avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Salut,
Sunt salariat la o firma de retail din bucuresti, pe o functie de conducere (sef departament). Acum o luna am avut un conflict cu directorul magazinului, mai concret cu o zi in urma conflictului am facut o reducere la niste articole perisabile care ulterir s-au vandut. Directorul m-a contact a 2-a zi sa vin de urgenta la magazin, m-am dus si m-a intrebat de ce am redus acel articol asa de mult. Eu mi-am argumentat decizia luata (reducerea se face in functie de calitatea marfii la momentul respectiv) , dar directorul nu a dorit sa acepte explicatiile, a inceput sa urle si sa ma insulte (handicapt, redus mintal, etc ...) si ca nu mai are nevoie de oameni ca mine. Eu in momentul acela am plecat si am venit a 2-a zi la munca pentru a lamuri situatia mea. Directorul a zis ca nu mai are nevoie de serviciile mele, si sa imi dau demisia. Nu mi-am dat demisia, am stat in concediu medical o luna, si am revenit la serviciu. Acesta acum tot imi solicita demisia, eu nu o voi da, dar mi s-a comunicat ca imi va face o comisie de cercetare peste 10 zile. Mentionez ca astazi am dat o nota explicativa sa povestesc ce s-a intmplat in acea zi (cu reducerea) si atat. Ce se poate intampla, imi poate desface contractul de munca ?? Pe ce motiv ??
Multumesc .
muskici:
1. Vedeti interventia mea din 15.04.2009. Raspunde intrebarilor dvs.
2. Aveti posibilitatea atacarii in instanta a deciziei de concediere, la tribunalul din judetul unde aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca sunteti scutit de taxe.
Va multumesc pentru promptitudinea dumneavoastra.
Exista un termen de atacare in instanta, s-au pot introduce actiunea dupa ce se emite decizia finala de concediere.
In decizia de preaviz despre care v-am povestit pana acum spune ca imi va inceta activitatea in 15 mai.
1. In decizia de concediere este scris si termenul de contestare a ei (30 de zile de la comunicare - cand ati semnat ca ati luat la cunostinta de ea) si cui va adresati (tribunalului din judetul unde domiciliati).
2. Cand primiti decizia semnati de primire, puneti data si apoi, daca doriti, actionati pe angajator in judecata.
muskici a scris:

Va multumesc pentru promptitudinea dumneavoastra.
Exista un termen de atacare in instanta, s-au pot introduce actiunea dupa ce se emite decizia finala de concediere.
In decizia de preaviz despre care v-am povestit pana acum spune ca imi va inceta activitatea in 15 mai.


Decizia de concediere se poate ataca in instanta numai dupa comunicarea acesteia. Termenul este cel pe care colegii mei l-au postat deja.
Actiunea este scutita de taxa judiciara de timbru si de timbru judiciar.
decizia primita are data 31.03.2009, si am primit-o in 01.04.2009. in ea se specifica urmatoarele:
1. incepand cu data de 15.05.2009 inceteaza contractul individual de munca cf. art 65 alin 1 din lg 53-2003.
2. im perioada de preaviz cuprinsa intre 01.04 si 14.05 am dreptul la 5 zile libere.
in rest nimic

Din cate inteleg eu aceasta este o decizie de preaviz?
Se mai emite la final inca o decizie de desfacere contract de munca?
Trebuie sa ma grabesc sa depun contestatie la tribunal in termen de 30 zile (deci maine) de la prima decizie de preaviz?
Sau la cea finala?Deci nu conteaza termenul

Am depus contestatie la firma si desii a fost aprobata, directorul a retras-o de la personal ieri si o tine sub birou???

Alte discuții în legătură

Conteststie decizie bunica1 bunica1 As vrea sa stiu : impreuna cu ceilalti colegi napastuiti , disponibilizati , am depus prin registratura , contestatie la decizia de incetarea CCM.Am vra ... (vezi toată discuția)
Concediere art.65, instiintare vikipatru vikipatru Buna ziua! As vrea sa va intreb, mi-a fost comunicata instiintarea de concediere pe 01/10/2008, unii angajati de la RU spun ca este decizia de concediere. La ... (vezi toată discuția)
Decizie de concediere cu prelungirea preavizului diaconu adriana diaconu adriana Am semnat decizia de concediere in perioada de preaviz,dar am intrat in concediu medical cateva zile; va rog sa-mi spuneti daca primesc o alta decizie de ... (vezi toată discuția)