Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fise post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fise post

Rugaminte: daca ma poate ajuta cineva cu fisa post pentru economist si pentru tehnician service as fi recunoscatoare.
Multumiri anticipate ;)
cirmos79@yahoo.com
Domnule Elis, va multumesc pentru fisele de post postate aici ...unele dintre ele chiar mi-au fost de folos.
As avea o rugaminte, daca se poate. As dori fisele de post pentru: director productie, inginer mecanic, operator masini cu comanda numerica si lacatus mecanic.
Multumesc anticipat.
1. DENUMIREA POSTULUI : lacatus mecanic de intretinere si reparatii
2. POZITIA (din statul de functiuni) :
3. CERINTE DE OCUPARE A POSTULUI :
3.1.Studii : : Liceul industrial de specialitate-profil mecanic, scoala profesionala de profil, 10 clase + curs de calificare in munca profil mecanic.
3.2.Vechime in domeniu : minim 2 ani intr-un post similar
3.3. Alte calificari : lacatus – mecanic
3.4. Alte cerinte : Sa posede cunostinte teoretice si practice pentru reparatia mecanica a masinilor electrice si utilajelor dinamice ,triodinelor,generatoarelor de curent continuu ,etc.
4. RELATII IERARHICE :
4.1.Se subordoneaza : Sefului de Formatie Mecanica sau inlocuitorului acestuia.
5. ATRIBUTII:
5.1 Cunoasterea si citirea corecta a desenelor de ansamblu si de executie pentru componentele mecanice ale masinilor electrice si utilajelor dinamice si adaptarii la alte pozitii.
5.2 Efectuarea corecta a masuratorilor pentru incadrarea in tolerantele admise.
5.3 Cunoasterea simbolizarii rulmentilor ,a ajustajelor ,precum si a jocurilor .
5.4 Detectarea defectelor rulmentilor si a cauzelor ce le-au generat .
5.5 Cunoasterea regulilor de depozitare ,manipulare corecta a rulmentilor precum si a operatiilor de montare , demontare si intretinere.
5.6 Cunoasterea rolului ungerii si a tipurilor de vaselina pentru rulmenti .
5.7 Executarea corecta a alinierii utilajelor dinamice.
5.8 Executarea masuratorilor de vibratii si interpretarea rezultatului lor.
5.9 Cunoasterea operatiilor la executarea RT ,RC 1 ,RC2 ,RK si reungere.
5.10 Cunoasterea notiunilor despre formele de protectie antiexploziva ale motoarelor electrice si a claselor de temperatura .
5.11 Cunoasterea notiunilor despre lagare de alunecare ,ungerea lor ,repararea si intretinerea .
5.12 Cunoasterea notiunilor elementare de sudura electrica si autogena .
5.13 Cunoasterea notiunilor de dezechilibru mecanic si efectul vibratiilor in functioonarea unui motor electric .
5.14 Participa nemijlocit la receptionarea lucrarilor executate de catre alte societati (la comanda S.C__ S.R.L.).Lucrari necesare finalizarii comenzilor inaintate lui spre executie.
5.15 Manipuleaza depoziteaza si gestioneaza produsele furnizate de client astfel incat sa previna pierderea, deteriorarea sau distrugerea acestora si informeaza seful de formatie in situatia cand constata aceste nereguli .
5.16 Identifica produsele / serviciile neconforme si informeaza seful formatiei de existenta acestora.
5.17 Identifica neconformitati ale sistemului calitatii si intiaza Raportul de actiuni corective si preventive.
5.18 Indeplineste actiunile corective /preventive stabilite de seful de formatie la termenul stabilit.
5.19 Asigura manipularea, depozitarea, conservarea, ambalarea si livrarea produselor in conformitate cu conditiile specificate.
5.20Asigura intergritatea fizica si functionala a produselor aprovizionate, depozitate direct la locul de utilizare.
5.21Respecta toate prevederile documentelor sistemului calitatii (planul calitatii, proceduri de lucru, instructiuni de l6ucru, fise de urmarire a executiei, fise de urmarire a inspectiei etc).
5.22 Asigura pastrarea inregistrarilor calitatii in conditii de securitate.
6. RESPONSABILITATI :
6.1 Raspunde pentru neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a atributiilor ce-i revin, cat si de calitatea lucrarilor executate.
6.2 Raspunde pentru prejudiciile create ca efect al activitatii sale.
6.3 Raspunde de mentinerea in stare buna a echipamentelor si a sculelor din dotare.
6.4. Raspunde de existenta si pastrarea in bune conditii a documentatiei tehnice, instructiunilor de lucru,a fiselor de inspectie si incercare conform procedurilor in vigoare.
6.5. Raspunde de respectarea prevederilor R.O.I. si a contractului colectiv de munca.
6.6. Responsabilitatile pe linie de P.M.-P.S.I.sunt prezentate in ANEXA NR. 1 ;
7. INTRARE IN VIGOARE : Aceasta fisa de post produce efecte de la data semnarii de catre titularul postului.

ANEXA NR. 1
1.Sa cunoasca si sa respecte prevederile privind P.Muncii-P.S.I.-Protectia Mediului cuprinse in urmatoarele documente:
●Regulamentul de Ordine Interioara al SC _______ S.R.L
●Regulament privind accesul si circulatia persoanelor si mijloacelor de transport pe teritoriul Petrobrazi;
● Decret nr. 400 / 1981;
● NSSM pentru lucru la inaltime,cod12
● NSSM pentru lucrari de montaj utilaj tehnologic si constructii metalice,cod89.
2. Asigura pastrarea secretului de serviciu si respecta cu strictete actele normative referitoare la pastrarea secretului de stat.

Denumire post: Inginer mecanic
Locul desfasurarii muncii: conform dispozitiilor angajatorului
Departament: Instalatii
Subordonare: Directorului departamentului Instalatii
Supervizare: Supervizeaza activitatea instalatorilor aflati în subordine
Relatii functionale: cu angajatii departamentelor aprovizionare, administrativ.
Scopul postului: titularul postului are rolul de a asigura aplicarea corecta a procedurilor operationale ale lucrarilor contractate.

Activitati principale:
activitati de proiectare si de urmarire a modului de implementare a proiectului pâna la finalizare
întocmirea ofertelor catre clientii pentru care urmeaza sa se desfasoare proiecte
deplasari la clienti pentru efectuarea de masuratori
oferirea de informatii tehnice si mentinerea relatiei cu clientul pe parcursul derularii proiectului

Sarcini si îndatoriri specifice:
Mentinerea relatiei cu santierul

Responsabilitati ale postului:
Raspunde pentru calitatea negocierii contractelor/actelor aditionale cu beneficiarii
Raspunde pentru calitatea activitatii personalului aflat în subordine, pentru fluxul operational avizat si realizat în proiectele în care este implicat (proiectare, implementare, finalizare)

Autoritatea postului:
Este autorizat sa avizeze si sa coordoneze fluxul operational al proiectelor pentru care s-a angajat

Specificatiile postului:
studii superioare tehnice (avantaj Mecanica)
experienta minim 3 ani în activitati de proiectare/productie (domeniul tehnic)
cunostinte avansate de lucru în AutoCAD si/sau SolidWorks (avantaj)
cunostinte bune de limba engleza
permis de conducere categoria B

Deplasari
Frecventa: foarte des
Conditii asigurate: diurna, cazare, transport

Relatiile cu alte departamente:
descrise în Regulamentul de organizare si functionare si Regulamentul de ordine interioara

Conditii de munca:
munca este preponderent de teren
program normal de lucru

Salarizare: Salariul brut lunar este de ..................... lei noi, la care se adauga sporurile negociate.

Facilitati: masina de serviciu, telefon mobil, computer personal.
Sanctiunile aplicate pentru nerespectarea sarcinilor de serviciu, conform rigorilor prevazute în fisa de post, sunt descrise pe larg în Regulamentul intern (ROI).
va rog frumos fisa de post pentru sef coloana auto
BUNA ZIUA
As dori si eu fise de post pentru:
coafeza
cosmeticiana
manichiurista

adresa de mail: gabrielaoprica@yahoo.com

Va multumesc anticipat!
1.POSTUL – coafeză
2.COMPARTIMENTUL-coafor
3.CERINŢE - STUDII - a. calificare de specialitate
- b. alte cerinţe specifice –cursuri de perfecţionare pe profil
4. RELAŢII- a. ierarhice - este subordonat directorului, patronului
b. funcţionale – cu colegele din centrul de înfrumuseţare
c. de reprezentare
5. ATRIBUŢII, LUCRÃRI, SARCINI
a. sarcini generale conforme cu Regulamentul de ordine interioară al centrului.
b. sarcini speciale
Primeşte clienţii care intră în firmă (indiferent de adresabilitate) şi ajută la acomodarea acestora.
Informează clienţii asupra programului de funcţionare, a altor prestaţii din centru, indiferent dacă ţin sau nu de compartimentul coafor.
Efectuează la cel mai înalt standard profesional activităţi specifice calificării: tuns, vopsit, spălatul părului, coafat, bigudat, permanent, etc.
Supraveghează în permanenţă clienţii, preocupându-se de buna lor deservire şi informare profesională corectă.
Asigură integral toate tehnicile de lucru necesare clientului.
Răspunde cu promptitudine la toate solicitările clientului.
Răspunde de asigurarea unui climat de destindere şi armonie.
Asigură şi răspunde de ordinea şi curaţenia la locul de muncă şi de aplicarea tuturor măsurilor de igienă.
Asigură şi răspunde de păstrarea şi folosirea corectă a dotărilor din inventarul preluat în folosinţă: aparatură, mobilier, ucenice, consumabile (vopsele, oxidanţi, pudre, prosoape, folii, foarfece, piepteni, perii, plăci, foenuri, mantile de tuns, maşini de tuns, etc…)
Respectă normele de securitate a muncii şi PSI.
Utilizează şi păstrează în bune condiţii echipamentele din dotare şi asigură colectarea corectă a resturilor şi deşeurilor.
Poartă echipamentul de protecţie prevăzut de ROI, care va fi schimbat ori de câte ori este nevoie, pentru păstrarea igienei şi aspectului estetic personal.
Respectă secretul profesional şi codul de etică profesională.
Se ocupă de actualizarea cunoştinţelor profesionale, prin studiu individual sau alte forme de educaţie continuă şi conform cerinţelor postului.
Indeplineşte şi alte sarcini trasate de şefii ierarhici.
La locul de muncă ia măsurile necesare de prevenire şi stingere a incendiilor precum şi de economisire a energiei electrice.
c. sarcini deosebite

6. LIMITE DE COMPETENŢE
7. RESPONSABILITÃŢI -răspunde de folosirea integrală a timpului de lucru, de efectuarea corectă a prestaţiei, de bunurile incredinţate în folosinţă.

Denumirea postului: Cosmeticiana
Codul COR: 514102
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :
Cosmeticienii si lucratorii din saloanele de frumusete fac munca de profesionisti în tratamentul de întretinere a tenului.

ATRIBUŢIILE POSTULUI
Sa examineze din punct de vedere profesional tenul si sa decida ce tratament si ce produse se pot aplica
sa curete si sa supuna tenul la baia de aburi
sa îndeparteze parul nedorit
sa faca masaje cosmetice
sa pregateasca si sa aplice creme faciale
sa aplice machiaje profesionale
sa dea sfaturi despre tratamentul cosmetic al tenului
sa faca teste si sa recomande cosmetice noi
sa faca machiaje pentru filme, televiziune, teatre (unde sunt cunoscuti sub numele de machiori)
sa se ocupe de comandarea si cumpararea cosmeticelor.

DESFASURAREA ACTIVITATII
în saloane de cosmetica,
în bai publice
în saloane de frumusete.

Contactul cu diferite substante chimice este inevitabil.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport cu aparatura şi materialele utilizate: baile de aburi, ace de depilat, pensete, lampi, lupe, cosmetice medicinale si decorative (masti, creme, lotiuni, farduri).
Trebuie sa aibe îndemânare manuala.

CERINTELE POSTULUI
Studii necesare: scoala de calificare în domeniu

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE: sa fie priceput la lucrul cu mâinile, sa aibe degetele sensibile, simt estetic etc.
CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ
Program de lucru: