avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare contract vanzare-cumparare

Buna ziua,
As dori sa stiu in ce conditii se poate modifica un contract de vanzare-cumparare.
Parintii mi-au cedat o garsoniera, pentru care am facut un contract de vaznare-cumparare cu drept de uzufruct la notariat.
Contractul este incheiat intre mine si parinti si as dori sa apara pe contract si numele sotiei. Se poate modifica in vre-un fel ? Stiu ca o solutie este ca ai mei sa rascumpere apartamentul si sa face un nou contract de vaznare-cumparare intre ei si mine si sotia, dar nu vreau sa mai platesc de doua ori taxa la notar. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: GAGIU1982 , utilizator 12:57, 17 Iunie 2009
eu am argumentat mai sus , as aminti de o donatie in acest caz .(revocabila , asa cum am amintit mai sus ).
nu numai Pop sustine aceasta opinie ...:
Am verificat....
Ultima modificare: Vineri, 12 Iunie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Donatie, ce-o fi, nu conteaza...
Argument e una, am mai citit intre timp niste argumente in sensul ca ar rezulta devalmasia din vointa partilor unui act... Dar exemple? Nimeni nu ar fi dat un exemplu si nici nu ar fi discutat despre cum anume s-ar ajunge la devalmasie dintr-un act...
Doar fraza scurta ca se poate... :O Ceea ce nu e argument suficient pentru mine...
Ca una e sa spui ca se poate, alta e sa vezi practic modalitate...
Ca sa vedem cat e de posibil si de normal, putem sa ne imaginam cum ar fi in practica un astfel de act? Nu sa-l numim, ci sa-l redactam...
Ca daca e sa sustinem ca se poate, dar nu stim cum... e cam ciudatel... si inutil, spun eu...
~ Conținut șters la cerere ~
Cel putin asa afirma doctrinarii mai sus mentionati ....si cred ca mai sunt si altii care sustin aceasta opinie.
Eu una am facut referire la donatie ....(Pop , Barsan )
X dispune , cu titlu gratuit , animus donandi , ca un bun propriu al sau (sa spunem dobandit inaintea casatoriei ) sa faca parte din devalmasie .(asa incat, in temeiul acordului sau de vointa, acesta va avea calitatea de bun comun al celor doi soti ).


Ultima modificare: Duminică, 14 Iunie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc pentru raspunsuri.
Dupa cum am citit in prma pagina, cred ca am de dat niste clarificatii:
Bunul l-am dobandit inaintea casatoriei in nume meu. Dupa momentul casatoriei vreau ca si sotia sa apara pe acel contract. Se poate modifica/adauga un act aditional in acest sens ? Sau trebuie reluat procesul de vanzare-comparare intre partile implicate initial? Ma intereseaza explicit ca numele ei sa apara in contract.

Alte discuții în legătură

Adaugare sotie pe contract apartament Ciprian001 Ciprian001 Buna ziua, Acum un an am cumparat un apartament dar nu eram casatorit cu logodnica cu care m-am casatorit anul acesta in Iulie, motiv pentru care la vremea ... (vezi toată discuția)
Am un apartament cumparat inainte de casatorie si acum doresc ... Jydanul68 Jydanul68 Am un apartament cumparat inainte de casatorie si acum doresc sa o trec in acte si pe sotia mea,cum procedez? (vezi toată discuția)
Pot fi trecuta in contract? hope72 hope72 buna ziua sunt casatorita de 20 de ani am o fata de 19 ani. problema eate apartamentul in care locuiesc, este primit donatie de la \'\'draguta\'\' de soacra ... (vezi toată discuția)