avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor luat cu forta de tata de langa mama lui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor luat cu forta de tata de langa mama lui

Buna ziua!Locuiesc in tara cu copilul meu,iar sotul meu care lucreaza in afara,vine in cateva zile si va intenta divort.Vrea sa mearga cu copilul la mama lui pentru doua saptamani,insa eu nu sunt de acord pna la finalizarea procesului.Mama lui sufera de etilism cronic(are hartii de la medic),sotukl meu e instabil nervos din cauza divortlui si nu sunt de acord ca cel mic sa plece asa mult timp de langa mine.M-a amenintat ca il ia cu forta.Din punct de vedere legal cum stau lucrurile?Are dreptul sa faca asa ceva sau pot face plangere la politie?
Trebuiesc sesizate nuanţele:
In ultimul timp a tot avut mici accidente la volan

În timp, oamenii se schimbă. Spitalele de psihiatrie sunt pline cu pacienţi care în urmă cu ceva timp au fost oameni normali. Stresul, moştenirea genetică, anturajul îşi pun amprenta pe psihicul unui om.
ªi, dacă e să judecăm în viaţa reală românească, permis de conducere au şi analfabeţii, şi handicapaţii gr.I cu însoţitor şi chiar orbii :O
De acord cu dv., insa nu asta e situatia descrisa de doamna.

Doamna a plecat de 1 an si 7 luni de la sot, cat de bune informatii are despre el nu avem habar; atata timp cat nu ne spune ca sotul e un pericol pentru copil, nu conteaza alcoolismul bunicii. Daca eu stau intr-o zona rau-famata, inseamna ca ma ocup de chestii dubioase?
Nu putem, legal, trage astfel de concluzii; asa cum sotul e afectat emotional de divort, doamna n-o fi? Si ce, si-a pierdut ratiunea si da in gropi cu masina? Ce inseamna in ultimul timp?
Habar n-avem, date n-avem. Doamna se va duce la un avocat si, in functie de tipul de avocat pe care il nimereste, o sa vedem daca o ia pe calea razboiului sau a pacii. Ii recomand insa, pentru copil, sa nu se duca in instanta inutil.
AVLIL a scris:

De acord cu dv., insa nu asta e situatia descrisa de doamna.

Doamna a plecat de 1 an si 7 luni de la sot, cat de bune informatii are despre el nu avem habar; atata timp cat nu ne spune ca sotul e un pericol pentru copil, nu conteaza alcoolismul bunicii. Daca eu stau intr-o zona rau-famata, inseamna ca ma ocup de chestii dubioase?
Nu putem, legal, trage astfel de concluzii; asa cum sotul e afectat emotional de divort, doamna n-o fi? Si ce, si-a pierdut ratiunea si da in gropi cu masina? Ce inseamna in ultimul timp?
Habar n-avem, date n-avem. Doamna se va duce la un avocat si, in functie de tipul de avocat pe care il nimereste, o sa vedem daca o ia pe calea razboiului sau a pacii. Ii recomand insa, pentru copil, sa nu se duca in instanta inutil.


Am fost plecata,de comun acord.Mi-a murit mama,tatal meu si mama lui au fost bolnavi,spitalizati.Nu am fost nici pe departe in vacanta.Si toate astea in timp ce aveam serviciu si un copil mic.

Nu ajungem in instanta.Si e normal ca mama sa imi fac tot felul griji.Iar copilul nu vrea sa mearga cu el.Probabil imaginea sotului care m-a amenintat cu moartea,dupa care m-a luat de gat de trei ori in aceeasi zi,si-au pus amprenta.Incercam sa avem relatii civilizate,dar
va dati seama ca discutii exista,la care el are niste reactii violente:m-a lovit cu piciorul,m-a luat de par,m-a strans de gat de trei ori intr-o zi etc.Ca sa nu mai zic de injuraturi inimaginabile la adresa crucii mamei mele("Dumnezeu sa o odihneasca!"),la adresa altarului din biserica si multe altele pe care nu le pot scrie aici.Copilul nu il mai lasa pe tatal lui nici sa il culce,daramite sa plece o luna intreaga..Dar se pare ca se rezolva de la sine,deoarce sotul a zis ca daca nu reuseste sa plece cu baiatul nostru si cu amanta in vacanta ,nici nu mai vine pe la el...
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Mai 2014
lllucci, utilizator
Sper sa reusiti sa va ingropati securile amandoi pentru binele copilului, ca nu vad ce bine ii este copilului ca n-o sa-si mai vada tatal niciodata, asa cum nu vad nici ce rau pateste daca merge in concediu cu tata si amanta tatalui.
Multa intelepciune si liniste va doresc.
Un mesaj foarte frumos de la Mirebire. Poate totusi reflectati la ce incearca sa va spuna atata lume si pentru binele copilului dumneavoastra nu il mai indepartati de tatal lui.

Alte discuții în legătură

Vizita refuzata de minor LauraPaler LauraPaler Buna seara , sunt divortata si am un copil minor in varsta de 5 ani fostul sot . Avand amandoi ''custodia '' in comun , el a venit din Franta dupa doi ani ... (vezi toată discuția)
Program de vizita ionelaagapie ionelaagapie Buna ziua...daca sunt divortata de 2ani jum,cu un copil de 4ani,care in tot acest timp tatal copilului l a vizitat de 3 ori,si de 2 ori in prezenta mea...vine ... (vezi toată discuția)
Neintelegere lucian23256 lucian23256 Fata mea este in Franta si lucreaza ca doctor stomatolog castigand destul de bine.Este casatorita cu un baiat care lucreaza in Romania ca programator.Are cu ... (vezi toată discuția)