avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime, aforisme, cugetari....proprii
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime, aforisme, cugetari....proprii

Nu intotdeauna stiu ce vreau, dar stiu sigur ceea ce nu vreau...

Sclavagismul Epocii Moderne are mai multe denumiri
Ultima modificare: Marți, 4 August 2009
ContSters98240, utilizator
Esenta casniciei se afla intr-un spatiu tridimensional unde axa ascendenta este reprezentata de etica iar celelalte doua axe sunt sexualitatea si patrimoniul. In acest spatiu tridimensional, iubirea este intersectia dintre dimensiunea etica si sexualitate, este sexualitatea inaltata prin etica.


Hei! You have an obsession ?:giggle:it's not the good one...
Ca sa nu par misogin, alaturi de definitia femeii o pun si pe cea a barbatului.

Barbat:
Fiinta magnifica, dotata cu o formidabila tarie de caracter si o uriasa bunatate morala, calitati care-i permit sa suporte cu stoicism tot raul pe care il produce femeilor.

Casnicie: Stare paradisiaca din viata oricarui barbat "cool" in care acesta traieste bucuria de a afla ca s-ar putea afla la cateva divorturi si mult mai multe amante departare de moarte.
Ultima modificare: Luni, 30 August 2010
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
hmmm...ca sa nu pari misogin...:O

Barbat: Un copil mare care are nevoie toata viata de caldura si protectie, si care isi inchipuie ca in preajma femeii, fie ea sotie sau amanta (de preferat ambele), o are.

Casnicie: Iluzia de a fi fericit sau nefericit din cauza partenerului de viata.
Stare de fapt din cauza careia ni se pare ca timpul spre moarte curge mult prea lent...

:coffee:
Ultima modificare: Luni, 30 August 2010
ContSters109653, utilizator
u.b.i.k. a scris:

Incercam sa fiu si eu hegelian ... si vad ca nu-mi merge.
:coffee:


Atunci te iertam, caci, vorba lu' Calinescu "sa nu fi Shakespeare nu e grav, grav e sa nici nu vrei sa fii".

Si pun si eu o cafea metaforica intre noi :coffee: ca vad ca sunteti cam de departe (care de la Arad, care de pe la Timisoara) ca sa-o bem de-adevaratelea.

romascanu a scris:


Si pun si eu o cafea metaforica intre noi :coffee: ca vad ca sunteti cam de departe (care de la Arad, care de pe la Timisoara) ca sa-o bem de-adevaratelea.




Nu drumul e lung, ci timpul e scurt!...Mai ales acum ca s-a comprimat...
Multumesc :vishenka:
Ultima modificare: Luni, 30 August 2010
ContSters109653, utilizator

Alte discuții în legătură

Poti iubi, romantic vorbind, doua persoane in acelasi timp? Flavyta Flavyta Am o pasiune pentru scris, si in ultima vreme, mi s-a conturat o ideea destul de buna, dupa parerea mea, dar care poate fi extrem de discutabila: poti iubi ... (vezi toată discuția)
Povesti cu talc / cu morala. sfaturi pentru viata si altele pe tema. ContSters122354 ContSters122354 Învaţă de la ape să ai statornic drum; Învaţă de la flăcări că totu-i numai scrum; Învaţă de la umbra să taci şi să veghezi; Învaţă de ... (vezi toată discuția)
Maxime in limba romana. ContSters98251 ContSters98251 Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta. Albert Schweitzer (vezi toată discuția)