Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj?

Buna ziua,as avea o problema si anume:sunt angajata la o firma din 15.08.2008 si pana in prezent,am fost luata din somaj,dupa terminarea facultatii.Acum am aflat ca seful meu vrea sa inchida magazinul la care lucrez eu,din motivul ca nu mai este profitabil.Acesta mai detine inca 2 magazine.Inchizandu-l pe al meu,poate sa ma dea in somaj?mentionez ca sunt angajata cu contract individual de munca pe durata nedeterminata,dar am inteles ca el trebuie sa ma tina la munca in continuare,avand inca 2 magazine.Dupa 1 an de zile de munca,pot sa iau somaj?caci in 15 august as avea 1 an.
Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 83. - (1) Angajatorii care încadrează absolvenţi în condiţiile art. 80 sunt obligaţi să menţină raporturile de muncă sau de serviciu ale acestora cel puţin 3 ani de la data încheierii.
(2) Angajatorii care încetează raporturile de muncă sau de serviciu ale absolvenţilor, anterior termenului prevăzut la alin. (1), sunt obligaţi să restituie, în totalitate, agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă sumele încasate pentru fiecare absolvent plus dobânda de referinţă a Băncii Naţionale a României în vigoare la data încetării raporturilor de muncă sau de serviciu, dacă încetarea acestora a avut loc din următoarele motive:
a) încetarea raportului de muncă în temeiul art. 55 lit. b), art. 56 lit. e) şi f) şi art. 65 din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare;@
b) încetarea raportului de serviciu în temeiul art. 97 lit. b), art. 98 alin. (1) lit. e) şi art. 99 alin. (1) lit. a)-c) din Legea nr. 188/1999, republicată.@
Acum 2 zile seful meu m-a anuntat ca va inchide magazinul si ca am 2 variante:unul sa ma plaseze intr-un pct de lucru aflat la 58 km de orasul in care sunt angajata momentan(chiar daca mai are 2 pcte de lucru in acest oras) sau sa imi dau demisia pt ca el nu ma poate concedia.In nici un caz nu as vrea sa ma transfere in alt oras.Ar putea totusi sa faca in asa fel incat sa iau somaj?spuneti-mi,chiar daca a luat banii de la AJOFM,se poate face un artificiu, ceva sa primesc eu somaj si el sa nu dea banii inapoi?ca sunt disperata si sincer nu as vrea sa ii fac probleme.va multumesc pt intelegere.
Un artificiu ar fi sa va treaca in somaj tehnic pentru 3 luni, in aceasta perioada poate gasiti si alte solutii sau treceti pe un post de studii medii la unul din magazinele din orasul in care locuiti.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
ar mai fi un artificiu, daca va intelegeti :)
Dvs va dati demisia, deci angajatorul nu va trebui sa restituie subventia primita.
Dupa acea va angajeaza din nou pentru o perioada determinata de 1 luna (poate sa fie si un contract cu timp partial, chiar si 1 ora pe zi).
La expirarea unui contract pe durata detereminata (art 56 lit j) dvs veti putea depune dosar de somaj ;)

Va sfatuiesc sa nu va dati demisia inainte de a semna un astfel de nou contract. Angajatorul e si el interesat deci cred ca va fi dispus sa procedeze asa, pentru ca altfel nu va poate forta sa va dati demisia B-)
Buna ziua,va multumesc pt raspuns.Deci daca eu imi dau demisia,preavizul e de 15 zile.Dupa aceste 15 zile de preaviz el poate sa ma reangajeze pe o perioada de 1 luna cu contract pe perioada determinata si apoi eu sa depun actele de somaj.E bine asa?Si as mai avea o intrebare si anume eu stiam ca la somaj tehnic trebuie sa dea mai multe persoane in somaj tehnic,nu numai pe mine,nu?