalul Buzău şi dacă există premisele începerii urmăririi penale.
Pompiliu Bota este acuzat de Baroul Buzău de instigare la uz de fals, instigare la exercitarea fără drept a unei profesii, folosire de instrumente oficiale false precum şi de fals în înscrisuri sub semnătură privată. (Radio Focus Buzău) ».
© Click News, 2004-09-28

La emisiunea de pe OTV de vineri 24.06.2005 Bota a afirmat in conferinta de presa ca a fost cercetat . Rezolutia de neincepere a urmaririi penale a fost atacata in instanta, dar, instantele de judecata (judecatoria si mai apoi tribunalul) au mentinut solutia data de parchet.
Daca Bota nu a mintit (si probabil ca nu a mintit din moment ce este liber), va intreb: ce parere aveti?
in atentia avocatilor traditionali.o sg.intrebare.Prin ce va legitimati infiintarea si existenta?
Nici o problema puisor. Se poate si invers. (chestia cu uzurparea de calitati ofocoale).
Alfa daca nu stiai ca la Iasi, Avocatii din Baroul Iasi varianta UNBR- Bota, au depus la Parchetul de pe linga Judecatorie o plingere penala in care ii reclama pe avocatii ,,traditionalii" de exercitare fara drept a profesiei de avocat, iar pe avocatii din conducerea Baroului Iasi-varianta Mogos (traditionalii) care exista doar in fapt iari nu si in drept,de uzurparea de calitati oficiale , si de folosirea fara drept a insemnelor Baroului Iasi din UNBR. Aceasta dupa ce in prealabil au primit de la acelasi Parchet solutia de neincepere a urmaririi penale pentru plingerile formulate impotriva lor de avcatii ,,traditionali" precum si dupa ce li s-a eliberat de DGFPJ Iasi certificatul ce atesta existenta codului Fiscal pentru BAroul Iasi-UNBR din str. Duca-Voda nr.2 (asta in conditiile in care baroul traditional are sediul pe S.f Lazar nr2). In pararalel , unii dintre acestia s-au indreptat si cu plingeri penale pentru denunt calomnios impotriva semnatarilor denuntului in baza carora au fost anchetati de organele penale ( este vorba de cei pentru care s-a pronuntat solutia neinceperii pe baza art.10 ail.1 lit.c Cod de Procedura Penala.
Cit despre Buzau, acolo s-a pronutat de Tribunalul Buzau o hotarire definitiva prin care Bota Pompiliu a fost achitat pentru acuzatiile de falsificare a insemnelor si a actelor constituive si a stampilei UNBR, respingindu-se plingerea baroului traditional buzau impotriva rezolutiei Parchetului de neincepere a urmaririi penale.
Cazul de la Piatra Neamt este unul singular, iar o eventuala condamnare se va putea face numai daca faptuitoarea stie si recunoaste ca actele pe care le foloseste sunt false, or in toate celelalte cazuri solutia neinceperii urmaririi penale s-a dat pe art. 10 alin.1 lit.d C.P.P.(inexistenta laturii subiective).. In paralel este o degringolada totala la Bacau unde avocatii traditionali sunt nevoiti sa se inscrie la baroul Bota dupa ce o instanta a pronuntat exceptia lipsei calitatii procesuale a tuturor avocatilor din baroul traditional, care nu s-au reorganizat conform Legii nr.255/2004.
La Iasi situatia este la fel, unde cu exceptia unor solutii izolate in civil de admitere a unor exceptii de liopsa acalitatii procesuiale pasive, instantele, inclusiv cele penale, recunosc pe avocatii din Baroul Iasi UNBR aripa Bota. Eu sunt unul din acestia si pot sa afirm ca functionez din 28.06.2004 fara nici o problema, spre ciuda si disperarea avocatilor clasici. Am clientela , cistig bani si platesc impozite fiind inscris ca atare dpdv fiscal.
Asa ca Barorile judetene membre ale UNBR varianta Bota sunt o solutie viabila pentru cine vrea sa fie avocat fara a da spaga nimanui. Ce parere aveti de asta stimati colegi ?