Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema urgenta- nu pot radia un autoturism chiar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema urgenta- nu pot radia un autoturism chiar daca am hotarare judecatoreasca

Buna ziua,
am nevoie de ajutorul d-voastra. Sunt intr-un impas si nu stiu ce am de facut. Povestea este in felul urmator: eu am vandut un autoturism la o persoana si am dat si toate actele masinii in original , eu am ramas doar cu contractul de vanzare cumparare si cu plata impozitului pe cap. Persoana careia am vandut masina nu a inmatriculat-o asa ca l-am dat in tribunal unde s-a hotarat urmatoarele:
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de chemare în judecată formulată de către reclamantul în contradictoriu cu pârâtul şi, în consecinţă: Constată că între reclamant şi pârâtul a intervenit, în data de 22.08.2012, vânzarea-cumpărarea autoturismului Dacia 1310 L, . Obligă pârâtul să se efectueze formalităţile necesare pentru radierea acestui autoturism din evidenţele Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule şi din evidenţele fiscale, de pe numele reclamantului şi transcrierea acestui autoturism pe numele pârâtului, iar în caz de refuz, prezenta hotărâre ţine loc de act apt pentru îndeplinirea acestor formalităţi. Pronunţată potrivit art. 396 alin.2 Cod procedură civilă la data de 03.02.2014.
Problema mea este ca am fost la organele competente ca sa imi radiez masina de pe numele meu cu aceasta hotarare si au zis ca nu e buna. Eu ce pot sa fac in continuare? Astept urgent raspuns.
Va multumesc anticipat.
Problema este oricum controversată, iar în ţară practica nu este unitară.

În unele cazuri reclamantul se judecă doar cu Instituţia prefectului şi cere obligarea acestei instituţii la transcriere.
Această modalitate nu mi se pare legală deoarece există o procedură administrativă a transcrierii auto, ceea ce înseamnă că s-ar putea eventual ataca soluţia instituţiei respective în contencios administrativ, dar nu s-ar putea chema direct în judecată instituţia prefectului.

În alte cazuri, reclamantul (vânzător) îl cheamă în judecată pe pârâtul (cumpărător) pentru a-l obliga la transcriere - cazul prezentei speţe.
Este o abordare corectă după părere mea, dar trebuie avut grijă să fie introdusă în proces şi instituţia prefectului, tocmai pentru opozabilitate.
Dacă nu se procedează aşa, rămâne ca soluţie punerea în executare a hotărârii vânzătorului împotriva cumpărătorului (obligaţia de a face) şi aplicarea de amenzi cominatorii până la îndeplinirea obligaţiei de către cumpărător.

După părerea mea nu cred că aceste situaţii sunt similare cu cele ale hotărârilor ce ţin loc de contract autentic, deoarece OCPI este obligat prin lege să efectueze operaţiunile de carte funciară în baza atât a unui contract autentic cât şi a unei hot jud, pe când instituţia prefectului nu are acestă obligaţie în cazul unei hotărâri a instanţei, ceea ce înseamnă că se aplică regulile comune cu privire la opozabilitatea hot. jud.

În altă ordine de idei, problema pusă în discuţie generează multe complicaţii inutile în practică tocmai pentru că procedura de radiere şi înmatriculare este foarte prost reglementată. Din câte reţin s-a propus modificarea acestei proceduri la momentul în care se vehicula ideea adoptării unei noi legi a codului rutier (aprox în urmă cu vreun an), dar după ce a murit acea iniţiativă, lucrurile au rămas, din păcate, neschimbate şi în ceea ce priveşte procedura înmatriculării auto.
Didina0 a scris:

Buna ziua,
am nevoie de ajutorul d-voastra. Sunt intr-un impas si nu stiu ce am de facut. Povestea este in felul urmator: eu am vandut un autoturism la o persoana si am dat si toate actele masinii in original , eu am ramas doar cu contractul de vanzare cumparare si cu plata impozitului pe cap. Persoana careia am vandut masina nu a inmatriculat-o asa ca l-am dat in tribunal unde s-a hotarat urmatoarele:
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de chemare în judecată formulată de către reclamantul în contradictoriu cu pârâtul şi, în consecinţă: Constată că între reclamant şi pârâtul a intervenit, în data de 22.08.2012, vânzarea-cumpărarea autoturismului Dacia 1310 L, . Obligă pârâtul să se efectueze formalităţile necesare pentru radierea acestui autoturism din evidenţele Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule şi din evidenţele fiscale, de pe numele reclamantului şi transcrierea acestui autoturism pe numele pârâtului, iar în caz de refuz, prezenta hotărâre ţine loc de act apt pentru îndeplinirea acestor formalităţi. Pronunţată potrivit art. 396 alin.2 Cod procedură civilă la data de 03.02.2014.
Problema mea este ca am fost la organele competente ca sa imi radiez masina de pe numele meu cu aceasta hotarare si au zis ca nu e buna. Eu ce pot sa fac in continuare? Astept urgent raspuns.
Va multumesc anticipat.

fata de solutia postata cu aceasta hotarare puteti radia masina de la fisc...ca bag seama ca asta va intereseaza ..si rezulta din hot ca ati instrainat-o
in ceea ce priveste radierea de la prefectura pt evitarea unor amenzi pe rovinieta sau alte alea ..in mod normal nu ar trebui sa aveti probleme pentru aceleasi considerente..cum ca nu mai sunteti proprietar

e treaba cumparatorului daca vrea ori ba sa isi inmatriculeze "rabla" sau a cumparat-o pentru a o folosi ca si cotet pentru gaini

repetir: din hot rezulta ca nu mai sunteti proprietar

si pentru simpaticul themis: dragule orice proces castigat ( sau actiune promovata)....are ca si consecinta realizarea obligatiei corelative pe care paratul refuza sa o execute de bunavoie

ce notificare ce aiureli..
sunt dora cateva ( si le numar pe deste) actiunile admise care nasc obligatii in sarcina reclamantilor
modest cum sunteti astept o enumerare:D.

ContSters337354, utilizator
In proces am cerut doar radierea masinii.
Dar la fisc nu imi trebuie şi dovada radierii maşinii? Pot doar cu hotararea mai sus menţionată?
asa ar trebui! din hot rezulta ca nu mai sunteti proprietar