avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor luat cu forta de tata de langa mama lui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor luat cu forta de tata de langa mama lui

Buna ziua!Locuiesc in tara cu copilul meu,iar sotul meu care lucreaza in afara,vine in cateva zile si va intenta divort.Vrea sa mearga cu copilul la mama lui pentru doua saptamani,insa eu nu sunt de acord pna la finalizarea procesului.Mama lui sufera de etilism cronic(are hartii de la medic),sotukl meu e instabil nervos din cauza divortlui si nu sunt de acord ca cel mic sa plece asa mult timp de langa mine.M-a amenintat ca il ia cu forta.Din punct de vedere legal cum stau lucrurile?Are dreptul sa faca asa ceva sau pot face plangere la politie?
În situaţia dată, nu userul a îndepărtat copilul de tată ci tatăl şi-a părăsit copilul, odată cu plecarea din ţară şi în al doilea rând prin convieţuirea cu o femeie străină copilului.
Indiferent de situaţia scriptică, faptic copilul s-a înstrăinat de tatăl său, fără "alienarea parentală" vehiculată frecvent la adresa mamelor rămase să îngrijească copilul.
În acest context, este aiurea să învinuim mama de "război", iar luarea copilului cu forţa nu este experimentul cel mai benefic copilului, dacă vorbim de interesul său major.
Nu este vorba de interzicerea relaţiei cu tatăl, ci de protejarea copilului până trece perioada critică a divorţului şi se aşează lucrurile.
Din păcate, legal nu există soluţii, aşa că fie renunţă domnul să-l ia pentru 2 săptămâni, fie pleacă doamna cu copilul de acasă în acea perioadă.
asa cum nu vad nici ce rau pateste daca merge in concediu cu tata si amanta tatalui.


Pe bune, nu vedeti ?
N-ar fi frumos sa locuiasca impreuna ? Asa ar avea si mama si tata in acelasi timp.. Mai departe sa vedem cum ii aranjam pe camere..
Dar se pare ca ne scuteste tata de grija asta.. vrea numai cu amanta daca nu se poate cu copil plus amanta.
A, ca cei doi parinti divorteaza, stabilesc impreuna cum isi vor creste copilul, cu cine va locui, cum si cand se vor vizita si unul din parinti sau amandoi au pe altcineva in viata lor, e altceva, copilul va putea fi pregatit.
Mai cititi putin, mama a plecat de langa tata impreuna cu copilul, nu tatal a plecat din tara de langa copil.
Plus de asta faptul ca are amanta nu inseamna ca nu e un tata bun. Inseamna doar ca nu e un sot bun.
Copilul s-a indepartat de tata dar in ce masura e o simpla indepartare data de distanta sau o alienare nu putem decide noi ca nu avem toate datele.. Din postarile doamnei insa reiese clar ca vrea sa limiteze accesul tatalui la copil. Credeti ca face asta doar aici iar in rest ii povesteste copilului ca tatal lui il iubeste? Ma indoiesc. Plus de asta din nimic din ce spune dansa nu ar reiesi ca vrea sa protejeze copilul doar pe perioada divortului. Nu vrea sa-l lase la tata in masina, nu vrea sa dea copilul deloc.
Interesul major al minorului este sa aiba legaturi cu amandoi parintii dar nu in conditiile impuse de un parinte oricare ar fi acela, mama sau tatal.
Legal doamna poate face multe, moral insa ar trebui sa aiba maturitatea sa inteleaga ca acest comportament nu ii va aduce decat amaraciune ei si multa nefericire copilului.
Perfect de acord ca luarea copilului cu forta ar reprezenta o trauma majora pentru aceasta. Dar si indepartearea voita a acestuia fata de tata e ceva ce-l va urma tot restul vietii.
Ony2k2 a scris:

Mai cititi putin, mama a plecat de langa tata impreuna cu copilul, nu tatal a plecat din tara de langa copil.
Plus de asta faptul ca are amanta nu inseamna ca nu e un tata bun. Inseamna doar ca nu e un sot bun.
Copilul s-a indepartat de tata dar in ce masura e o simpla indepartare data de distanta sau o alienare nu putem decide noi ca nu avem toate datele.. Din postarile doamnei insa reiese clar ca vrea sa limiteze accesul tatalui la copil. Credeti ca face asta doar aici iar in rest ii povesteste copilului ca tatal lui il iubeste? Ma indoiesc. Plus de asta din nimic din ce spune dansa nu ar reiesi ca vrea sa protejeze copilul doar pe perioada divortului. Nu vrea sa-l lase la tata in masina, nu vrea sa dea copilul deloc.
Interesul major al minorului este sa aiba legaturi cu amandoi parintii dar nu in conditiile impuse de un parinte oricare ar fi acela, mama sau tatal.
Legal doamna poate face multe, moral insa ar trebui sa aiba maturitatea sa inteleaga ca acest comportament nu ii va aduce decat amaraciune ei si multa nefericire copilului.
Perfect de acord ca luarea copilului cu forta ar reprezenta o trauma majora pentru aceasta. Dar si indepartearea voita a acestuia fata de tata e ceva ce-l va urma tot restul vietii.

Ati inteles gresit.In primul rand,plecare am explicat-o mai sus,a fost o incercare nefericita a familiei noastre:Am fost plecata,de comun acord.Mi-a murit mama,tatal meu si mama lui au fost bolnavi,spitalizati.Nu am fost nici pe departe in vacanta.Si toate astea in timp ce aveam serviciu si un copil mic.


Intre timp sotul si-a facut alta familie,cu amanta si copilul ei.Am fost anuntati de situatie de pe o zi pe alta si ca si cum socul nu ar fi destul de mare,sotul vrea sa il puna pe copil in fata noii familii,pe care micutul nu are placerea sa o intalneasca.Am cerut doar imp pentru a ne obisnui cu situatia,mai ales ca e vorba de un copil la mijloc.Sotul poate veni oricand la copil,dar fara amanta,e chiar asa absurda cererea mea?
Martonze a scris:

În situaţia dată, nu userul a îndepărtat copilul de tată ci tatăl şi-a părăsit copilul [...]

Asa e, insa cand e vorbe despre un copil nu ne jucam de-a lipsa de responsabilitate, caci nu-l ajuta... asa incat chestiuni de tipul: "el a-nceput primul..." nu ajuta pe nimeni. In primul rand nu pe copil.
E corect ca nu-i cea mai buna experienta pentru un copil luatul cu forta, insa in caz ca se formeaza o relatie cu tatal, o va transforma intr-o amintire urata care a inceput o relatie buna.
Si asta e important, caci si daca pruncul nu va aprecia, o relatie cu fiecare parinte e importanta.

Nici eu nu vad ce rau ii face copilului sa mearga in concediu cu tatal si amanta.
In schimb, imi pare alarmanta senzatia dv. ca se rezolva situatia in momentul in care ea se agraveaza in sensul lipsei tatalui din viata copilului.

Doamna, sunt oameni care sunt copii nu chiar buni, dar sunt soti straluciti sau prietene bune... nu putem toti sa fim perfecti in toate domeniile. Un sot bun poate e un frate neplacut. Si tot asa...
Cand ne gandim la copil, nu conteaza ca amanta, ca primul care-a dat cu piatra, ca injura, ca sa vezi... conteaza ca e bine pentru copil sa aiba o relatie cu ambii parinti, e dreptul lui si LUI ii face rau sa nu intretineti dv. aceste relatii. Cu alte cuvinte, desi nu doriti, DV. ii faceti rau daca NU incurajati relatia copilului cu tatal sau. Caci drumul spre iad cu intentii bune e pavate, nu? Intentia nu scuza tot.

Sunt atatea mame protective care isi fac griji, mai mult sau mai putin realiste, dar isi fac pentru ca, asa cum spuneati, e si asta parte din treaba lor. Totusi, desi relatia cu celalalt parinte conteaza mai mult DUPA sapararea parintilor, majoritatea parintyilor isi lasa copilul la celalalt parinte mult mai usor in timpul relatiei decat dupa. Desi, pentru copil, e important mai degraba dupa.
Pentru ca, parinti sau nu, suntem oameni si suntem egoisti. Si pentru ca pruncii nostri nu au putere de a discerne (mai gresesc, chiar si atunci cand spun ca nu vor la tata sau la mama), pentru ca noi suntem axati pe noi, vine o instanta sa decida. Si nu ne place... :( in mod normal.

Alte discuții în legătură

Vizita refuzata de minor LauraPaler LauraPaler Buna seara , sunt divortata si am un copil minor in varsta de 5 ani fostul sot . Avand amandoi ''custodia '' in comun , el a venit din Franta dupa doi ani ... (vezi toată discuția)
Program de vizita ionelaagapie ionelaagapie Buna ziua...daca sunt divortata de 2ani jum,cu un copil de 4ani,care in tot acest timp tatal copilului l a vizitat de 3 ori,si de 2 ori in prezenta mea...vine ... (vezi toată discuția)
Neintelegere lucian23256 lucian23256 Fata mea este in Franta si lucreaza ca doctor stomatolog castigand destul de bine.Este casatorita cu un baiat care lucreaza in Romania ca programator.Are cu ... (vezi toată discuția)