Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Pentru cat teren trebuie sa platesti impozit ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Pentru cat teren trebuie sa platesti impozit ?

- daca ai Titlu de proprietate pt. un teren intravilan,
daca nu esti pus in posesie decat doar pt. o parte din teren,
pt. cat teren trebuie sa platesti impozit ?
1. - da, este adevarat,
insa instanta de judecata nu a tinut cont de aceste lucruri,
nici de faptul ca mama era adevaratul proprietar,
ca i se eliberase deja un Titlu de proprietate,
ca terenul fusese un teren CAP, ....
Instanta de judecata a mers pe faptul ca:
- pt. vecin au venit martori
( = care au mintit in fata instantei,
spunand ca in zona nu au avut loc exproprieri de teren niciodata
si ca terenul vecinul are acea imprejmuire
la fel ca in anii 1950 ! ! ! ..... )
si ca
- mama nu avea si posesia terenului.

Urmeaza sa mi se elibereze acte care dovedesc
ca au fost exproprieri ale terenurilor
( teren mama+ teren vecin + alte terenuri de pe strada ),
fapt pt. care
terenul vecinului si al mamei
au avut alte suprafete, latimi, imprejmuiri.

- Intrebari:
1.1. - pot sa fac o actiune de revizuire
a actiunii de uzucapiune a vecinului ?
Voi avea sanse de castig ?
1.2. - i se va anula actiunea de uzucapiune,
ca fiind facuta impotriva unui neproprietar = primaria,
si nu impotriva mamei ?
1.3. - daca as da in judecata primaria
ar spune ca procesul de uzucapiune este terminat
( ca exista o hotarare definitiva si irevocabila )
si as pierde acest proces ?
sau
mi-ar da poate acea fasie de teren in alta parte
fara sa pot face nimic cu ea,
pt. ca e prea mica ?
Cum as putea evita acest lucru ?

2.1. - pt. suprafata = trotuar
trecuta in Tilul mamei,
se va rezolva acum ?
= mi se va da un alt teren in loc sau despagubiri ?
sau
2.2. - va trebui sa se modifice Titlul doar in instanta,
intrucat acesta a avut la baza
o hotarare de reconstituire a dreptului de proprietate ?

2.3. - dar pt. fasia de teren a mamei
ocupata de vecin,
intrucat prin ocupare casa mamei a devenit hat,
odata ce este vina primariei ca a pierdut procesul cu vecinul,
acum, ca sa nu mi se da in loc
un alt teren sau despagubire,
pot sa atac hotararea de Uzucapiune a vecinului
si sa i-o anulez.?

"puneti-le in vedere ca intarzierea lucrarii genereaza si majorari pe care ei trebuie sa le plateasca."

Intrebari:
2.4. - sa fac o Cerere scrisa in acest sens, la Impozite si taxe ?
- majorarile ar fi din vina Impozitelor
sau
din vina Primariei /cadastru si rol agricol ( acolo unde a spus ca
merge inspectorul
ca sa se lamureasca cu terenul cum este ) ?
2.5. - daca fac acest lucru,
nu se vor razbuna pe mine
si sa imi dea amenda
pt. nedeclararea terenului ?

3. " Procesul il puteti incepe si in calitatea de mostenitoare, in fond revendicati un drept al al mamei dvs. Posibil ca urmare a procesului sa fiti si recunoscuta ca mostenitoarea de drept a terenului, nu stiu sigur. "

Intrebari:
3.1. - pt. a dovedi in fata instantei de judecata
calitatea de mostenitoare
va fi suficient sa depun la dosar
Anexa 24 - emisa de primarie,
pe langa actele de staree civila,
Titlul de proprietate, Pv -ul de punere in posesie ?
- ce acte vor mai trebui depuse la dosar ?

3.2.- daca va fi un proces,
mi se va mai pune amenda pt. nedeclararea terenului ?
se vor mai pune majorari ( pt. cei de la Impozite /Primarie )?
3.3. - si in cazul terenului ocupat de vecin
instanta m-ar recunoaste
ca mostenitoare dedrept a terenului ?
sau ...?
" pe toata durata procesului veti achita impozitul. Procesul il puteti incepe si in calitatea de mostenitoare, in fond revendicati un drept al al mamei dvs. Posibil ca urmare a procesului sa fiti si recunoscuta ca mostenitoarea de drept a terenului, "

- de la Impozite si taxe - mi s-a spus ca voi fi sunata cand
va trebui sa ma prezint
pentru a mi se comunica modul de solutionare a dosarului cu imobilul.

- mi s-a mai spus ca vecinul achitase
in ultima perioada impozitul pe terenul in litigiu
pe care i l-a ocupat mamei.

- mai pot achita impozit pe terenul in litigiu,
odata ce vecinul a facut acest lucru inaintea mea ?
Este bine ce am facut ?

- la Impozite si taxe mi s-a cerut sa depun doar:
actele de stare civila, Titlul de proprietate – pt. teren,
impreuna cu toate hotararile judecatoresti de reconstiruire drept de proprietate
( fond, recurs, contestatie in anulare ).
- nu s-a luat in calcul Pv de punere in posesie
pt. ca am fost pusa in posesie cu tot terenul.
- pt. fasia de teren ocupata de vecin
nu s-a luat in calcul nici hotararea de uzucapiune castigata de vecin,
pt. ca eu am valabil Titlul de proprietate,
nu mi-a fost modificat /anulat partial…

- la calculul impozitului s-a luat in calcul
doar Titlul de proprietate
in care era trecut tot terenul,
dar si anul emiterii acestuia,
data de la care s-a calculat plata impozitului si dobanda.

- Nu am primit vreu Avertisment si nu am fost amendata.
Nu am platit nicio amenda.

- Am depus o Cerere de declarare a terenului, asa cum m-ati sfatuit.
Totul a durat 30 de zile, cand am achitat impozitul.

- Am platit asadar pt. tot terenul trecut in Titlul de proprietate,
deci, si pt. bucatica de teren care acum este trotuar,
dar pt. cea ocupata de vecin
( „Este foarte bine pt dvs sa achitati acel impozit al terenului ocupat abuziv de vecin.”).
Pt. terenul care reperzinta trotuar,
mi s-a spus ca nu trebuie sa aduc de la primarie vreun document justificativ
pt al putea scadea la impozite si taxe.
Mi s-a spus sa platesc si pt ce nu am in posesie,
pt ca asa arata actele,
dar si pt. ca doar asa se poate face mostenirea pe tot terenul,
si ca doar asa mi se poate elibera acel Certificat fiscal
necesar la Notariat pt. mostenire.
Si ca, dupa ce platesc,
voi rezolva cu situatia terenului:
adica,
1. - pt. terenul = domeniul public – voi primi un teren in alta parte, in loc,
sau despagubiri,
2. - pt. terenul ocupat de vecin va trebui sa fac o Cerere
catre Primarie pt. punere in posesie.
( "dar daca ar fi un litigiu cu terenul sau o parte din teren, se mai poate face mostenirea ?
sau se asteapta solutionarea definitiva a procesului ?" –
Raspuns: Da. Pt. ca se face dupa acte si nu s-a modificat Titlul de proprietate ).

Daca Primaria refuza 1. si 2.,
va trebui sa merg in instanta.
- pt. terenul ocupat abuziv de vecin pot sa fac si o actiune de revizuire
si sa ii anulez partial hotararea de uzucapiune,
sa cer si o revendicare si o granituire.
Daca voi pierde va trebui sa cer Primariei
un alt teren in loc sau despagubiri
pt. ca aceasta nu trebia sa piarda terenul in favoarea vecinului
la acel proces de uzucapiune,
si trebuia sa ma puna in posesie.

- Impozitul platit in plus acum
va ramane platit daca:
1. – voi primi un alt teren in locul trotuarului
2. – voi castiga si redobandi terenul de la vecin,
Sau
- se va compensa,
daca voi primi despagubiri in locul celor 2 fasii de teren
cu care nu am fost pusa in posesie,
adica
nu voi mai plati la anul.

Acum voi lua legatura cu un proiectant care se ocupa de cadastru
pt. a arata clar:
- care este terenul masurat de la fata locului,
care este in posesia mea si
- care este terenul cu care Primaria
nu m-a pus in posesie.
Am inteles ca
se va putea face cadastru, daca terenul se suprapune cu cel al vecinului
sau daca este domeniu public = trotuar.

Totodata, cu aceasta ocazie,
Sau
cu ocazia procesului in instanta,
voi cere si compensarea impozitului platit in plus.

Va rog sa imi spuneti daca s-a procedat corect,
sa ma indrumati si sa imi dati un sfat.

O noapte placuta.
Va rog sa imi spuneti daca s-a procedat corect
asa cum s-a facut.
Va multumesc anticipat de mii de ori.
Mi-ati adresat intrebari care nu tin de impozite si taxe, ar trebui sa le adresati la sectiunea Drept civil, de pe avocatnet.

Pt lucrarea depusa la primarie au obligatia sa va raspunda in termen de 30-45 zile, nu intra in discutie "va vom anunta noi cand aflam ceva", legea prevede un termen care trebuie respectat. Titlul de proprietate se depune impreuna cu Procesul verbal de punere in posesie, cum nu s-a tinut cont de terenul privind trotuarul si cel ocupat abuziv de vecin? Vecinul nu putea sa plateasca impozitul la teren decat ca urmare a Sentintei Civile privind uzucapiunea, dar ca sa castige acest proces trebuia sa faca dovada in fata instantei de plata impozitului, cum nu il avea declarat, logic ca nu a platit, atunci cum a castigat terenul cu care dvs ati fost pusa in posesie? Daca nu ati depus acel Proces Verbal, eu zic sa il depuneti, va poate ajuta in instanta pt ca se vede clar diferenta pt care ati fost impozitata.

In concluzie, pt ce teren ati platit impozitul, pt portiunea de trotuar, pt terenul de la vecin? Tot ce discutati cu primaria sa fie in scris, vorbele zboara si nu va vor ajuta la proces.Nu inteleg pt ce nu ati atacat in instanta Sentinta Civila a vecinului, chemand in instanta si primaria care a fost cea care va facut nedreptatea? Parerea mea este ca trebuie sa stati de vorba cu un avocat.

Rugamintea mea este sa nu mai reluati intrebarile deja discutate si clarificate, prin reformularea facuta nu fac decat sa va raspund acelasi lucru.