Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Pentru cat teren trebuie sa platesti impozit ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Pentru cat teren trebuie sa platesti impozit ?

- daca ai Titlu de proprietate pt. un teren intravilan,
daca nu esti pus in posesie decat doar pt. o parte din teren,
pt. cat teren trebuie sa platesti impozit ?
- da, toate actele sunt pe numele mamei.

- cadastru nu mi s-a cerut.
Mi s-a spus ca la mostenire nu se cere cadastru.
Doar daca se vinde terenul,
abia atunci se cere cadastru.
A fost suficienta
o schita a terenului real, facuta acum,
pe care am depus-o la Primarie, la cadastru/rolul agricol.

- diferenta de teren dintre acte si schita
este cea rezultata din masuratori.
Adica, in acte este trecuta o suprafata mai mare de teren, de 1178 mp,
iar in fapt, la masuratori, s-a gasit acum
o suprafata mai mica de teren, de 1155 mp.

- dar exista si o diferenta de teren
dintre acte, care este mai mare,
fata de terenul mai putin cu care mama a fost pusa in posesie,
intrucat mama a fost pusa in posesie doar pe o parte din terenul
dat de instanta si trecut in Titlul de proprietate.

Intrebari:
1. - daca amenda va fi pe numele decedatei,
atunci, nu voi fi obligata eu,
ca unic mostenitor
sa platesc amenda ?....
asa cum de altfel,
mostenitorul trebuie sa plateasca toate datoriile la stat
ramase dupa decedata ?

2. - Avertismentul il voi primi eu,
ca mostenitor,
pt. ca intr-un anumit termen
sa declar si sa platesc impozit
pt. terenul care urmeaza sa-l mostenesc ?

3. - pt. incasarea impozitului pt. terenul mamei decedate,
am depus in numele ei
actele pe care le-ati enumerat,
dar de la ghiseu mi s-a spus:
sa las actele in copie
pt. a fi citite, pt. ca terenul este abia acum declarat pt. prima data
si pt. ca exista si o hotarare judecatoreasca,
pt. ca ea, de la ghiseu nu stie.
De ce mi-au fost oprite actele
si nu am putut plati impozitul pt. teren ?
La ce sa ma astept ?

4. - da,
de la Primarie
mi s-a spus ca:
- din cadastrul care este la aceasta data,
rezulta situatia terenului
cea descrisa detailat, mai sus, de mine.
Dar, odata ce exista un cadastru,
iar suprafetele acestuia sunt inscrise in baza de date,
- pt. bucatica de teren care acum este trotuar - ce se va intampla ?
- dar pt. cea ocupata de vecin ?

5. - după data achiziţiei,
o persoană care dobândeşte un teren
trebuie sa depuna declaraţie privind achiziţia terenului.
Ce diferenta este intre dobandire si posesie ?
La plata impozitului pt. teren,
se va tine cont de ..... care din ele ?
1. Pt intarzierea actelor, se da amenda administrativa, in cazul dvs fiind mama decedata, pt asta am spus sa cereti sa primiti avertisment, pt ca nu au efectiv cum sa elibereze chitanta pe numele decedatei. Posibil ca ei sa gaseasca mijloace, ori in cazul dvs, nu acceptati. Nu are treaba cu preluarea pasivului si activului ale decedatei, aceasta amenda.

2. Avertismentul se trece pe Cererea de declarare a terenului, care va fi pe numele mamei dvs...trecand la semnatura, numnele dvs in calitate de mostenitor.

3. Actele se depun in copie si se anexeaza la dosarul fiscal al contribuabilului. Dureaza pana la 45 de zile efectuarea lucrari, dupa care achitati impozitul.

4. Va sfatuiesc sa aveti cadastru facut cand veti depune actele, pt ca in acte fiind mai mult decat aveti dvs pe teren, acest lucru va afecteaza intr-un fel la bani, veti plati pt ce nu aveti pt ca asa arata actele. Terenul care reperzinta trotuar, obtineti de la primarie un document justificativ pt al putea scadea la impozite si taxe. Terenul de la vecin, v-am rugat sa depuneti Sentinta Civila la impozite. Curios, daca va apartine trebuia sa il castigati la proces, vecinul neavand nicio sansa pt ca nu s-a platit impozit pt acesta.

5. Aveti citatul din Legea 571/2003, art. 259,pct. (6) .
Dobandire prin certificat mostenitor, contract de vanzare-cumparare, act donatie...
Posesie, stapanirea de drept a bunului.
1. - odata ce amenda administrativa ar fi trebuit sa i se dea mamei decedate,
- acum, eu trebuie sa cer sa primesc avertisment ?
Cum adica sa cer ? Trebuie sa fac o cerere scrisa ?

2. - Cererea de declarare a terenului - trebuie sa o fac eu, acum ?
Nu cumva este tot una cu Cererea tip - data de la ghiseu, de la Impozite ?
- "Avertismentul se trece pe Cererea de declarare a terenului,..."
Cum adica ? Ar fi o consecinta acest lucru ?

3.- "Dureaza pana la 45 de zile efectuarea lucrari, dupa care achitati impozitul."
Nu inteleg, de ce dureaza atat ?
Ce lucrari ? Ce anume, dureaza atat ? ( = ce acte /aprobari /.... ? )

4. - dar daca mama este decedata,
pot sa fac cadastru
pe terenul ei ?
Nu e ca si cum as face cadastru pe numele altei persoane ?
Cererea nu ar fi trebuit sa o fi facut mama
sau se poate ca si eu, mostenitoare,
sa cer acest lucru ?
- pt. terenul care reprezinta trotuar,
ce document justificativ as putea obtine de la primarie
pt a-l putea scadea la impozite si taxe ?
Nu cumva va trebui sa fac mai intai mostenirea
si abia dupa aceea
sa modific Titlul de proprietate ( = sa cer Primariei modificarea /scaderea ? )
Dar pt. acest lucru, nu ar trebui sa primesc teren in alta parte sau despagubiri ?
Pt. ca daca m-ar scadea de la plata,
nu ar insemna ca nu ar mai fi fost terenul mamaei,
inainte de exproprieri,
mi-ar taia din Titlul mamei
si nu as mai primi teren in loc, in alta parte
sau despagubiri ?
- pt. terenul ocupat de vecin
vreau sa merg cu un proces de Revizuire
cu acte noi.

Va rog mult ajutati-ma.
Va rog recititi topicul pt ca intrebarile 1.2. si 3. le regasiti raspunsul postat anterior.

1. Legal pt intarzierea depunerii documentelor in termenul de 30 zile, se plateste amenda administrativa 30-60 lei, care in cazurile fericite se da avertisment. Banui ca nu sunteti ruda cu directorul sa luati avetisment, asa ca v-am sugerat sa il cereti dvs. Acest avertisment nu are nicio consecinta asupra dvs, se noteaza pe document ca inspectorul sa inregistreze lucrarea fara amenda.

2. si 3. La un moment dat ati spus ca ati vrut sa achitati impozitul dar nu s-a putut din cauza ca lucrarea nu era inregistrata pe rol. Eu v-am spus ca termenul legal este de pana la 45 zile.

4. Cadastru v-am sugerat sa il faceti doar pt ca aveti o diferenta de mp intre acte si realitate. Nu stiu daca dvs, in calitate de viitoare mostenitoare puteti face cadastru in numele mamei dvs decedate. Mergeti la Oficiul de Cadastru si intrebati, va rog.

Cei care v-au eliberat Titlul de proprietate, aceia trebuie sa va de-a o decizie, un act administrativ prin care portiunea de trotuar este domeniu public. Daca veti primi in alta parte sau nu, nu am de unde sa stiu, faceti cerere in care sa mentionati acest lucru si vedeti raspunsul lor. Nu trebuie sa faceti intai mostenirea ca sa rezolvati terenul mamei dvs, prin decesul mamei dvs deja aveti calitatea de viitoare mostenitoare.

Problemele dvs nu se rezolva pe topic, mergeti si faceti scris la primarie. Aici primiti informatia cum ati putea rezolva, dar dvs trebuie sa puneti in aplicare discutand cu inspectorul de la impozite si taxe, daca nu aveti izbanda mergeti la director.
1. - Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ce as putea scrie
in cererea in care as cere avertisment.
Trebuie sa cer in scris ca
inscrierea /inregistrarea terenului
la Impozite si taxe sa se faca fara a plati amenda ?

2, 3. Totusi, nu inteleg de ce dureaza atat.
Da, am inteles ca mai intai trebuie ca sa mi se aprobe
Declararea terenului,
sa mi se calculeze si
sa platesc impozitul pe teren.
Ce anume se verifica de dureaza atat de mult ?
Sau atat este termenul prevazut de lege
in care trebuie sa mi se rezolve problema ?

4. Multumesc foarte mult de idee.
Voi intreba la Oficiul de Cadastru
daca voi putea face cadastru in numele mamei mele decedate.
- totusi, de la Rolul agricol /primarie,
cand mi s-a dat acel act pt. a inscrie terenul la Impozite
si pt. a putea plati impozitul pe teren,
doamna de la acel birou
mi-a spus ca va trebui sa fac mai intai mostenirea,
si ca pt. acest lucru am nevoie doar de o schita simpla.
Si mi-a spus ca abia dupa aceea, daca voi vinde terenul altei persoane,
va trebui sa intabulez terenul.
Altfel, mi-a spus ca nu este nevoie
sa fac intabularea terenului.

- Cei care i-au eliberat Titlul de proprietate mamei,
au scris in Procesul-verbal de punere in posesie
faptul ca nu o poate pune in posesie
pe o bucata de teren
care este domeniu public.
Dar in acel act nu s-a spus ca
o parte din teren a fost ocupat de vecin.
Este bun acest act ?
- De la plata impozitului mi se va scadea de la plata
acel teren = domeniu public
cu care mama nu a putut sa fie pusa in posesie ?
- Acum, cu aceasta ocazie,
tot cei care i-au eliberat Titlul de proprietate mamei,
imi va da un alt teren in alta parte sau o despagubire ?
- Dar pt. terenul ocupat de vecin,
voi putea plati impozit
si dupa aceea
va trebui sa fac o actiune in revendicare si granituire ?
Sau cei de la impozite nu ma va lasa sa platesc impozit
pe terenul ocupat de vecin?

- Pana la urma, voi plati impozit doar partial ?
adica doar pt. terenul trecut in acte si pusa in posesie ?
sau 4
pt. tot terenul care este trecut in acte
si voi putea dupa aceea
sa rezolv situatia terenului,
adica:
- sa cer modificarea Titlului
sau sa cer ca
in locul terenului = trotuar,
primaria sa imi dea teren in alta parte sau despagubiri ?
iar impotriva vecinului
sa merg cu actiune in instanta ?

- " Daca veti primi in alta parte sau nu, nu am de unde sa stiu, faceti cerere in care sa mentionati acest lucru si vedeti raspunsul lor."
- Acum sunt in situatia in care
primaria mi-a dat act sa inscriu tot terenul,
asa cum este el trecut in Titlul de proprietate,
cu tot cu bucata care este trotuar
si impreuna cu terenul ocupat de vecin.
- Sa cer tot acum la primarie,
inainte sau fara a plati impozit pt. teren,
sa imi dea in alta parte teren sau despagubire
pt. teren = trotuar ?

- " Nu trebuie sa faceti intai mostenirea ca sa rezolvati terenul mamei dvs, prin decesul mamei dvs deja aveti calitatea de viitoare mostenitoare."
Cu ce act pot face dovada acestui lucru ?
Si totusi, daca vreau sa vand o bucata de teren,
mi s-a spus ca trebuie sa fac mai intai mostenirea la Notariat
si abia dupa aceea pot vinde.

- Am mers astazi si am discutat cu inspectorul de la impozite si taxe.
Dosarul meu sta de aproape 2-3 saptamani
si inca nu stie cum sa faca.
Astazi, dupa discutia purtata cu mine,
a plecat la primarie, la cadastru,
sa vada ce sa faca...

Eu va multumesc ENORM pt. ajutor si timpul acordat.
Ma ajutati enorm, pt. ca si inspectorul a spus ca
este un caz foarte complicat
si nu prea stie cum sa faca.
Iar orice idee este de foarte mare ajutor.
Ma ajutati sa descalcesc itele problemei.
Singura nu stiu cum sa fac.
Sunteti de un real ajutor.
Nici nu am cuvinte sa va spun ce mult ma ajutati cu toate cate imi spuneti....
Va rag sa nu ma lasati si sa imi mai dati sfaturi cu tot ce sa fac...
Va multumesc enorm ...