Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Pentru cat teren trebuie sa platesti impozit ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Pentru cat teren trebuie sa platesti impozit ?

- daca ai Titlu de proprietate pt. un teren intravilan,
daca nu esti pus in posesie decat doar pt. o parte din teren,
pt. cat teren trebuie sa platesti impozit ?
Sunteti aceiasi utilizatoare cu dna care a deschis topicul? :O
Dupa cum ati scris, se pare ca da. :)

1.”Nu exista la Primarie niciun Registru agricol pt. niciunul din terenurile avute de parinti !”

Primaria ca sa dea un teren unei persoane intocmeste un istoric al terenului respectiv, daca intr-adevar a apartinut parintilor dvs, nu aveau cum face nevazute acele acte. La Urbanism exista un Plan de Situatie al orasului, acesta trebuie sa fie din anii in care se faceau masuratorile cu sfoara(bunica asa spunea ca se proceda inainte), deci undeva din anii 1950.

2.” da, in cazul de fata este vorba de o dubla impunere. In legatura cu terenul vecinului pt care se plateste impozit, si eu si vecinul, voi lua legatura cat se poate de urgent si cu un avocat.”

Pastrati documentele care arata acest lucru, acestea va vor fi de folos in instanta, pt a vi se returna banii.

3.”mi s-a spus ca trebuie sa platesc pt. tot terenul, cat este in acte,
desi schita prezentata /cadastrul facut terenului prezinta situatia reala a posesiei la aceasta data, cu un teren mai putin, pt. ca altfel nu mi se elibereaza Certificat fiscal pt. tot terenul,
si astfel, la Notariat nu voi putea face Certificat de mostenitor pt. tot terenul.”

Este ilegal sa va impoziteze pe ceva care nu detineti. S-a suparat din cauza ca v-ati cerut drepturile. Tineti minte acest lucru si ori de cate ori constatati ceva, depunti reclamatie in care notati toate neconcordantele, au obligatia sa va raspunda.

4.”am fost impozitata de la data emiterii Titlului = 22.08.2009.”

Asa este, se face cu data emiterii Titlului de proprietate, care trebuie sa aibe aceiasi suprafata cu Procesul Verbal de punere in posesie, in caz de diferente intre acestea se ia in calcul doar Procesul verbal de punere in posesie.

5. “Totodata, dl. inspector mi-a mai spus ca, platind impozitul pe tot terenul dovedesc ca imi recunosc dreptul de proprietate, ca eu sunt de buna credinta si ca in acest fel as obliga Primaria sa ma puna in posesie cu terenul lipsa, sau i-as forta sa imi spuna in scris de ce nu m-a pus in posesie”.

Documentele arata ca sunteti mostenitoarea parintilor, pt ca puteati foarte bine sa nu achitati nimic. Cunosc modul de abordare si intimidare folosit de acestia.

6.” o domnisoara avocat, care apara doar procese de acest gen, cu Leg.18,...., mi-a spus ca la cadastru, pt. intabulare, vecinul este obligat sa prezinte obligatoriu un act de proprietate pt. terenul detinut in plus, altfel nu i-l intabuleaza sau ii da o intabulare provizorie, cu recomandarea sa aduca actul de proprietate care sa faca dovada proprietatii asupra terenului detinut in plus.
Mi-a mai spus ca vecinul poate sa prezinte la cadastru, pt. a obtine o intabulare definitiva, si acea nenorocita de hotarare de uzucapiune.”

Pe langa cele spuse de avocata si functionarul de la cadastru, mai adaug ca dvs in calitate de mostenitoare a unui teren castigat abuziv de vecin, puteti depune o reclamatie la cadastru prin care sa cereti instituirea unei interdictii, aratand ca va judecati cu acesta pt terenul ocupat. Demonstrati-le ca platiti impreuna cu vecinul impozit pt acelasi teren. Puteti sa va faceti cadastru si sa cereti modificarea cadastrului vecinului prin actiune in instanta. De asemenea si la impozite si taxe puteti cere instituirea interdictiei pt a nu permite vecinului sa il instraineze.

gmancila, utilizator
- da.
muraruelena - il folosesc pt. probleme personale
oanaportar - pt. probleme de serviciu.

1. - Primaria face nevazute acele acte ( Registrele agricole )
spunand ca inainte de anul 1960 le-a predat Arhivei Nationale,
fiind vorba despre un dosar de culoare verde,
iar Arhiva Nationala mi-a spus ca nu au primit de la Primarie asemenea documente.

2.1. - asa voi proceda.
Si totusi, daca voi cere si voi accepta returnarea banilor
pt. terenul ocupat abuziv de vecin
si pt. care am platit amandoi, fiind vorba de o dubla impunere,
acest lucru nu ar insemna ca as renunta la teren ?
Sau instanta ar trebui sa inteleaga ca doar vecinul trebuia sa plateasca impozitul pe teren
pt. ca l-a detinut si folosit ?
Iar eu, odata ce nu am posesia si folosinta terenului,
n-as datora o asemenea plata, cum este impozitul ? - pana la data cand
voi intra in posesia terenului in urma revendicarii de la vecin ?

2.2. - inseamna ca va trebui sa fac o Cerere
in care:
- sa arat ca a fost ilegal sa ma impoziteze
pe terenul pe care nu il detin ( fasia de teren = trotuar + fasia de teren = ocupata de vecin )
- sa cer recalcularea impozitului,
tinandu-se cont de acest lucru,
- si sa cer restituirea /compensare sumelor platite in plus ?

2.3. - exista vreun termen legal in care pot sa fac acest lucru ?

2.4. - De ce inspectorul mi-a spus ca sumele platite in plus nu se pot restitui ?
Exista vreo interdictie legala in acest sens ?

4. - da, aveti dreptate, abia acum inteleg ca :
- data de la care am platit impozitul este corecta,
- inseamna ca s-a gresit calculul impozitului pt. teren, pt. ca s-a luat in calcul
Titlului de proprietate, in loc de Procesul Verbal de punere in posesie.
- am inteles ca, odata ce exista diferente intre cele 2 acte,
trebuia sa se in calcul doar Procesul verbal de punere in posesie - care prezinta realitatea de la fata locului, in urma masuratorilor.

5. - abia acum imi dau seama ca:
- dl. inspector a gresit si m-a dus in eroare cand mi-a spus ca
platind impozitul pe tot terenul dovedesc ca imi recunosc dreptul de proprietate,
..... desi .... erau suficiente doar documentele
care arata ca sunt mostenitoarea parintilor.

6.- domnisoara avocat mi-a spus astazi ca:
- la cadastru pot sa depun o Cerere + un Certificat de grefa ( de la procesul in care ma judeca cu vecinul pt. terenul pe care mi l-a ocupat abuziv ),
si sa cer Notarea litigiului in cartea funciara a vecinului,
iar in respectiva Cerere sa spun ca:
6.1.- eu sunt adevarata proprietara a terenului,
cf. Certificatului de mostenitor + Titlu de proprietate + celelalte acte ( hotararea /Leg.18 + schita, ....),
6.2. - vecinul detine ilegal terenul meu
pe care l-a ocupat in mod abuziv,
- vecinul a castigat terenul meu fara niciun drept, in mod abuziv si nelegal
prin acea hotarare de uzucapiune,
6.3. - sa cer ca vecinului sa nu i se intabuleze definitiv
terenul intabulat provizoriu
( pt. ca atunci, la data intabularii nu avea acte de proprietate ),
pt. ca terenul pe care mi l-a ocupat este in litigiu,
pt. ca pt. terenul avut in plus vecinul nu are acte de proprietate si este terenul meu.
Nu stiu daca o hotarare de uzucapiune = tine loc de act de proprietate ?
6.4. - "puteti depune o reclamatie la cadastru prin care sa cereti instituirea unei interdictii, "
Nu stiu, ce interdictie as putea sa cer sa fie instituita vecinului ?
6.5. - "Demonstrati-le ca platiti impreuna cu vecinul impozit pt acelasi teren"
Nu mi se va spune ca eu am inceput sa platesc pt. teren abia acum ?
si ca autorii mei nu au platit din anul 2009 - de cand au primit Titlul,
pana cand platesc eu, acum ?
6.6. - "Puteti sa va faceti cadastru si sa cereti modificarea cadastrului vecinului prin actiune in instanta."
- voi putea face acest lucru daca instanta de judecata nu va anula
acea blestemata de hotarare de uzucapiune ?
- astazi, un inginer de cadastru
mi-a spus ca, daca exista suprapuneri de teren, la 2 vecini,
acestia nu au cum sa il intabuleze.
- insa, in cazul de fata, eu cred ca am castig de cauza, fiindca
pot sa intabulez fara probleme terenul in litigiu
intrucat eu sunt cea care am acte pe teren,
iar acestea sunt emise inainte de hotararea de uzucapiune - pronuntata de Judecatorie, la fond /04.03.2011, care a ramas definitiva in 26.09.2013, prin respingerea Contestatiei in anulare la Recurs.
Asta daca acea blestemata de hotarare de uzucapiune nu este = act de proprietate sau sa tina loc de asa ceva ( adica, daca vecinul poate face dovada proprietatii cu asa ceva )?
Dar daca atac aceasta hotarare de uzucapiune cu o actiune de Revizuire,
atunci ea va pica, nu va mai putea fi luata in considerare ca si act
pt. vecin, pt. a-i face intabularea definitiva a terenului,
pt. ca nu ar mai fi definitiva si irevocabila,
ci ar fi susceptibila de modificare sau anulare = desfiintare,
iar vecinul ar ramane fara niciun act (= fara hotararea de uzucapiune )
si nu ar mai putea dovedi ca terenul litigiu este al lui
sau ca a devenit al lui ( in urma hot. de uzucapiune).
- Problema este ca vecinul a avut si are si acum POSESIA terenului in litigiu.
Aici, dl. inginer de cadastru nu a stiut ce sa imi spuna.
Nu stie cum poate fi afectata Cererea mea de intabulare.
Nu stie daca se poate intabula un teren, in situatia de fata,
daca este ocupat de vecin, fara acte,
iar eu sunt proprietara cu acte, dar nu am posesia.
Nu stie cum se va intra pe teren pt. masuratori,
pt. ca ar trebui ca vecinul sa permita acest lucru
( ori nu poate nimeni sa-l oblige sa faca acest lucru ),
terenul in litigiu fiind ingradit in curtea lui.

6.7.- "De asemenea si la impozite si taxe puteti cere instituirea interdictiei pt a nu permite vecinului sa il instraineze."
- revin cu aceeasi intrebare:
voi putea face acest lucru daca instanta de judecata nu va anula
acea blestemata de hotarare de uzucapiune ?
- instrainare = doar vindere sau si mostenire, donatie, .... ?

1. “iar Arhiva Nationala mi-a spus ca nu au primit de la Primarie asemenea documente. “

Aveti cerere depusa atat la primarie cat si la arhivele statului pt eliberarea acelor documente? Pt ca in instanta nu veti rezolva nimic daca nu aveti inscrisuri. Posibil ca primaria sa stie mai multe, dar in fata instantei nu vor putea ascunde nimic.

2.1. “Iar eu, odata ce nu am posesia si folosinta terenului, n-as datora o asemenea plata, cum este impozitul ? - pana la data cand voi intra in posesia terenului in urma revendicarii de la vecin ?”

Dvs aveti obligatia sa achitati impozitul pt terenul pt care ati fost pusa in posesie, restul terenului trebuie sa il castigati/revendicati de la cei care il detin. Este ilegal sa platiti 2 persoane acelasi impozit, cineva nu si-a facut treaba. Logic cum sa va impoziteze pt terenul care exista inscris pe rolul vecinului? Chiar daca plateste vecinul, terenul in acte il detineti dvs, deci dvs sunteti proprietar/mostenitoare.

2.2.” - inseamna ca va trebui sa fac o Cerere in care: - sa arat ca a fost ilegal sa ma impoziteze pe terenul pe care nu il detin ( fasia de teren = trotuar + fasia de teren = ocupata de vecin )- sa cer recalcularea impozitului, tinandu-se cont de acest lucru, - si sa cer restituirea /compensare sumelor platite in plus ?”

Va intreb daca dvs veti fi despagubita pt acel teren, oare nu se cheama ca ii achitati impozitul degeaba? Corect si legal trebui sa tina cont de Procesul Verbal de punere in posesie, plateati pt cat teren aveati.

2.3. “- exista vreun termen legal in care pot sa fac acest lucru ?”

La acest impozit achitat de dvs, peste 5 ani sumele se prescriu, ceea ce inseamna ca ati platit in zadar. Procesele oricum tin o vesnicie, deci este o lupta de lunga durata. Nu lasati sa treaca 5 ani ca sa le demonstrati ca terenul vecinului este dubla impunere, iar trotuarul este domeniu public.

2.4.” - De ce inspectorul mi-a spus ca sumele platite in plus nu se pot restitui ? Exista vreo interdictie legala in acest sens ?”

Cu acel inspector care probabil ca trebuia sa iasa la pensie eu una nici nu as sta de vorba, va cam mintit fara nerusinare. Daca faceti dovada ca ati achitat ceva care nu detineti sunt obligati conform art 116 si art 117 din OG 92/2003, sa va restituie sau compenseze acele sume, deci va mintit.

6.3. “Nu stiu daca o hotarare de uzucapiune = tine loc de act de proprietate ?”

In fata celor de la impozite si taxe, sentinta de uzucapiune reprezinta actul de proprietate in baza caruia este inregistrat in baza de date si pt care urmeaza sa plateasca impozit de la data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei. Atata timp cat sunteti in litigiu cu vecinui puteti cere interdictie la cadastru si impozite pt a nu-l lasa sa intraineze acel teren pe perioada cat va judecati. Au fost cazuri in care au castigat procesele de uzucapiune si au instrainat imediat, deci ca sa nu aveti surprize v-am spus asta.

6.5. “Nu mi se va spune ca eu am inceput sa platesc pt. teren abia acum ?”

Ati fost impozitata din 2009, deci termenul “abia acum” nu intra in discutie, vorbim de un impozit la care ati platit si majorari nejustificat pt faptul ca nu il detineti inca.

6.6”- astazi, un inginer de cadastru mi-a spus ca, daca exista suprapuneri de teren, la 2 vecini, acestia nu au cum sa il intabuleze.”

Asa este, se ajunge in instanta unde se face dovada actului de proprietate, deci se va da o alta sentinta civila

6.7.- "De asemenea si la impozite si taxe puteti cere instituirea interdictiei pt a nu permite vecinului sa il instraineze." - revin cu aceeasi intrebare: voi putea face acest lucru daca instanta de judecata nu va anula acea blestemata de hotarare de uzucapiune ? - instrainare = doar vindere sau si mostenire, donatie, .... ?”

Desi am raspuns mai sus, va repet atata timp cat sunteti in litigiu cu acel vecin, pt a nu il instraina terenul puteti face scris la impozite si taxe sa nu ii elibereze certificat fiscal pt al vinde acel teren.

La intrebarile la care nu am raspuns, eu zic sa tineti legatura cu avocata si cu inspectorul de la cadastru pt a va lamuri cum trebuie sa rezolvati, deja depaseste sfera impozitelor si taxe.

Va doresc sa reusiti.

1. - da, am cutii integi cu acte si plicuri.
- am pastrat din anul 2005
toate Cererile facute peste tot,
dar si Raspunsurile date de Primarie, la Arhivele Nationale,
impreuna cu plicurile primite.
- dar ... nu ma vor ajuta cu nimic
pt. ca sunt doar niste raspunsuri negative.
Chiar la procesul de Uzucapiune cu vecinul,
consilierul juridic delegat al Primariei
a declarat in fata instantei si a depus Precizari la dosar cum ca
toate terenurile din zona au fost expropriate,
deci si-au micsorat suprafata si lungimile,
insa Primaria nu detine acte doveditoare,
fiindca exproprierile au fost facute in mod abuziv pe timpul lui Ceausescu.
Asadar, martorii vecinului au mincinosi,
dar fara probe ....

2.1. - "Logic cum sa va impoziteze pt terenul care exista inscris pe rolul vecinului? Chiar daca plateste vecinul, terenul in acte il detineti dvs, deci dvs sunteti proprietar/mostenitoare."
- vecinul a inscris la Impozite
terenul ocupat abuziv,
pe principiul ca il detinea si il folosea,
iar terenul devenise mult mai mare decat in actele lui.
Asa a vrut avocata vecinului sa se inteleaga la procesul de Uzucapiune.
- la procesul de Uzucapiune,
avocata vecinului a mai spus in instanta ca
vecinul nu are acte de proprietate doveditoare,
dar a platit recent impozite pt.acest teren
pt. ca este de buna credinta
si vrea sa-l uzucapeze.
- din acte rezulta ca terenul in litigiu il detin eu,
dar in fapt, posesia o are si acum vecinul.

2.1.1. Intrebare:
- acum, ca are hotararea de uzucapiune,
vecinul nu a devenit si el proprietar ?

- inainte de a face mostenirea,
terenul a fost inscris si pe rolul meu.

2.1.2. Intrebare:
- asadar, acest lucru nu inseamna ca si eu
trebuie /sunt obligata sa platesc impozit pe teren ?
... chiar daca ar fi o dubla impozitare ?
sau
- nu trebuie sa platesc impozit
pana la data cand voi intra in posesia terenului in urma revendicarii de la vecin ?

2.2. - da, aveti dreptate,
daca voi fi despagubita pt acel teren,
as plati impozitul degeaba.
- inseamna ca trebuia sa mi se impuna sa platesc impozit
doat pt. terenul pe care il am in posesie, in realitate,
cf. Procesului Verbal de punere in posesie.

2.3. - asa cum mi-ati spus,
voi face Cerere la Impozite si taxe
in care voi arata ca:
- este dubla impunere si ca
- odata ce nu am fost pusa in posesie
nu pot fi obligata sa platesc impozit pe ce nu am.
Daca pe cale administrativa nu voi reusi sa ma fac inteleasa,
imediat voi da in judecata Primaria.
Domnisoara avocat mi-a spus ca:
daca este un proces pe rol si daca il voi castiga,
atunci timpul este in favoarea mea,
pt. ca nu va trece timpul in defavoarea mea si nu se vor prescrie sumele platite in plus,
pt. ca se va lua in calcul data de la introducerea actiunii in instanta
ca data de la care Primaria va trebui sa imi dea banii inapoi.

2.4. - in plus, la Cerere voi depune
pe langa PV de punere in posesie si
copii dupa Chitantele de plata a impozitului,
si voi cere restituirea sumelor platite in plus,
cf. prevederilor invocate de dvs.
Domnisoara avocat mi-a spus ca:
- daca voi vinde terenul si voi fi radiata de la rol,
fiind scazuta /anulata inscrierea terenului mostenit,
doar atunci Primaria va trebui sa imi dea banii inapoi,
pt. ca nu se mai poate face nicio compensare,
intrucat intervin noi proprietari.
Si ca, de regula, se fac doar compensari.

6.3. - asa voi face.
- insa, daca voi cere la Primarie, la Impozite,
sa i se puna o interdictie vecinului,
odata ce o perioada nu se va cunoaste sigur cine va fi /va ramane proprietarul,
cine va trebui sa plateasca impozitul pt. teren pe toata perioada litigiului ?
Vecinul, pt. ca il foloseste ?
Cine va fi proprietarul pe perioada procesului ?

6.5. - da, am fost impozitata din 2009 pt. tot terenul.
- dar o parte din majorarile platite
nu au fost si pt. terenul detinut si pt. care nu s-a platit impozitul,
pt. ca nu fusese declarat deloc ?

6.6. - dar daca se ajunge in instanta,
nu voi fi eu cea care voi pierde procesul ?
.... pt. ca la procesul de uzucapiune nu au fost luate actele prezentate de mine !
( hotararea de reconstituire - Leg.18, schita, actele vechi,...)
- i se va recunoaste hotararea de uzucapiune a vecinului
in dauna mea, in contra actelor mele de proprietate ?
- care din actele partilor vor fi cele recunoscute de instanta
ca fiind cele care fac dovada proprietatii ?
- deci, este posibil sa se dea o alta sentinta civila
care poate va modifica sau chiar anula in parte TP al meu
si sa ramana in picioare hotararea de uzucapiune a vecinului
sau va fi anulata Uzucapiunea ?

Am scris deja la sectiunea civil,
asa cum mi-ati recomandat.
Va fi foarte greu.
Astept sa vad ce sfaturi voi primi.

MULTUMESC ENORM pt. ajutorul imens si pt. incurajari.
Nici nu mai am cuvinte ....
Sa va dea Dumnezeu tot ce va doriti in viata !
O noapte frumoasa !...
2.1.” - vecinul a inscris la Impozite terenul ocupat abuziv, pe principiul ca il detinea si il folosea, iar terenul devenise mult mai mare decat in actele lui. Asa a vrut avocata vecinului sa se inteleaga la procesul de Uzucapiune.
- la procesul de Uzucapiune, avocata vecinului a mai spus in instanta ca vecinul nu are acte de proprietate doveditoare, dar a platit recent impozite pt.acest teren pt. ca este de buna credinta si vrea sa-l uzucapeze.
- din acte rezulta ca terenul in litigiu il detin eu, dar in fapt, posesia o are si acum vecinul.”

Va repet, la impozite si taxe acel vecin nu putea plati impozit decat cu data ramanerii Sentintei Civile, definitive si irevocabile, in 2011 cand ati spus ca ati finalizat. Inainte de finalizarea acelui proces nu avea cum plati impozit, pt ca la impozite si taxe nu te duci cu “vorbe” sa iti treaca pe rol un teren, conform legii o cladire poate fi declarata la impozite in baza declaratie pe propria raspundere, dar un teren NICIODATA, fara un act de proprietate. Procesul de uzucapiune se castiga in baza dovezii ca a achitat impozitul terenului, ori el neavand act de proprietate, nu avea cum sa il inscrie la impozit si sa plateasca impozitul.

6.3. “Cine va fi proprietarul pe perioada procesului ?”

Actele arata ca dvs sunteti proprietara terenului, dar daca nu sunteti pusa in posesia terenului, eu consider ca nu aveti obligatia sa platiti, asta luand in calcul ca se mai afla acest teren si pe rolul vecinului. Avocata va poate sugera cum sa procedati, daca sa platiti impozit pt ceva care nu aveti sau nu.

6.5. “- da, am fost impozitata din 2009 pt. tot terenul. - dar o parte din majorarile platite
nu au fost si pt. terenul detinut si pt. care nu s-a platit impozitul, pt. ca nu fusese declarat deloc ?”

Ati platit impozitul pe 5 ani anteriori pt ca nu a fost declarat, dar totodata acesti bani nu ii datorati pt ca nu aveti si posesia terenului. Corect ar fi ca primaria sa rezolve problema dvs, dar probabil musamalizeaza totul.

6.6. “- care din actele partilor vor fi cele recunoscute de instanta
ca fiind cele care fac dovada proprietatii ? - deci, este posibil sa se dea o alta sentinta civila
care poate va modifica sau chiar anula in parte TP al meu si sa ramana in picioare hotararea de uzucapiune a vecinului sau va fi anulata Uzucapiunea ?”

Un avocat va poate raspunde ce acte se iau in considerare. Titlul dvs se poate modifica cu conditia sa fiti despabubita cu contravaloarea acelui teren. Asta trebuia facut de la inceput, pt ca intre Titlul de proprietate si Procesul Verbal de punere in posesie a intervenit procesul de uzucapiune al vecinului, iar primaria este la mijloc. Vi s-a atribuit terenul pt ca sunteti mostenitoare, iar lui ia atribuit acelasi teren pt ca ...asa se procedeaza in Ro.

Nu am raspuns la intrebarile care nu tin de impozite si taxe, unele deja le-am rediscutat, acum nu ramane decat sa actionati.

Va doresc multa bafta! Perioada vacantei de vara deja a inceput, asa ca va doresc vacanta placuta. :)