avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2009
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2009

Stimati colegi , aveti cumva informatii in legatura cu sustinerea examenului de admitere in Barou-2009?

Multumesc anticipat ;);)
avchiru a scris:

Urmaresc de ceva timp aceste discutii, din pura curiozitate. Anul acesta am fost unul dintre corectorii (la o anumita materie) la examenul ( si nu concursul !) de intrare in profesie...
Avand in vedere ca totul s-a terminat, cred ca este bine sa va spun impresia mea despre nivelul general de pregatire ...
Aceasta este singura postare pe care o voi face fiindca nu doresc sa intru in discutii pe aceasta tema si nu voi raspunde la nicio intrebare/provocare.
In primul rand, in ceea ce ma priveste, va spun ca am citit fiecare lucrare, chiar daca, ma credeti sau nu, au fost unele lucrari la limita posibilului in ceea ce priveste lizibilitatea. Aveti cuvantul meu, ca nicio persoana nu a fost punctata/depunctata din cauza scrisului, indiferent cat m-a chinuit acea lucrare. Consider ca nu are importanta scrisul atat timp cat o lucrare este buna si ai ce scoate din ea. Va spun ca am gasit lucrari foarte bune, desi scrisul era "imposibil".
Am corectat fiecare lucrare cu baremul in fata si pentru fiecare subiect in parte am pus nota rezultata din barem, am acordat acel punct din oficiu si a rezultat nota finala.
Afirmatii de genul, ca "nu s-au uitat pe lucrari" si alte treburi din astea, denota o atitudine de piata si nicidecum de avocat.
Cu parere de rau va spun ca am gasit lucrari (si nu putine) care contineau greseli gramaticale grave, incoerente in exprimare, fraze fara sens si fara logica.
Va spun sincer, parca erau scrise de un elev de clasa a patra care a venit sa dea un examen de intrare in profesia de avocat si nu de o persoana care, se presupune, ca a terminat o facultate de drept, indiferent cum s-ar numi aceea. Fara sa mai vorbim si de un examen de licenta. Toate acestea spun foarte multe despre nivelul invatamantului actual.

Pe de alta parte, nimeni nu a luat niciun punct de la nimeni, pentru a-l da la altcineva ! Este o aberatie care s-a repetat mult timp !
Nu exista ca s-a "picat" cu 8-9 sau orice alta nota... Regula este pe cat de simpla pe atat de clara - minimum nota 6,00 iar media generala trebuie sa fie mai mare de 7,00 . Chiar daca la patru materii s-a luat nota 10, dar la a cincea sa luat 5,99 (asta cu titlu de exemplu) , acea persoana este respinsa. Este pacat ca v-ati consumat energia cu astfel de discutii.
Spuneti de examen stil 'grila' ca la IMM... Va garantez ca procentul de promovare era mai mic, avand in vedere nivelul general de pregatire.
Un avocat trebuie sa stie sa se exprime, sa scrie corect romaneste si nu in ultimul rand sa aiba o logica in ceea ce spune.

Se pot face multe discutii pe aceasta tema, dar va spun ca a fost un examen corect, din punctul meu de vedere si in ceea ce ma priveste. Vorbesc despre Bucuresti si nu despre celelalte comisii din tara.
Asa ca, pentru viitor este bine sa invatati ca pentru un examen serios de licenta, fara prejudecati sau idei preconcepute, ca cineva ar vrea sa va ingradeasca accesul in avocatura si totul va fi perfect !



Imi permit sa va contrazic in ceea ce priveste corectarea lucrarilor din bucuresti.Exemplul meu este unul real,nu unul fantastic:3 lucrari indentice in proportie de 80%,80% pentru ca unul din subiecte a fost tratat de fiecare in parte.Notele finale 4.75(nota mea),6.5 si 7.Dupa contestatie eu am ramas la 4.75,iar cel cu 7 a luat 7.75,(cel cu 6,5 nefacand contestatie)In afara subiectului tratat separat de noi,restul de 3 au fost rezolvate si dictate de mine si celor doi,pentru ca sustineam un examen si nu un concurs.Poate cel care a corectat la civil o sa vada acest mesaj,poate ati corectat chiar dvs.,dar este urat si nedemn sa se bata joc de niste oameni care poate au facut niste sacrificii sa ahite taxa de examen.Cum ati spus si dvs,nu conteaza celelalte note,desi pana anul acesta au contat,fiind mai mult o "regula" nescrisa care se transmitea de la an la an.
"Stimati" unbr-isti, acum ca ne-ati terminat cu acest examen, ce surprize-surprize pregatiti anul viitor: sa fie un ex in martie, asa neanuntat, o dublare de tematica..asa cu mult peste cat poate duce si retine mintea catindatului care chiar invata, 5 subiecte la fiecare materie, ample si dificile, 100 de locuri la nivel national? hai, doar aveti imaginatie si destui de care sa va bateti joc! Ne intoarcem in curand la vechile restrictii: semnatura de maestru ca si conditie obligatorie de participare la examen? nu de alta..daca e circ, sa stim si noi, cei care cumparam bilete..
Bai, ce ma enerveaza pe mine e aparenta asta falsa care nu da nimeni nici 2 lei pe ea si care vor sa ne-o bage pe gat! ce va tot ivartiti atat in jurul adevarului, cand e deajuns o vorba din partea cui trebuie ca sa se intre in sistemul vostru? Ne luati cu lipsa coerentei in exprimare si cu necunoasterea limbii romane... Vrajeli de liceu!

Nici macar in conditiile in care ati fi avut dreptate, deci problema nu se pune pentru ca vorbim despre un sistem fara coruptie, nici macar in acele conditii nu ati fi putut sa generalizati si sa ne bagati pe toti in aceeasi oala.
[ link extern ]
Succes stagiarilor!
Aveti un talent deosebit sa va luati de greselile altora, nu am mai vazut asa ceva! Nu dati deloc prezumtia de nevinovatie, mai gresim si noi ca doar suntem oameni! Si zic eu, absolventi de drept care ar trebui sa stie ce inseamna prezumtia de nevinovatie! Va luati de unul pt ca a scris un 's-a" legat. Nu stiti ca in graba se mai fac si greseli? Ar trebui sa va analizati mai intai pe voi, si dupa aia sa judecati!
Deja a inceput sa ma plictiseasca acest topic, ati reusit sa il deturnati total de la scopul lui.

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2011 jason jason Am creat acest nou topic, chiar de pe acum, deoarece sunt direct interesat de examenul de admitere in Barou, ce va avea loc la anul, insa nu cred ca sunt ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2010 Madalina Pandaru Madalina Pandaru Buna ziua! Am extras de pe unbr.ro tematica pentru concursul de admitere (stagiari). Imi poate spune cineva care sunt cele mai adecvate manuale de pe care ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013 sliv sliv Buna ziua, O intrebare: se da examen admitere barou in ianuarie/februarie 2013 daca (sau nu neaparat) nu iau examenul de acum peste 15% din ... (vezi toată discuția)