Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate fara decizie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate fara decizie?

Am lucrat pana in 26.02,la o societate in domeniul comertului,de unde am fost disponibilizata conform instiintarii de preaviz in baza art.65(1)codul muncii.Nici pana acum nu am primit decizia de incetare a CIM ,si nici cele 2 salarii compensatorii prevazute in CCM la nivelul ramurii comert.Le-am trimis o solicitare pentru cele 2 salarii compensatorii intr-o scrisoare cu confirmare de primire,si nici un rezultat..Intentionez sa merg in instanta pentru acordarea salariilor compensatorii.Intrebarea mea este:pot sa deschid actiunea fara decizia de incetare a contractului de munca?Multumesc.
Daca ati solicitat ITM-ului copie de pe decizia de incetare a CIM , trebuie sa vi se raspunda in termen de 30 de zile din momentul in care trimesc ei aceasta solicitare.
Este la latitudinea dumneavoastra daca asteptati raspunsul ITM-ului sau va adresati instantei.
Oricum, fiind vorba de drepturile salariale compensatorii, aveti la dispozitie 3 ani pentru a va adresa instantei.
Daca ati fost concediata in baza art 65 nu beneficiati de somaj?....nu ati muncit minim 12 luni din ultimele 24 de luni?
Nu am avut lucrate 12 luni in ultimele 24.Nu pot beneficia de somaj.
Nu este nevoie sa asteptati raspunsul ITM. Pana acum trebuia sa primiti decizia, daca v-a fost inmanat preavizul pe data de 06.02. O va aduce angajatorul in instanta. Nu, nu sunt zile lucratoare, intr-adevar.
Va multumesc.Asta vroiam sa aud.Desi mi-au ramas multe semne de intrebare referitoare la redactarea cererii de chemare in judecata,sper sa ma descurc maine,acolo.Va multumesc inca o data,tuturor!
Aveti posibilitatea sa va angajati un avocat si toate cheltuielile ce le veti face cu acest proces sa le solicitati in instanta sa fie platite de catre angajator. Deci, vi se va achita inclusiv onorariul de avocat....si in acest fel aveti si asistarea unui specialist in domeniu, care stie cum sa va apere interesele.