Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanta intretinere, penalitati- mod de calcul
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanta intretinere, penalitati- mod de calcul

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.
Din motive personale din noiembrie 2013 am avut probleme cu plata intretinerii si am ramas restanta, am facut plati la intretinere dar nu in mod constant- atunci cand am avut posibilitatea sa achit am achitat diverse sume. Am tot rugat-o pe administratora noastra sa-mi spuna cat mai am de platit la intretinere si cat am la penalitati si nu vrea sa-mi spuna , nici cum face calculul acestor penalitati , nici ce am am reusit sa achit , nimic - nu reusesc sa gasesc bunavointa si comunicare cu dansa si nici cu presedintele de bloc/asociatie. de exemplu am de plata la intretinere 139 lei si penalitati de 490 lei ( ex pe o luna).
Am fost in seara asta si am rugat-o iar sa-mi comunice ce am achitat si ce mai am de plata si mi-a zis ca ce eu nu stiu sa socotesc?????????? am rugat-o sa-mi spuna cum socoteste penalitatile si nu mi-a mai adresat niciun cuvant!
As dori daca puteti sa-mi spuneti direct legea si articolul in care dansa are obligatia sa-mi raspunda la intrebari sa pot concepe o cerere catre Asociatie/Presedinte in care sa solicit acest lucru
- Pot sa rog in respectiva cerere sa mi se opreasca penalitatile deoarece sunt din ce in ce mai mari si nu o sa reusesc in veci sa le achit?
- Daca resuesc sa achit toata intretinerea pot solicita Administratiei sau Comitetului sa-mi faca o reducere a acestor penalitati?
-Este corect ca pe chitantier sa-mi scrie doar restante fara sa precizeze luna/anul din care sunt aceste restante( cand le socoteste sa le scada)??- era mai simplu daca zicea de ex restanta anul 2014 lunile febr- aprilie .
Ma poate ajuta cineva cu un sfat si articolele din lege care ma pot ajuta sa rezolv aceasta problema ca nu-mi place sa ma vad cu asa datorii mari.
Multumesc anticipat
Iti multumesc pentru raspuns.
Am apelat la acest form pentru a gasi solutii la probleme NU lectii de morala.

Dar pentru ca v-at obosit sa-mi raspundeti, va raspund si eu.
La energie electrica am avut debite si furnizorul mi-a acceptat o amanare de plata de 9 luni.
CATV si internet am avut o amanare de plata de 6 luni, dupa care solicitat suspendarea serviciilor pe o perioada nedeterminata. la gaze amanare 6 luni.
Asociatiei de locatari nu poti sa-i cer suspendarea serviciilor:)

Am facut solicitare de esalonare a platilor catre asoc inca de la primee restante, dar nu m-au bagat in seama.
Ceea ce nu am specificat este faptul ca pana la data la care sa incep sa acumulez restante am cotizat la fondul de reparatii si rulment cu peste 6000 lei( suma cu mult mai mare decat restantele mele) suma care nu este utilizata nici pana la acest moment, nici macar nu se afla intr-un depozit bancar ce poate genera dobanzi. Fondul de rulment si reparatii al asociatiei INCASAT la momentul de fata este de peste 60.000 eur. Nici-un furnizor nu a taxat penalitati.

In societatile comerciale este o practica foarte des intalnita prin care daca achiti un sold foarte vechi se renunta la penalitati, nu inteleg de ce nu se poate aplica si in cazul de fata?

Pentru ca fiecare bordei are al sau obicei.
Amanarea, suspendarea sau stergerea partiala sau integrala a penalizarilor tine de analiza fiecarui caz in parte si tine, de asemenea, si de starea economica a societatii / asociatiei care o face vis-a-vis de solicitant sau de regulamentele proprii de aplicare a incasarilor si a penalizarilor.

Din ceea ce ne spuneti asociatia dv., economic, si-ar putea permite sa va scuteasca de o parte din penalizari, dar depinde foarte mult si de ceea ce v-am spus anterior, anume de analiza cazului dv., daca se doreste acest lucru, dar conteaza foarte mult si teama de a crea un precedent.

Nu va incalzeste cu nimic sa va spun ca, daca dv. vi se face o scutire macar partiala de plata a penalizarilor, atunci vestea se duce ca fulgerul printre locatari si unii restantieri vor dori si ei sa fie scutiti, asta pe de o parte, iar pe de alta parte, cei fara restante ar putea sa intrebe "de ce ei sa plateasca la zi, desi au si ei probleme, iar pe dv., cu atatea restante, sa va scuteasca pentru ca ati avut probleme".

Nu stiu, aceasta analiza tine totusi de cateva elemente sensibile pe care celelalte societati, despre care spuneti ca v-au suspendat sau amanat platile fara sa va penalizeze, nu le intampina. Ele nu trebuie sa dea socoteala celorlalti clienti cum gestioneaza situatia dv., iar pe de alta parte e posibil sa aiba reguli in acest sens.
Asociatia nu are in mod sigur aceste reguli si atunci trebuie sa analizeze de la caz la caz cu grija mare de a nu crea precedent, o spun inca o data.
Buna ziua
Vreau sa aduc in discutie o problema pe care o am legata de modul de calcul al penalitatilor.
M-am lovit de urmatoare problema :
Am acumulat restante destul de mari la intretinere cu penalitati si toate cele, astfel, in luna decembrie 2016 aveam de plata, in total, cu tot cu penalitati, suma de 2198 lei.
Am achitat integral aceasta suma si m-am gandit ca mi-am rezolvat problema.
Totusi, cand s-a afisat intretinerea pe luna Ianuarie 2017 m-am trezit din nou cu penalitati, am de platit la intretinere suma de 300 lei si penalitati in valoare de 207 lei.
Imi poate explica si mie cineva cum este posibil acest lucru ?

Raspunsul la intrebarea pusă ţine de modul cum dvs. inţelegeţi sistemul de penalizări de la asociaţia din care faceţi parte.
Când dvs. v-aţi achitat întregul debit - menţionat mai sus, în mod sigur, penalizările erau calculate la nivelul datei când a fost afişată lista de plată, ori plata efectivă a fost făcută mult după afişarea listei, iar nr. de zile penalizate reprezintă chiar diferenţa intre data efectivă a plăţii şi data afişării listei.
Aşadar, bănuiesc că în următoarea lista de plată nu o să mai aveti afişate debite la penalizări deoarece nu mai exista debit la întreţinere şi nici zile întârziate. Dacă vor mai apare penalizări, va fi nevoie să întrebaţi (puteţi să o faceţi în scris) administratorul să vă explice.
Eu cred că nu o să mai aveţi penalizări calculate, însă va fi nevoie să vă achitaţi la timp întreţinerea (urmăriţi pe lista de plată data până la care puteţi achita fără să vi se calculeze penalizări).
Sunt curios daca chiar aşa s-a întâmplat - poate ne informaţi şi pe noi.

Succes!
Adam Grecu a scris:

Raspunsul la intrebarea pusă ţine de modul cum dvs. inţelegeţi sistemul de penalizări de la asociaţia din care faceţi parte.
Când dvs. v-aţi achitat întregul debit - menţionat mai sus, în mod sigur, penalizările erau calculate la nivelul datei când a fost afişată lista de plată, ori plata efectivă a fost făcută mult după afişarea listei, iar nr. de zile penalizate reprezintă chiar diferenţa intre data efectivă a plăţii şi data afişării listei.
Aşadar, bănuiesc că în următoarea lista de plată nu o să mai aveti afişate debite la penalizări deoarece nu mai exista debit la întreţinere şi nici zile întârziate. Dacă vor mai apare penalizări, va fi nevoie să întrebaţi (puteţi să o faceţi în scris) administratorul să vă explice.
Eu cred că nu o să mai aveţi penalizări calculate, însă va fi nevoie să vă achitaţi la timp întreţinerea (urmăriţi pe lista de plată data până la care puteţi achita fără să vi se calculeze penalizări).
Sunt curios daca chiar aşa s-a întâmplat - poate ne informaţi şi pe noi.

Succes!

In primul rand va multumesc pentru raspunsul prompt.
Plata efectiva nu a fost facuta cu intarziere dupa afisarea listei, am achitat 2000 lei pe data de 08.02 in aceeasi zi cand a fost afisata lista pentru luna decembrie si 200 lei diferenta pe data de 15.02 cand am lichidat toate datoriile.
Azi 08.03 a fost afisata lista de plata pentru luna ianuarie.
RazvanCons, utilizator